///

Apple, 2023 App Store Ödüllerini Açıkladı! Listede Türk Bir Uygulama da Var

app store awards
  • Apple, 14 uygulama ve oyunun ödüllendirildiği 2023 App Store Ödülleri’nin kazananlarını açıkladı.
  • App Store Editör ekibi tarafından seçilen yılın kazananları arasında, Efe Çakarel’in kurucusu olduğu MUBI de yer aldı.
  • App Store Ödülü kazananları, olağanüstü teknik yenilik, kullanıcı deneyimi ve çağ açan tasarımlarıyla yaklaşık 40 finalist arasından seçildi.

Apple, kullanıcıların yaratıcılıklarını ortaya çıkarmalarını, maceralarla dolu bir dünyayı keşfetmelerini, aileleri ve arkadaşlarıyla birlikte eğlenmelerini sağlayan 14 uygulama ve oyunun ödüllendirildiği 2023 App Store Ödülleri’nin kazananlarını açıkladı. App Store Editör ekibi tarafından seçilen yılın kazananları, kullanıcılara anlamlı deneyimler yaşattı ve kültürel değişime ilham verdi. Dünyanın dört bir yanından uygulama ve oyun geliştiricilerini bu listede yer aldığı listede Efe Çakarel’in kurucusu olduğu MUBI de yer aldı. App Store Ödülü kazananları, olağanüstü teknik yenilik, kullanıcı deneyimi ve çağ açan tasarımlarıyla yaklaşık 40 finalist arasından seçildi.

Bu yılın kazananları, Apple’ın ekosisteminde mümkün olan yaratıcılık, teknik yenilik ve tasarımın kapsamını ortaya koydu. MUBI olağanüstü bağımsız filmlere insani bir dokunuşla küratör oldu. AllTrails, herkes için kapsamlı patika rehberleri ve açık hava keşifleri sağlayarak toplumu besledi. Prêt-à-Makeup, profesyonel sanatçılar ve sıradan kullanıcılar için iPad’de gerçeğe yakın bir makyaj eskiz defteri sundu. Photomator‘ın makine öğrenimi destekli araçları, gelişmiş düzenleme görevlerini kolaylaştırdı ve sorunsuz hale getirdi. SmartGym kapsamlı egzersiz kitaplığı, rutinleri ve güçlü fitness raporlamasıyla Apple Watch’ta öne çıktı.

Oyun kategorisinde ise Honkai: Star Rail, oyuncuları karmaşık karakterler ve taktiksel açıdan zengin savaşlarla dolu bir anlatıya götürdü. Lost in Play, oyuncuları epik bir işaretle ve tıkla macerasıyla çocuksu bir hayal dünyasına götürdü. Lies of P oyunculara zarif bir şekilde hazırlanmış karanlık bir fantezi dünyası sundu.

2023 App Store Ödülü Kazananları


Uygulamalar

Yılın Apple TV Uygulaması: MUBI, MUBI, Inc. tarafından.


Yılın iPhone Uygulaması: AllTrails, AllTrails, Inc. tarafından.


Yılın iPad Uygulaması: Prêt-à-Makeup, Prêt-à-Template tarafından.


Yılın Mac Uygulaması: Photomator, UAB Pixelmator Team tarafından.


Yılın Apple Watch Uygulaması: SmartGym, Mateus Abras tarafından.


Oyunlar

Yılın iPhone Oyunu: Honkai: Star Rail, COGNOSPHERE PTE. LTD. tarafından.


Yılın iPad Oyunu: Lost in Play, Snapbreak Games tarafından.


Yılın Mac Oyunu: Lies of P, Neowiz tarafından.


Yılın Apple Arcade Oyunu: Hello Kitty Island Adventure, Sunblink tarafından.


Kültürel Etki Kazananları

App Store editörleri, uygulamalar ve oyunlar aracılığıyla olumlu değişim yaratan beş Kültürel Etki kazananını da seçti. Bu yılın kazananları, kullanıcıları kapsayıcı ve erişilebilir bir alanda öğrenmeye ve gelişmeye, daha sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunmaya teşvik etti.

Kapsayıcılık göz önünde bulundurularak tasarlanan Pok Pok, çocuklar için dijital bir oyuncak odası sunuyor. Pok Pok‘ta, her çeşit yeteneğe sahip okul öncesi çocukların oynaması, keşfetmesi ve dünyayı bir arada görmesi için evrensel bir alan yaratmak amaçlanıyor.


On yılı aşkın bir süredir erişilebilirlik uygulamalarının öncüsü olan AssistiveWare’in Proloquo uygulaması, dünyanın yeni yollarla iletişim kurmasına yardımcı olacak alternatif iletişim araçları sunuyor.


Too Good to Go, kullanıcıların satılmamış gıda fazlası olan restoran ve mağazalarla uygun bir maliyet karşılığında bağlantı kurarak, gıda israfını en aza indirmelerini sağlıyor.


Unpacking, tanıdık değişim ve bağlantı deneyimleri etrafında ruhu rahatlatmak için meditasyon bulmacaları sunuyor.


Finding Hannah, iyileşmenin ve kendini keşfetmenin gücünü araştıran, kapsayıcı ve içten hikâyeler içeren renkli bir gizli nesne oyunu.


Yılın Trendi

Uygulamalar kültürün bir yansımasıdır. 2023’te üretken yapay zekâ, gerçek zamanlı olarak ortaya çıkan evrimiyle kullanıcıların kolektif hayal gücünü ele geçirdi. Uygulamalar yıl boyunca yapay zekâyı çeşitli şekillerde entegre etmeye başladı. Birçok özellik henüz emekleme aşamasında olsa da kullanıcılara teknolojiyi ilk elden görme, faydaları ve riskleri hakkında kendi sonuçlarına varma şansı verdi. Bu yılın App Store Ödülü kazananlarına ek olarak, dünyanın dört bir yanındaki App Store Editörleri, Yılın Trendini olarak üretken yapay zekâ uygulamalarını gösterdi.

Derleyen: Alp Eren Gümüş

Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bir yanıt yazın