fbpx

Meta, Yapay Zeka Destekli Görsel Oluşturucu Imagine’i Kullanıma Sundu

Gönderen Burçin Bağatur
5 dk Okuma Süresi
  • Meta, mesajlaşma platformları haricinde “Imagine” adı verdiği bir yapay zeka destekli metinden görüntü üreten bağımsız hizmetini kullanıcılara sunuyor.
  • Meta’nın “Imagine” hizmeti, Ars Technica tarafından belirtildiği ve Meta mühendisleri tarafından açıklandığı üzere, 1,1 milyar Facebook ve Instagram kullanıcısının fotoğrafı üzerinde eğitilen “Emu” adlı kendi yapay zeka modeli üzerine inşa edildi.
  • Imagine’in arayüzü son derece minimalist bir görünüme sahip. Bir bilgi istemi alanı ve kullanıcının indirebileceği dört adet oluşturulmuş görüntü alanı bulunmakta. Ancak mesajlaşma uygulamalarında mevcut olan remiks seçeneği bulunmuyor.

Bünyesinde Facebook, Instagram, Whatsapp ve Quest VR’ın da bulunduğu ve önde gelen açık kaynaklı dil modeli Llama 2’nin yaratıcısı Meta Platforms, metinden yapay zeka aracılığıyla görüntüye oluşturma alanına giriyor. Meta, bu yılın başlarında Facebook ve Instagram Messengers’ta başlattığı bir metinden görüntü ve etiket oluşturma eklentisi ile zaten bu alana giriş yapmıştı. Ancak bu hafta itibariyle şirket, mesajlaşma platformları haricinde “Imagine” adı verdiği bir yapay zeka destekli metinden görüntü üreten bağımsız hizmetini kullanıcılara sunuyor.

Meta’nın kullanıma sunduğu Imagine artık ziyaret edebileceğiniz ve görüntü üretmeye başlayabileceğiniz bir web sitesi oldu: imagine.meta.com. Siteye Meta, Facebook veya Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekiyor. Yapay zeka sanatçıları hızlı ve tutarlı bir şekilde yüksek kaliteli görüntüler üretmek için şimdiden Meta Imagine’i deniyor ve bazı kullanıcılar siteyi Midjourney, Stable Diffusion ve OpenAI’ın DALL-E 3’ü gibi diğer popüler yapay zeka görüntü oluşturucularıyla karşılaştırıyor.

VentureBeat’in gerçekleştirdiği testlerde, yapay zeka destekli görüntü oluşturucunun ara sıra gerçekçi insan figürü ve yapıları üretebildiğini gösteriliyor. Üretilen görüntüler genellikle “erimiş” vücut parçaları ve manzara gibi garip görüntüler de içerebiliyor. Imagine’in arayüzü son derece minimalist bir görünüme sahip. Bir bilgi istemi alanı ve kullanıcının indirebileceği dört adet oluşturulmuş görüntü alanı bulunmakta ancak mesajlaşma uygulamalarında mevcut olan remiks seçeneği bulunmuyor. Görüntüleri 1:1 en boy oranlı karenin ötesinde yeniden boyutlandırmanın bir yolu bulunmuyor. Ayrıca yapılan incelemelerde böyle bir seçeneğe rastlanmamış. Komut istemine farklı en boy oranları yazılsa bile, oluşturulan görüntülerin en boy oranı değişmiyor. Tüm görsellerde ayrıca sağ alt köşede görselin içine yerleştirilmiş ve üzerinde “Imagine” yazan bir filigran ve sembollerden oluşan bir logo bulunuyor.

meta imagine ai olusturdugu ornek
Meta’nın Imagine AI’si tarafından oluşturulan örnek resim. Görsel: VentureBeat/Meta

Şirketten bir sözcü VentureBeat’e gönderdiği e-postada “önümüzdeki haftalarda yapay zeka tarafından üretilen bu görüntülerin şeffaflığını ve izlenebilirliğini artırmak için görünmez bir filigran ekleyeceğiz.” dedi. Yine de Meta, çoğu ücretli abonelik gerektiren mevcut yapay zeka görüntü üreticilerine işlevsel ve ücretsiz bir rakip sunmaya çalışıyor gibi görünüyor. Meta’nın temel modelini geliştirirken erişebildiği, özellikle insan figürlerinden oluşan geniş eğitim verileri göz önüne alındığında bu mantıklı bir karar gibi görünüyor.

