fbpx

Avrupa Birliği Dezenformasyon Nedeniyle X’e Karşı Yasal İşlem Başlattı

Gönderen Esin Özcan
3 dk Okuma Süresi
  • Avrupa Birliği, daha önce Twitter olarak bilinen X’in yasa dışı içerik ve dezenformasyonla mücadele gibi alanlarda kurallarını ihlal ettiğinden şüphelendiğini resmen açıkladı.
  • Bu, Avrupa Birliği’nin büyük teknoloji şirketleri için getirdiği yeni ve zorlu kurallar olan Dijital Hizmetler Yasası (DSA) kapsamında açılan ilk resmi dava oldu.
  • Avrupa Birliği, soruşturmanın X’in Topluluk Notları olarak adlandırılan sisteminin etkinliğini de değerlendireceğini söyledi.

Avrupa Birliği, daha önce Twitter olarak bilinen X’in yasa dışı içerik ve dezenformasyonla mücadele gibi alanlarda kurallarını ihlal ettiğinden şüphelendiğini resmen açıkladı.

Dijital komisyon üyesi Thierry Breton, sosyal medya platformunda yayımladığı bir yazıda iddia edilen ihlalleri ortaya koydu. Breton, Elon Musk’ın sahibi olduğu X’in şeffaflık konusundaki yükümlülüklerini ihlal ettiğinden şüphelenildiğini söyledi.

X ise “düzenleyici süreçle iş birliği yaptığını” açıkladı. Şirketten yapılan açıklamada bu sürecin siyasi etkilerden uzak kalmasının ve yasalara uyulmasının önemli olduğu belirtildi. “X, ifade özgürlüğünü korurken platformumuzdaki tüm kullanıcılar için güvenli ve kapsayıcı bir ortam yaratmaya odaklanmıştır ve bu hedef doğrultusunda yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz.” diye ekledi.

Bu davalar, Avrupa Birliği’nin büyük teknoloji şirketleri için getirdiği yeni ve zorlu kurallar olan Dijital Hizmetler Yasası (DSA) kapsamında açılan ilk resmî davalar. DSA, kullanıcıları içeriğe karşı korumak için büyük şirketlere ekstra yükümlülükler getiriyor. Bunu yapmadıkları takdirde şirketler büyük para cezalarına çarptırılabilir ya da faaliyetleri durdurulabilir.

Avrupa Komisyonu sözcüsü Johannes Bahrke, “Bugün, Dijital Hizmetler Yasası’nın bazı şüpheli ihlallerine dayanarak X’e karşı resmî işlemler başlattık. Davaların açılması, Komisyon’un artık X’in belirli şüpheli ihlallerle ilgili sistem ve politikalarını soruşturacağı anlamına geliyor. Bu durum soruşturmanın sonucuna ilişkin bir ön yargı oluşturmamaktadır.” dedi.

Ekim ayında Avrupa Birliği, Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırısının ardından terör ve şiddet içerikli yayınlar ve nefret söylemi nedeniyle X’i soruşturduğunu açıklamıştı. X daha sonra Hamas’a bağlı yüzlerce hesabı platformdan kaldırdığını açıkladı.

Pazartesi günü X’e yönelik soruşturmasının son adımlarını açıklayan Avrupa Birliği, soruşturmanın X’in Topluluk Notları olarak adlandırılan sisteminin etkinliğini de değerlendireceğini söyledi. Şirketin dezenformasyona karşı bir siper olarak gördüğü bu sistem, katılımcıların gönderilerin doğruluğu hakkında yorum yapmasına olanak tanıyor.

Elon Musk tarafından satın alınmasından bu yana çalışanlarının çoğunu işten çıkardığı için X’te yer alan içeriğin doğasına ilişkin endişeler yoğunlaştı. Avrupa Komisyonu daha önce herhangi bir büyük platformdaki en büyük dezenformasyon sorununa sahip olduğu konusunda uyarıda bulundu. ABD’de, sitede yer alan aşırılık yanlısı materyallere ilişkin tartışmalar reklam boykotuna, Musk ile bir kampanya grubu arasında sert bir tartışmaya ve hatta X’in iflas edip etmeyeceğine ilişkin sorulara yol açtı.

Derleyen: Esin Özcan

esin ozcan scaled
Esin Özcan

Yeni Medya ve İletişim öğrencisi olarak dijital dünyayla insanın kesiştiği noktaları merak ediyor. Bunun için okuyor, kendini geliştiriyor ve o dünyadan besleniyor. Farklı mecraların ve farklı insanların bir arada olduğu dijitaliyidir'in bu yolda en doğru yer olduğunu düşünüyor. Esin’in dijitaliyidir için sloganı “Dijital, farklılıklarımızı yansıtabildiğimiz zaman iyidir.” oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Esin Özcan
Takip et:
Yeni Medya ve İletişim öğrencisi olarak dijital dünyayla insanın kesiştiği noktaları merak ediyor. Bunun için okuyor, kendini geliştiriyor ve o dünyadan besleniyor. Farklı mecraların ve farklı insanların bir arada olduğu dijitaliyidir'in bu yolda en doğru yer olduğunu düşünüyor. Esin’in dijitaliyidir için sloganı “Dijital, farklılıklarımızı yansıtabildiğimiz zaman iyidir.” oldu.
Yorum yaz