fbpx

Sony, Engelli Oyuncular için PS5 Kontrol Cihazını Piyasaya Sürdü

Gönderen Nazlı Koyuncu
2 dk Okuma Süresi
  • Sony, engelli oyunculara yönelik bir PS5 kontrol cihazı geliştirdi.
  • Cihaz, oyuncuların kendi ihtiyaçlarına uygun bir kurulum oluşturmalarına olanak tanıyan özelleştirilebilir bir kit niteliği taşıyor.

Sony, engelli oyunculara yönelik bir PS5 kontrol cihazı geliştirmek için erişilebilirlik uzmanlarıyla iş birliği yaptı. Access Controller, oyuncuların ihtiyaçlarına uygun bir kurulum oluşturmalarına olanak tanıyan düğmeler, tetikler ve çubuklardan oluşuyor. Dolayısıyla cihaz, son derece özelleştirilebilir bir kit niteliği taşıyor.

Sony Interactive Entertainment kıdemli teknik program müdürü Alvin Daniel, “Bu, işinize yaradığı ve sizin için rahat olduğu ölçüde, ek üçüncü taraf aksesuarları satın almanıza ve hepsini birbirine bağlamanıza gerek yoktur. Bir kutu içinde her şey dahil bir kit oluşturmak istedik.” dedi.

alvin daniel 1
Alvin Daniel

Her engelli bireyin engeli, kendine özgü kuşkusuz. Öte yandan oyun teknolojisi sürekli geliştiğinden, erişilebilirlik ürünleri tasarlamak çok büyük bir sorumluluk. Sony, özelleştirme yoluyla herkesin, çözümü kendi gereksinimlerine göre uyarlamasını mümkün kılmayı planlıyor.

Access controller

Şirket, sorumluluğun üstesinden gelmek için ABD’deki erişilebilirlik uzmanları AbleGamers ile iş birliği yaptı. Bununla birlikte, “Oyuncular, kaçınılmaz olarak üç sorunu yaşıyordu; başparmak çubukları, düğmelere basma ve kontrol cihazını tutma. Eğer bu üç alanda zorluk yaşıyorsanız bu kontrol cihazı, temel durumunuz ne olursa olsun size yardımcı olacaktır.” sözlerine yer verdi.

sony ps5

Microsoft’un Xbox ve PC’de kullanılabilen Adaptive Controller’ı 2018’den beri piyasada mevcut. Ancak bu, Sony tarafından PS5 için özel olarak tasarlanan kendi türündeki ilk cihaz. Oyun endüstrisi, engelli oyuncular için iyileştirmeler yapma konusunda baskı altında. Son birkaç yıl içinde yarış simülasyonu Forza Horizon, 5 işaret dili özelliği getirdi. The Last of Us Part II, kör ve sağır oyuncular için ayrıca bir moda sahip. Just Dance ise tekerlekli sandalyedeki oyunculara uygun bir rutin barındırıyor.

Derleyen: Nazlı Koyuncu

Nazli profil
Nazlı Koyuncu

Bu içeriği paylaş
Yorum yaz