fbpx

Adobe, Figma’yı Satın Almaktan Vazgeçti

Gönderen Esin Özcan
3 dk Okuma Süresi
  • Adobe’nin ürün tasarım platformu Figma’yı 20 milyar dolar karşılığında satın almasını öngören anlaşmanın karşılıklı olarak feshedildiği duyuruldu.
  • Fesih sonucunda Adobe’nin Figma’ya 1 milyar dolar ters fesih bedeli ödemesi gerekecek.
  • Anlaşmaya karşı çıkan düzenleyiciler, Adobe’nin tasarım yazılımı pazarındaki tekel konumunu gerekçe gösterdi.

Adobe, geçtiğimiz yıl ürün tasarım platformu Figma’yı 20 milyon dolara satın alacağını duyurmuştu. İngiltere ve AB’deki regülasyon kurumlarının artan baskısının ardından Adobe ve Figma yaptıkları açıklamada, Adobe’nin Figma’yı 20 milyar dolar karşılığında satın almasını öngören anlaşmayı karşılıklı olarak feshettiklerini duyurdu. Fesih sonucunda Adobe’nin Figma’ya 1 milyar dolar ters fesih bedeli ödemesi gerekecek.

Adobe Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Shantanu Narayen yaptığı açıklamada, “Adobe ve Figma, son yasal düzenleme bulgularına kesinlikle katılmıyor. Ancak bağımsız olarak ilerlemenin kendi çıkarlarımıza en uygun yol olduğuna inanıyoruz. Adobe ve Figma, yaratıcılık ve üretkenliğin geleceğini birlikte yeniden tanımlama vizyonunu paylaşırken kişiselleştirilmiş dijital deneyimlerle dünyayı değiştirme misyonumuz ve devasa pazar fırsatımızdan yararlanmak için iyi bir şekilde konumlanmaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Anlaşmaya karşı çıkan düzenleyiciler, Adobe’nin tasarım yazılımı pazarındaki tekel konumunu gerekçe gösterdi. Düzenleyiciler, Adobe’nin rakibi XD uygulamasından daha popüler olan ve hızla büyüyen bir ürün tasarım platformu olan Figma’yı satın alarak Figma’nın bağımsız olarak gelişmesine izin verilmesi durumunda ortaya çıkabilecek yeniliklere zarar vereceğinden endişe ediyorlardı. Tasarımcılar, birleşmenin Eylül 2022’de duyurulmasından bu yana benzer endişeleri dile getirmiş ancak Adobe, devam eden çeşitli incelemeler boyunca bu iddiaları bastırmıştı.

Adobe, 14 Aralık tarihli bir mektupla İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumunun (CMA) derinlemesine bir tekel karşıtı soruşturmanın ardından anlaşmayı onaylamak için önerdiği çözümleri reddetti. Kurum, Adobe’nin “rekabet koşullarını yeniden tesis etmek” için varlıklarını, kaynak kodlarını ve mühendislerini önemli ölçüde elden çıkarmasını istedi. Tüm taraflar, CMA’in anlaşmayı engellemeye yönelik geçici kararını 21 Aralık’ta görüşecek ve satın alma işleminin onaylanması ya da engellenmesi için son tarih 25 Şubat olarak belirlenecek.

Anlaşma Avrupa Komisyonu tarafından da benzer şekilde inceleniyordu ve Bloomberg Şubat 2023’te Adalet Bakanlığının da benzer soruşturmalar hazırladığını bildirmişti. Adobe’nin duyurusunun ardından Avrupa Komisyonu da birleşmeye yönelik yürüttüğü tekel karşıtı soruşturmayı geri çekti. Tüm bu baskılar artarken Adobe’nin anlaşmayı ilerletmek ve elde etmeyi umduğu tüm Figma varlıklarını almak için çok az hareket alanı vardı.

Figma CEO’su Dylan Field yaptığı açıklamada, “Umduğumuz sonuç bu değildi. Ancak dünyanın dört bir yanındaki düzenleyicilerle işlerimiz, ürünlerimiz ve hizmet verdiğimiz pazarlar arasındaki farklılıkları detaylandırmak için harcadığımız binlerce saate rağmen artık anlaşmanın yasal olarak onaylanmasına giden bir yol göremiyoruz.” sözlerine yer verdi.

Derleyen: Esin Özcan

esin ozcan scaled
Esin Özcan

Yeni Medya ve İletişim öğrencisi olarak dijital dünyayla insanın kesiştiği noktaları merak ediyor. Bunun için okuyor, kendini geliştiriyor ve o dünyadan besleniyor. Farklı mecraların ve farklı insanların bir arada olduğu dijitaliyidir'in bu yolda en doğru yer olduğunu düşünüyor. Esin’in dijitaliyidir için sloganı “Dijital, farklılıklarımızı yansıtabildiğimiz zaman iyidir.” oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Esin Özcan
Takip et:
Yeni Medya ve İletişim öğrencisi olarak dijital dünyayla insanın kesiştiği noktaları merak ediyor. Bunun için okuyor, kendini geliştiriyor ve o dünyadan besleniyor. Farklı mecraların ve farklı insanların bir arada olduğu dijitaliyidir'in bu yolda en doğru yer olduğunu düşünüyor. Esin’in dijitaliyidir için sloganı “Dijital, farklılıklarımızı yansıtabildiğimiz zaman iyidir.” oldu.
Yorum yaz