Meta’nın Imagine hizmeti, Ars Technica tarafından belirtildiği ve Meta mühendisleri tarafından eylül ayında yayımlanan Emu araştırma makalesinde açıklandığı üzere, 1,1 milyar Facebook ve Instagram kullanıcı fotoğrafı üzerinde eğitilen “Emu” adlı kendi yapay zeka modeli üzerine inşa edildi. Reuters tarafından daha önce yayımlanan bir raporda, Meta’nın hizmetlerinde kamuya açık olarak paylaşılmayan özel mesajları ve görüntüleri hariç tuttuğu belirtiliyor.

Diğer rakip yapay zeka sanat üreticileri, modellerini eğitmek için kamuya açık web’den sanat eserlerini kazıdıklarından dolayı ateş altında kalırken ve hatta telif hakkı ihlali iddiasıyla toplu davalarla karşı karşıya kalırken, Meta’nın kullanıcı verileri üzerinden yapay zekaya eğitim verme kararı ihtiyatlı ve akıllıca görünüyor. Ancak bu, söz konusu fotoğrafları yayınlayan kişilerin bu şekilde kullanılmasını asla istemedikleri yönündeki eleştirilerin önüne geçmiyor.

Meta’nın araştırmacıları Emu’yu geliştirirken kalite ölçütlerine göre de ince ayarlar yaptılar. Makalelerinde yazdıklarına göre: “Temel görüşümüz, kalite ayarını etkin bir şekilde gerçekleştirmek için şaşırtıcı derecede az miktarda (birkaç bin) istisnai olarak ilişkili metnin yüksek kaliteli görüntü, modelin üretilebilecek görsel kavramlar açısından genelliğinden ödün vermeden üretilen görüntülerin estetiği üzerinde önemli bir etki yaratmak için yeterli olduğu.”

Meta’nın açık kaynak yapay zekaya verdiği sesli desteğe rağmen, ne “Emu” ne de “Imagine by Meta AI” hizmeti açık kaynak olarak görünmüyor. Imagine uygulaması, kullanıcıların Facebook Messenger ve Instagram mesajlarında yapay zeka tarafından oluşturulan görsellere “uzun basmalarına” ve metin komutlarına göre yeni görseller oluşturmalarına olanak tanıyan “reimagine” özelliği de dahil olmak üzere, Meta’nın uygulamalarında yapay zeka destekli yeni özelliklerle yaptığı güncellemelerin bir parçası.

Derleyen: Burçin Bağatur

burcinbagatur
Burçin Bağatur

Restorasyon ile başlayan kariyer yolculuğunda, sanatın motive edici yönünü keşfederek hayallerinin peşinden gitmeyi tercih etti. Güzel Sanatlar Fakültesinde İletişim ve Tasarım okudu. O, dijital dünyaya olan merakını da es geçmeyen bir tasarımcı adayı. Burçin’in dijitaliyidir için sloganı "Dijital, kendinden bir parça bulabildiğinde iyidir." oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Burçin Bağatur
Takip et:
Restorasyon ile başlayan kariyer yolculuğunda, sanatın motive edici yönünü keşfederek hayallerinin peşinden gitmeyi tercih etti. Güzel Sanatlar Fakültesinde İletişim ve Tasarım okudu. O, dijital dünyaya olan merakını da es geçmeyen bir tasarımcı adayı. Burçin’in dijitaliyidir için sloganı "Dijital, kendinden bir parça bulabildiğinde iyidir." oldu.
Yorum yaz