Kafein Beynin Öğrenme Yeteneğini Sınırlıyor Olabilir mi?

  • İki küçük ama merak uyandırıcı çalışmanın analizine göre her gün ciddi miktarda kafein tüketmek beynin kendini yenilemesini yavaşlatıyor.
  • Araştırmacılar, 20 kişide öğrenme ve anıları barındırmayla ilişkili beyin sinyallerini analiz ederek kafeinin zihnin yenilenmesini engellediği yönünde yeni varsayımlar ortaya koydu.

İki küçük ama merak uyandırıcı çalışmanın analizine göre her gün ciddi miktarda kafein tüketmek beynin kendini yenilemesini yavaşlatıyor.

Providence, Rhode Island’daki Butler Hastanesindeki araştırmacılar, 20 kişide öğrenme ve anıları barındırmayla ilişkili beyin sinyallerini analiz ederek kafeinin zihnin yenilenmesini engellediği yönünde yeni varsayımlar ortaya koydu.

Araştırmacıların konuyla ilgili makalelerinde şöyle yazdı: “Bu ön veriler, ileriye dönük, güçlü çalışmalarda kafeinin etkilerini doğrudan test etme ihtiyacını destekliyor. Çünkü teoride, kronik kafein kullanımının öğrenmeyi veya zihinsel yenilenmeyi sınırlayabileceğini öne sürüyor.”

Beyinde doğru zamanda uykulu hissetmemize yardımcı bir sinyal kimyasalı olan adenosini bloke etme yeteneği sayesinde kafeinin bizi uyanık tuttuğu herkes tarafından biliniyor. Ancak kafein aynı zamanda adenozinin desteklediği uzun vadeli güçlenme (LTP) sistemini durduruyor. Bu sistem, beyinde yeni bilgi alma ve zaman içinde uyum sağlama konusunda çok önemli bir rol üstleniyor ve kafeinden dolayı duraksama yaşıyor.

Günde bir ila beş arasında kafeinli içecek içen toplam 16 kişi ve kafeine neredeyse hiç dokunmayan dört kişi, beyindeki öğrenmeye hazır olma durumunu taklit etmek için tasarlanmış, tekrarlayan transkraniyal manyetik stimülasyon veya TMS adı verilen bir beyin stimülasyon sürecine tabi tutuldu. Araştırmacılar, LTP’yi ölçmenin bir yolu olarak sinir sistemindeki elektriksel uyarıların işaretlerini tespit etti. Kafeinli içecekler içmeyenlerde bu LTP etkilerinin önemli ölçüde daha güçlü olduğu görüldü.

Yine de araştırmaya yalnızca 20 kişinin katılmış olması ve kafein/kafeinsiz ayrımının ön planda tutulmuş olması, incelemeden elde edilen verilerin kesin sonuç olarak ortaya konulmasına engel oluyor. İnceleme aynı zamanda bizzat bildirilen kafein dozajlarına da dayanıyor. Bu da araştırmacıların farklı dozlardaki kafeinli içeceklerin uzun vadeli etkilerini net olarak tespit edemediği anlamına geliyor.

Bununla birlikte, inceleme gelecekteki hipotezlere bilgi vermeyi amaçlayan bir pilot araştırma olarak karşımıza çıkıyor. Araştırmacılar, kafein alımının zamanlamasının ve dozunun testten önce sıkı bir şekilde düzenlendiği ve iyi bir kontrole sahip gelecek çalışmalarla daha fazla araştırma yapmayı planlıyor. 

Peki kafein sizi olumsuz etkiliyor mu yoksa kafeinsiz olmaz mı?

Derleyen: Fatma Ebrar Tuncel

Fatma Ebrar Tuncel

Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun. Yazmayı, okumayı ve üretmeyi seven bir genç. Dijitalsiz olamayan bu çağda kendi potansiyelinin peşine düşen bir izci. Bu iz sırasında faydalanabileceği imkanlardan kaçmaktansa onlarla yüzleşmeyi seçti. Ebrar'ın dijitaliyidir için sloganı "Dijital, sonsuz imkanlar denizinde potansiyelini keşfetmek ve arkasından gitmek için iyidir." oldu.

Bir yanıt yazın