//

Cristiano Ronaldo’ya Binance Reklamları Nedeniyle 1 Milyar Dolarlık Dava Açıldı

cristiano ronaldo binance
  • Futbolcu Cristiano Ronaldo, dünyanın en büyük kripto para platformu Binance ile iş birliği yüzünden toplu bir davayla karşı karşıya.
  • Davacılar, Ronaldo’nun Binance reklâmlarının yatırımlarında zarar etmelerine yol açtığını iddia ediyor.
  • Davacılar, zararlarına karşılık Ronaldo’dan 1 milyar doları aşan bir miktarda tazminat istiyor.

Dünyanın en büyük kripto platformu Binance sıkıntılı günler geçirmeye devam ediyor. Kriptocular bu sefer Binance reklamlarında oynayan Cristiano Ronaldo’yu hedef aldı.

Cristiano Ronaldo ve Binance ortaklığı nasıl başladı?

Binance, kasım 2022’de Ronaldo’ya özel CR7 NFT (Nitelikli Fikrî Tapu) koleksiyonunu duyurmuştu.

CR7, Ronaldo’nun isim ve soy isminin baş harflerini ve forma numarasını ifade ediyor. Ayakkabıdan kokulara kadar bir dizi üründe marka olarak kullanılıyor.

İnternet gönderileri milyon dolarlar eden Ronaldo, Binance ile iş birliğini duyuran bir sosyal medya videosunda “NFT oyununu değiştireceğiz ve futbolu bir üst seviyeye taşıyacağız.” diyor.

Değeri düşen NFT’ler

CR7 NFT’lerinin ilk koleksiyonundaki en ucuz NFT, Kasım 2022’de 77 dolardan satışa çıkmıştı. Ancak bir yıl sonra aynı gruptaki en ucuz NFT, yaklaşık 1 dolara düştü.

Davacıların suçlamaları arasında, Ronaldo ve Binance iş birliğinin Binance aramalarını %500 artırdığı ve insanların firmayı Binance’in BNB kripto para birimi gibi varlıklara yatırım yapmak için kullanmalarına yol açtığı gibi iddialar var.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’na (SEC) göre bu varlıklar menkul kıymet olarak kabul edilebiliyor. Bu nedenle onları destekleyen ünlüler ABD yasalarına uymalıdır deniyor.

Ronaldo gelecekte Binance’le tekrar çalışacak mı?

Ronaldo suçlamalara rağmen gelecekte Binance’le tekrar çalışmayı planlıyor. Yakın zamanda yaptığı bir sosyal medya paylaşımı yapan Ronaldo, paylaşımda “bir şeyler hazırladıklarını” söyledi.

Toplu dava, ABD Adalet Bakanlığı’nın firmaya 4,3 milyar dolar ceza kesmesinden bir hafta sonra açıldı.

Derleyen: İsa Arslan

İsa Arslan

Kendini belirli bir konuyla ya da görüşle sınırlandırmadan yeni şeyler öğrenmeyi seviyor. Ama dünyadaki vaktimiz kısıtlı olduğundan dikkatini mümkün olduğunca "asıl önemli olan şeyler" üzerine odaklamaya çalışıyor. Dijitaliyidir için İsa'nın sloganı: dijital, gerçek inanç ve kanaatlerimizi ifade ettiğimiz sürece iyidir.
Mail: isa@dijitaliyidir.com

Bir yanıt yazın