fbpx

Ridley Scott Yapay Zekayı Hidrojen Bombasına Benzetti

Gönderen İsa Arslan
3 dk Okuma Süresi
  • Yapay zeka teknolojilerine dair korkularını dile getiren isimlere Ridley Scott da katıldı.
  • Blade Runner ve Gladyatör gibi iyi bilinen filmlerin yönetmeni Ridley Scott, yapay zekayı teknik olarak hidrojen bombası ile bir tuttu.
  • Ridley Scott’a göre dünya hiç iyi bir yere doğru gitmiyor.

Rolling Stone, yapay zeka içeren birkaç film de yönetmiş olan Ridley Scott’a yapay zeka teknolojisinin kendisini endişelendirip endişelendirmediğini sordu. Meşhur yönetmen, yapay zeka ile ilgili dünyanın gittiği yer konusunda pek iç açıcı konuşmadı.

Ridley Scott, dünyanın eninde sonunda iki şirket tarafından yönetileceğine inandığını ve mevcut ilerlemenin bu yönde olduğunu söylüyor. Pek çok kişi Scott’la aynı fikirde olsa da şu anda bu sayı beş gibi. İngilizcede kısaca FAAMG olarak adlandırılan beş büyük şirket Meta (eski adıyla Facebook), Amazon, Apple, Microsoft ve Alphabet şemsiyesi altında yönetilen Google.

Scott, “Yapay zekayı bir şekilde kontrol altında tutmamız gerekiyor. Ve bunu nasıl yapacağımızı bilmiyorum. Hükümette ‘Yapay zekayı nasıl kilit altına alacağız? gibi tartışmalar yapıyorlar. Ta*ak mı geçiyorsunuz? Onu asla kontrol altında tutamazsınız. Bir kere çıktı mı çıkmıştır. Eğer ben yapay zeka tasarlıyor olsam ilk işi ilkinden daha zeki başka bir bilgisayar tasarlamak olan bir bilgisayar tasarlarım.” diyor.

“Ve bunlar bir araya geldiklerinde başınız belada çünkü o zaman dünyadaki tüm elektriğe dayalı para sistemini ele geçirebilir ve kapatabilirler. İlk felaketiniz bu olur. Bu teknik olarak bir hidrojen bombası. Bunun ne anlama geleceğini düşünebiliyor musunuz?”

alien ash
Alien filminden bir kare.

Scott, Deadline‘a verdiği ayrı bir röportajda yapay zekanın korkulması gereken bir şey olduğunu yineledi. Scott’a göre yaratıcısından daha akıllı bir yapay zeka yaratıldığı anda kontrolden çıkacağız.

“Eğer bir yapay zeka kutum olsaydı ‘Londra’daki tüm elektriği nasıl kapatacağını bulmanı istiyorum.’ diyebilirdim. Bum! Her şey ölürdü. Bu bir saatli … hayır, bu bir hidrojen bombası.” dedi Scott.

Ridley Scott, Blade Runner’daki replikantlardan Alien serisindeki androidlere kadar pek çok filminde yapay zekaya yer vermiş bir yönetmen. Ancak bu teknoloji hakkında uyarıda bulunan tek ünlü yönetmen o değil. Terminatör’ün yönetmeni James Cameron, geçen yıl ocak ayında Skynet’in gerçek hayattaki bir çeşidinin, insanları birbirine düşürmek için “deepfake”leri kullanarak insanlığı yok edebileceğini söylemişti.

Yapay zeka uzmanları, yapay zekadan kaynaklanabilecek riskleri daha önce nükleer savaş ve salgın hastalıkların yarattığı risklerle karşılaştırmışlardı. Amerikalıların üçte ikisinden fazlası yapay zekanın uygarlığı tehdit etmesinden endişe ediyor. Warren Buffett yapay zekanın ortaya çıkışını atom bombasına benzetiyor.

Ancak bazıları yapay zeka hakkındaki korkuların abartıldığını ve bilim kurgu ürünü olduğunu söylüyor. Ünlü teorik fizikçi Michio Kaku, yapay zeka sistemlerini “yüceltilmiş teypler” olarak nitelendirirken yapay zekanın fikir babalarından Prof Yann LeCun, yapay zekanın insanlığa yönelik tehdit olarak düşünülmesinin “akıl almaz derecede saçma” olduğunu söylüyor.

Derleyen: İsa Arslan

profil isa
İsa Arslan

Kendini belirli bir konuyla ya da görüşle sınırlandırmadan yeni şeyler öğrenmeyi seviyor. Ama dünyadaki vaktimiz kısıtlı olduğundan dikkatini mümkün olduğunca "asıl önemli olan şeyler" üzerine odaklamaya çalışıyor. Dijitaliyidir için İsa'nın sloganı: dijital, gerçek inanç ve kanaatlerimizi ifade ettiğimiz sürece iyidir. Mail: isa@dijitaliyidir.com

Bu içeriği paylaş
Gönderen İsa Arslan
Kendini belirli bir konuyla ya da görüşle sınırlandırmadan yeni şeyler öğrenmeyi seviyor. Ama dünyadaki vaktimiz kısıtlı olduğundan dikkatini mümkün olduğunca "asıl önemli olan şeyler" üzerine odaklamaya çalışıyor. Dijitaliyidir için İsa'nın sloganı: dijital, gerçek inanç ve kanaatlerimizi ifade ettiğimiz sürece iyidir. Mail: isa@dijitaliyidir.com
Yorum yaz