////

Sosyal Platformların CEO’ları, Çocuk Güvenliği Konusunda ABD Senatosunda İfade Verecek

  • Beş sosyal medya uygulamasının yöneticileri, 31 Ocak 2024 tarihinde senato önünde çocukların güvenliğini sosyal platformlarda “koruyamadıkları” gerekçesiyle ifade verecek.
  • Meta, Facebook ve Instagram’ın güvenilirlik konusunda kamuoyunu yanılttığı iddiasıyla onlarca eyaletten gelen davalarla karşı karşıya kaldı.
  • Geçtiğimiz yıl, çocukların internet ortamında kişisel güvenliklerinin korunması amacıyla çeşitli eyaletlerde çevrim içi güvenlik yasa tasarıları yürürlüğe girdi. Ancak eleştirmenler, bu yasa tasarıları çok geniş kapsamlı olduğundan yarardan çok zarar getirebileceği yönündeki bir düşünceyi savunuyor.

Teknoloji dünyasının önemli sosyal medya platformları, 31 Ocak 2024 tarihinde ABD Senatosunda “sanal dünyada çocuk istismarı”yla ilgili bir oturumda ifade verecek. Çarşamba günü yapılan bir duyuruya göre Senato Yargı Komitesinin Meta CEO’su Mark Zuckerberg, X CEO’su Linda Yaccarino, TikTok CEO’su Shou Zi Chew, Snapchat CEO’su Evan Spiegel ve Discord CEO’su Jason Citron’u dinleyeceği duyuruldu.

Senatörler tarafından “birkaç hafta sürmüş olan müzakerelere CEO’ların tekrar tekrar gelmeyi reddetmelerinin” ardından kasım ayının başlarında Yaccarino, Spiegel ve Citron için mahkeme celbi çıkarıldı. Zuckerberg ve Chew, gönüllü olarak ifade vermeyi kabul ederken senatörler, duruşma sırasında CEO’lara “çocukları çevrim içi ortamda korumadaki başarısızlıkları hakkında ifade verme” şansının verileceğini söylüyor.

Meta, Facebook ve Instagram’ın güvenilirlik konusunda kamuoyunu yanılttığı iddiasıyla onlarca eyaletten gelen davalarla karşı karşıya kaldı. ABD’de okulların yer aldığı bölgelerdeki insanlar Meta, ByteDance, Alphabet ve Snapchat’e karşı dava açarak çocuklar için “bağımlılık yaratan” platformları işlettikleri nedeniyle suçladılar.

Senatörler, “Çocukları çevrim içi ortamda koruma çabalarımızın ‘Big Tech’ tarafından tereddütle karşılanacağını başından beri biliyorduk. Nihayet çocukları sanal ortamda koruma konusundaki başarısızlıklarını kabul etmek zorunda kalıyorlar. Artık beş şirket de iş birliği yaptığına göre sosyal platformların CEO’larından haber bekliyoruz. Ebeveynler ve çocuklar, bu konuda bir şeyler yapılmasını istiyor.” açıklamasını yaptı.

Duruşma, internet genelinde çocuk güvenliğiyle ilgili kuralları kısıtlamaya yönelik iki taraflı çabanın bir parçası olarak gerçekleşiyor. Geçtiğimiz yıl, çocukların internet ortamında kişisel güvenliklerinin korunması amacıyla çeşitli eyaletlerde çevrim içi güvenlik yasa tasarıları yürürlüğe girdi. Ancak eleştirmenler, bu yasa tasarıları çok geniş kapsamlı olduğundan yarardan çok zarar getirebileceği yönündeki bir düşünceyi savunuyor.

Mart ayında Utah, reşit olmayanların sosyal platformlara kaydolmak için ebeveyn izni almasını gerektiren bir yasa tasarısını imzaladı. Kids Online Safety Act ve COPPA 2.0 gibi diğer çocuk güvenliği yasa tasarıları da yakın zamanda kişisel gizlilik savunucularının tepkisine rağmen Senato Ticaret Komitesi tarafından onaylandı.

Derleyen: Burçin Bağatur

Burçin Bağatur

Restorasyon ile başlayan kariyer yolculuğunda, sanatın motive edici yönünü keşfederek hayallerinin peşinden gitmeyi tercih etti. Güzel Sanatlar Fakültesinde İletişim ve Tasarım okudu. O, dijital dünyaya olan merakını da es geçmeyen bir tasarımcı adayı. Burçin’in dijitaliyidir için sloganı "Dijital, kendinden bir parça bulabildiğinde iyidir." oldu.

Bir yanıt yazın