fbpx

Google, Masaüstü Drive Dosyalarının Kaybolma Sorununa Çözüm Getirdi

Gönderen Ayça Ayaz
2 dk Okuma Süresi
  • Google, masaüstü Drive kullanıcılarının dosya kaybı sorununu çözmek için yeni adımlar attı. Senkronizasyon hatası nedeniyle ortaya çıkan sorun, tek tıklamayla veya basit bir düzeltmeyle giderilemiyor.
  • Kullanıcılar, en son sürümü indirip açtıktan sonra Google Drive’ın kurtarma aracını çalıştırarak kaybolan dosyalarını geri getirebilirler. Google, bu adımları “Yedeklerden Kurtar” seçeneği altında anlatıyor.
  • Sorun yaşayanlar, #DFD84 hashtag’i ile geri bildirim göndererek ve belirtilen tekniklerle destek alarak Google’ın veri kurtarma ve sorun giderme seçeneklerinden yararlanabilirler.

Google, masaüstü sürümünde meydana gelen ve bazı kullanıcı dosyalarının kaybolmasına neden olan senkronizasyon hatasını çözmek adına adımlar attı. Bu sorun, Google Drive’ın masaüstü sürümünde yaşanan bir senkronizasyon probleminin ardından ortaya çıkmıştı. Ancak, çözüm bir tek tıklamayla gelmiyor; Google, kayıp dosyaları kurtarmak için atılması gereken adımların bir listesini paylaştı.

Kullanıcılar, Windows veya macOS için Google Drive’ın en son sürümünü indirip açtıktan sonra, uygulamanın kurtarma aracını çalıştırmaları gerektiğini öğrendi. Bunun için menü çubuğundaki veya sistem tepsisindeki Drive simgesine tıklamak, ardından Shift tuşuna basılı tutarak Ayarlar’a gidip “Yedeklerden Kurtar” seçeneğini belirlemek gerekiyor. Eğer işlemler sorunsuz ilerlerse, kullanıcılar “Kurtarma Başladı” bildirimini alacaklar. Google, tamamlandığında kurtarılan dosyaları “Google Drive Kurtarma” adında yeni bir klasöre yerleştirecek.

Herhangi bir sorunla karşılaşan kullanıcılar, Google’a masaüstü için Drive uygulaması aracılığıyla geri bildirim gönderebilecekler. Bu geri bildirimi yaparken #DFD84 hashtag’ini kullanmak ve tanılama günlüklerini içeren kutucuğu işaretlemek gerekiyor. Ayrıca, Google’ın destek sayfasında belirtilen komut satırı arayüzü aracılığıyla verileri kurtarmak için başka bir teknik ve bazı sorun giderme seçenekleri de mevcut.

Önceki ay, kullanıcılar Google Drive dosyalarının kaybolduğunu fark etmeye başlamıştı ve bir kullanıcı tüm dosyalarını mayıs ayına kadar geri getirememişti. Google, sorunun sadece masaüstündeki Drive kullanıcılarının “küçük bir alt kümesini” etkilediğini belirtiyor.

Derleyen: Ayça Ayaz

ayca profil
Ayça Ayaz

Bu içeriği paylaş
Yorum yaz