fbpx

Uzay Aracı Vulcan Cert-1 Lansmanı 2024’e Ertelendi

Gönderen Fatma Ebrar Tuncel
3 dk Okuma Süresi
  • ULA CEO’su Tory Brunoz sosyal medyada yaptığı bir paylaşımda şirketin yeni roketi Vulcan Cert-1’in fırlatma tarihinin 8 Ocak 2024’e ertelendiğini duyurdu.
  • Cuma günü provası yapılan roketin uçuşa hazır olduğu sanılıyordu. Ancak yer hizmetleri altyapısının fırlatma için hazır olmadığı tespit edildi.
  • Bu ertelemeyle birlikte ULA, 2023 lansman yılını yalnızca üç görevle tamamlamış oldu.

ULA CEO’su Tory Bruno, sosyal medyada yaptığı bir paylaşımda şirketin yeni roketi Vulcan Cert-1 fırlatma tarihinin 8 Ocak 2024’e ertelendiğini duyurdu. Bu açıklama, yer sistemi nedeniyle tam olarak tamamlanamayan ıslak elbiseli provanın ardından geldi. Lansmandan önce bir kostümlü prova daha yapılması planlanıyor.

Cuma günü ULA, uçuşa hazır Vulcan roketinde ıslak elbiseli prova gerçekleştirdi. Yük de dahil olmak üzere tüm parçalar artık Florida’da olduğundan, ULA bu adımı tamamlamayı ve yalnızca birkaç hafta içinde fırlatma işlemine devam etmeyi umuyordu. Ancak ULA’in yer hizmetleri altyapısının fırlatma için hazır olmadığı ortaya çıktı. Bu nedenle Vulcan Cert-1’in fırlatma tarihi ertelendi.

CEO Tory Bruno, X’te yaptığı bir paylaşımda cuma günkü kostümlü provanın sonuçlarını şu sözlerle paylaştı, “Araç iyi performans gösterdi. Kara sisteminde birkaç rutin sorun vardı ve düzeltiliyordu. Zaman çizelgesini uzun tuttuğumuz için düzenlemeyi tam olarak bitiremedik. İlk uçuşumuzdan önce TAM WDR istiyorum, dolayısıyla Noel arifesi büyük olasılıkla çıkacak. Bir sonraki Peregrine penceresi 8 Ocak’ta.”

Ayrıca Bruno, orijinal gönderiye verdiği yanıtta, ocak ayındaki lansman gösteriminin aralık ayındaki üç gün yerine dört gün uzunluğunda olacağını paylaştı.

ULA Vulcan LaunchGraphic
Uzay Aracı Vulcan Cert-1 Lansmanı 2024'e Ertelendi 14

ULA, 2023 lansman yılını yalnızca üç görevle tamamladı. Bu gecikmeyle birlikte ULA’in 2023 lansman programının da sonu geliyor. Şaşırtıcı bir şekilde, şirket yalnızca üç görev gerçekleştirebildi ve bu, şirketin kurulduğu 2006’dan bu yana geçirdiği en kötü oldu.

Şirketin lansman sayısı, 2023 yılında kendi adına 90 adet Falcon roketi fırlatacak olan en büyük rakibi SpaceX ile karşılaştırıldığında düşük kalıyor. ULA’in yılı, Vulcan’ı uçmaya hazırlamaya odaklandığı için gecikmelerle doluydu. Yazın fırlatılması gereken uçuş, Centaur V’in ikinci etabının test standında başarısız olmasının ardından kış uçuşuna dönüştü. Bu, uçuşa hazır Centaur V’nin ULA’in Alabama’daki fabrikasına iade edilmesini ve yeniden inşa edilmesini gerektirdi. Bütün bu gelişmeler de lansman sayısındaki düşüşlerin sebeplerinden biri.

Başta Amazon olmak üzere çeşitli kaynaklardan çok sayıda ticari sözleşme elde ettiği için ULA’in önümüzdeki yıllarda çok daha düzenli bir hızla faaliyete geçmesi bekleniyor.

Bruno, geçmiş röportajlarında şirketin, hükümet sözleşmelerine daha az güvenmeye başladığını ve Vulcan için hükümet ve ticari lansman sözleşmeleri arasında neredeyse yarı yarıya bir bölünmeye gittiğini belirtti. 

2024 yılında Atlas V, Vulcan’ın düzenli operasyonlara başlamasından önce Amazon’un Kuiper uyduları için harika bir lansman gerçekleştirecek. Ancak, FCC’nin Temmuz 2026’daki son teslim tarihi öncesinde ULA’in Amazon’un taleplerini karşılayıp karşılayamayacağını bekleyip görmemiz gerekecek.

Derleyen: Fatma Ebrar Tuncel

fatmaebrar fotograf1
Fatma Ebrar Tuncel

Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun. Yazmayı, okumayı ve üretmeyi seven bir genç. Dijitalsiz olamayan bu çağda kendi potansiyelinin peşine düşen bir izci. Bu iz sırasında faydalanabileceği imkanlardan kaçmaktansa onlarla yüzleşmeyi seçti. Ebrar'ın dijitaliyidir için sloganı "Dijital, sonsuz imkanlar denizinde potansiyelini keşfetmek ve arkasından gitmek için iyidir." oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Fatma Ebrar Tuncel
Takip et:
Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun. Yazmayı, okumayı ve üretmeyi seven bir genç. Dijitalsiz olamayan bu çağda kendi potansiyelinin peşine düşen bir izci. Bu iz sırasında faydalanabileceği imkanlardan kaçmaktansa onlarla yüzleşmeyi seçti. Ebrar'ın dijitaliyidir için sloganı "Dijital, sonsuz imkanlar denizinde potansiyelini keşfetmek ve arkasından gitmek için iyidir." oldu.
Yorum yaz