/

Microsoft, Windows 11 için “Enerji Tasarrufu” Özelliğini Test Ediyor

  • Microsoft, Windows 11 için geliştirdiği Enerji Tasarrufu özelliğini test etmeye başladı. Bu özellik, taşınabilir bilgisayarların pil ömrünü uzatmayı hedefliyor.
  • Windows 11 Insider Preview Build 26002 kullanıcıları, enerji kullanımını azaltarak pil ömrünü artırmayı sağlayan bu özelliği test edebiliyor. Ayarlar, pil seviyesi belirli bir eşiğe ulaştığında otomatik olarak aktif olacak şekilde yapılandırılabiliyor.
  • Microsoft, bu özelliği kullanırken sistem performansından bir miktar ödün verilmesine rağmen, kullanıcıların pil ömrünü uzatma imkânı sunuyor. Ayrıca Windows 10 kullanıcıları da yerleşik pil tasarrufu özelliği ile benzer avantajlardan faydalanabiliyor.

Microsoft, kullanıcıların taşınabilir bilgisayarlarının pil ömrünü artırmaya yönelik yeni bir Windows 11 Enerji Tasarrufu özelliğini test etmeye başladı. Yeni özellik, şu anda Windows 11 Insider Preview Build 26002’yi kullanan “Canary Channel”daki Insider’lar tarafından denenebiliyor. Bu özellik, enerji kullanımını azaltarak pil ömrünü uzatmaya yardımcı olacak gelişmiş pil tasarrufu özelliklerini sunuyor.

Kullanıcılar, sistem tepsisindeki hızlı ayarlar menüsünden erişebilecekleri bu özelliği, cihazlarının pil seviyesi belirli bir eşiğe ulaştığında otomatik olarak açacak şekilde yapılandırabilecekler. Ayrıca bu enerji tasarrufu modu, cihazın bir güç kaynağına bağlı olduğu durumlarda da kullanılabilecek. Bu da masaüstü kullanıcılarının da enerji tasarrufu yapmasını sağlayacak.

Microsoft’tan Amanda Langowski ve Brandon LeBlanc’ın belirttiği gibi bu mod, pil ömrünü uzatmaya odaklanmış olsa da enerji tasarrufu, masaüstü bilgisayarlar da dahil olmak üzere enerjiyi korumak isteyen herkes için kullanılabilecek.

Windows 11 Enerji Tasarrufu (Microsoft)

Windows 11 Insider programına kayıtlı olmayan kullanıcılar ise yerleşik pil tasarrufu özelliğini kullanarak pil ömürlerini artırabilecekler. Pil tasarrufu modu, otomatik e-posta ve takvim senkronizasyonu gibi yoğun güç tüketen işlemleri geçici olarak devre dışı bırakarak çalışacak.

Pil tasarrufu özelliğini etkinleştirmek için Başlat > Ayarlar > Sistem > Güç ve Pil bölümüne giderek pil belirli bir seviyeye ulaştığında otomatik olarak açılacak şekilde yapılandırabilirsiniz. Ayrıca Microsoft, ekran süresini kısaltmanızı, ekran parlaklığını azaltmanızı, uygulama arka plan etkinliklerini düzenlemenizi veya gereksiz kablosuz bağlantıları kapatarak enerji tasarrufu sağlamanızı öneriyor.

Geçtiğimiz hafta, Microsoft Windows 10 22H2 Home ve Pro sürümlerinde Copilot AI asistanını uygun yönetilmeyen sistemlere sunmaya başladı. Ancak şirket, Windows 10 için destek sonu tarihinin 14 Ekim 2025 olduğunu belirtti.

Derleyen: Ayça Ayaz

Bir yanıt yazın