/

DeepMind, DALL-E ve MidJourney’ye Yeni Bir Rakip Olabilir

deepmind yapay zeka
  • Yeni yapay zeka aracı DeepMind, kullanıcılara kendi bilgisayarlarında yüksek çözünürlüklü görüntüler oluşturma imkanı sağlıyor.
  • DeepMind, görüntüleri binlerce liraya mâl olan süper bilgisayar sistemlerine mecbur bırakmadan oluşturmayı vaad ediyor. 

Düşük maliyetli ve yüksek çözünürlüklü yapay zeka (AI) görüntü üretimini geniş kitlelere ulaştırmayı vaat eden DeepMind isimli yeni bir yapay zeka aracı duyuruldu. Araç, bunu kullanıcılara aylık üyelik zorunluluğu getirmeden ve yüksek maliyetli güçlü bilgisayar sistemlerine mecbur bırakmadan başarmayı amaçlıyor.

Yüksek kaliteli bir yapay zeka görüntüsü oluşturmak isteyen kullanıcılar, şimdiye kadar Midjourney veya DALL-E gibi bir hizmete üye olmak zorundaydı. Aboneliğe para ödemek istemeyenlerinse kendilerine güçlü bir bilgisayar toplamaları gerekiyordu.

DemoFusion, Stable Diffusion gibi açık kaynaklı bir yapay zeka modeli kullanıyor. Önce temel bir görüntü oluşturan araç, ardından çok daha yüksek bir çözünürlüğe çıkarak daha fazla ayrıntı ve özellik ekleyerek görüntüyü geliştiriyor.

DeepMind yapay zeka aracının en önemli özelliği erişilebilirliği. Araç için gerekli işlem gücü herhangi bir orta sınıf oyun bilgisayarında veya Mac M1’de mevcut.

Geliştirici ekip, DemoFusion için geliştirdikleri tekniği şurada bulabileceğiniz araştırma makalesinde açıkladı.

DeepMind ekibi, çalışmalarında açık kaynaklı yapay zeka araçlarını kullandı. Yüksek çözünürlüklü sonuçlar elde etmeden önce düşük çözünürlüklü görüntüler oluşturan ekip, ardından bunları geliştirdi. Ekip bunu görüntüyü üst ölçeklendirme yöntemiyle (İngilizcede upscaling) yapmadı. Ekip bunun yerine yapay zeka modeli sayesinde görüntü üzerinde parça parça çalışarak giderek daha fazla ayrıntı çıkarıyor. Bu ayrıntılar görüntü çözünürlüğünü en az 16 kat artırıyor.

DeepMind, tasarım ve sanat ile ilgilenenlerin yararlanabileceği yeni bir oyuncak. Bu oyuncak, yeteneklerini bunları başka türlü bunları karşılayamayacak olanlara sunuyor.

Derleyen: İsa Arslan

İsa Arslan

Kendini belirli bir konuyla ya da görüşle sınırlandırmadan yeni şeyler öğrenmeyi seviyor. Ama dünyadaki vaktimiz kısıtlı olduğundan dikkatini mümkün olduğunca "asıl önemli olan şeyler" üzerine odaklamaya çalışıyor. Dijitaliyidir için İsa'nın sloganı: dijital, gerçek inanç ve kanaatlerimizi ifade ettiğimiz sürece iyidir.
Mail: isa@dijitaliyidir.com

Bir yanıt yazın