fbpx

Arnavutluk, Avrupa Birliği Üyelik Başvurusu İçin ChatGPT’yi Kullanacak

Gönderen Esin Özcan
3 dk Okuma Süresi
  • Arnavutluk, binlerce sayfalık yasal belgeyi tercüme ederek Avrupa Birliği’ne katılım başvurusunu hızlandırmak için ChatGPT’yi kullanmayı planlıyor.
  • Başbakan Edi Rama, mevcut yerel yasalarda hangi değişikliklerin yapılması gerektiğini detaylandırmak ve daha sonra bu ayarlamaların etkisini analiz etmek için OpenAI ile ortaklık kurulacağını söyledi.
  • Çeşitli ülkelerde yapay zeka hükümet içinde farklı amaçlarla kullanılmaya devam ederken ABD’de yayımlanan bir rapor, güvenlik için kurumlara bir yürütme emrini öneriyor.

Arnavutluk, binlerce sayfalık yasal belgeyi tercüme ederek Avrupa Birliği’ne katılım başvurusunu hızlandırmak için ChatGPT’yi kullanmayı planlıyor.

Başbakan Edi Rama bu hafta yaptığı açıklamada, karmaşık AB yasal önlemlerini Arnavutçaya çevirmek, mevcut yerel yasalarda hangi değişikliklerin yapılması gerektiğini detaylandırmak ve daha sonra bu ayarlamaların etkisini analiz etmek için sohbet robotunun arkasındaki şirket olan OpenAI ile ortaklık kurulacağını söyledi. Arnavutluk 14 yıldır AB’ye katılmaya çalışıyor.

Bir yapay zeka ve yönetim araştırma programının başkanı, Rama’nın yapay zekadaki yeni gelişmeleri takip etmesinin akıllıca olduğunu ancak ChatGPT’yi bu şekilde kullanmanın olumsuz sonuçlanabileceğini savundu. Arnavutluk’un CNN kanalı A2’ye konuşan Medlir Mema, ChatGPT’nin zaman zaman yanlış bilgiler ürettiğini ve “hükümet yetkilileri yanlış talimat ve bilgileri körü körüne takip edebileceğinden” başvuru sürecini uzatma ihtimalinin daha yüksek olduğunu yazdı. Mema ayrıca veri gizliliğiyle ilgili endişelerini dile getirdi ve Arnavutluk’un birliğe katılmak için gereken reformların içeriğine odaklanmadan sükseli bir yol izleyip izlemediğini sorguladı.

Rama ayrıca yolsuzlukla mücadele kapsamında yapay zekayı Arnavutluk hükümet hizmetlerine entegre etme planlarını da açıkladı. U4 Yolsuzlukla Mücadele Kaynak Merkezinden bir araştırmacı, yapay zeka programlarının veri kümelerini hızla tarayabilmesiyle daha önce tespit edilmesi neredeyse imkansız olan yolsuzlukların ortaya çıkarılmasını mümkün kıldığını savundu.

Ermenistan’da hükümet yakında hükümet yetkililerinin mal beyanlarında sahtekarlık olup olmadığını araştırmak için bir yapay zeka botu kullanmaya başlayacak. Benzer bir proje Brezilya’da 2016 yılından bu yana devam ediyor; veri bilimcilerden oluşan bir ekip, 600’den fazla şüpheli devlet harcamasını rapor eden bir yapay zeka platformu olan Operation Serenata de Amor’u kullanmakta.

Yeni bir hükümet gözlemci raporuna göre yapay zeka sistemleri ABD hükümeti içinde sınırların izlenmesinden yanardağların incelenmesine kadar 1.200’den fazla farklı şekilde kullanılabiliyor. Rapor, kurumların yapay zeka kullanımını geliştirmelerini ve bu konuda kurallar oluşturmalarını zorunlu kılan kapsamlı bir yürütme emrini takip ediyor. 

Bu rapor, kurumların yarısından fazlasının federal yapay zeka gereksinimlerini karşılamadığı ve bunun da ABD güvenliğini potansiyel olarak riske attığı uyarısında bulundu. Nextgov’un haberine göre ABD hukukunda yapay zekanın farklı şekillerde tanımlandığı bu sebeple yazılımın kullanışlı olabileceği çeşitli görevler göz önüne alındığında, devlet dairelerinin tek bir tanım üzerinde anlaşmaya varmasının zor olacağı konusu da gündeme geldi.

Derleyen: Esin Özcan

esin ozcan scaled
Esin Özcan

Yeni Medya ve İletişim öğrencisi olarak dijital dünyayla insanın kesiştiği noktaları merak ediyor. Bunun için okuyor, kendini geliştiriyor ve o dünyadan besleniyor. Farklı mecraların ve farklı insanların bir arada olduğu dijitaliyidir'in bu yolda en doğru yer olduğunu düşünüyor. Esin’in dijitaliyidir için sloganı “Dijital, farklılıklarımızı yansıtabildiğimiz zaman iyidir.” oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Esin Özcan
Takip et:
Yeni Medya ve İletişim öğrencisi olarak dijital dünyayla insanın kesiştiği noktaları merak ediyor. Bunun için okuyor, kendini geliştiriyor ve o dünyadan besleniyor. Farklı mecraların ve farklı insanların bir arada olduğu dijitaliyidir'in bu yolda en doğru yer olduğunu düşünüyor. Esin’in dijitaliyidir için sloganı “Dijital, farklılıklarımızı yansıtabildiğimiz zaman iyidir.” oldu.
Yorum yaz