Fiziksel Oyun Satışları, Abonelik Hizmetlerinin ve Sanal Para Birimi Satışlarının Gerisinde Kaldı

  • Fiziksel video oyunları artık sanal para birimleri ve PlayStation Plus, Xbox Game Pass, Nintendo Switch Online gibi oyun aboneliklerinin gölgesinde kaldı.
  • Entertainment Software Association’ının (ESA) bildirdiği üzere, 10-17 yaş arası ABD’li çocukların %72’si Noel için video oyunlarıyla ilgili ürünler istiyor; ancak sadece küçük bir kesim fiziksel oyunlar istiyor.
  • ESA, 500’den fazla çocuk ve 500’den fazla yetişkinle yaptığı ankette her üç kişiden birinin kendileri veya başkaları için video oyunları satın almayı planladığını ve ebeveynlerin %57’sinin çocukları için video oyun ürünleri satın almayı düşündüğünü tespit etti.

Fiziksel video oyunları artık sanal para birimleri ve PlayStation Plus, Xbox Game Pass, Nintendo Switch Online gibi oyun aboneliklerinin gölgesinde kaldı.

Entertainment Software Association’ının (ESA) bildirdiği üzere, 10-17 yaş arası ABD’li çocukların %72’si Noel için video oyunlarıyla ilgili ürünler istiyor; ancak sadece küçük bir kesim fiziksel oyunlar istiyor.

Çocukların %39’unun Noel Baba’ya yazdığı mektuplarda abonelikler en üst sırada yer aldı. Bunu %38 ile konsollar, %32 ile aksesuarlar ve %29 ile oyun içi para birimi takip etti. En az popüler olan seçenek ise %22 ile yukarıda bahsedilen fiziksel oyunlar oldu.

Video oyunlarıyla ilgili ürünler, %72’lik oranla %70’lik para ve hediye kartlarını bile geride bırakarak en popüler Noel hediyesi oldu. Giysi ve aksesuarlar %66, elektronik ve teknoloji %62, fiziksel oyuncak ve oyunlar %38, bilet ve deneyimler %32, sanat ve el sanatları %28 ve kitaplar %26’lık bir oranla üst sıralarda yer aldı.

ESA, 500’den fazla çocuk ve 500’den fazla yetişkinle anket yaptığı raporunda başka bazı bilgiler de sundu. İkinci kategori için, her üç kişiden birinin kendileri veya başkaları için video oyunları satın almayı planladığını ve ebeveynlerin %57’sinin çocukları için video oyun ürünleri satın almayı düşündüğünü tespit etti.

ESA Başkanı ve CEO’su Stanley Pierre-Louis, “212 milyondan fazla Amerikalı düzenli olarak video oyunu oynuyor, bu nedenle oyunların bu yılki istek listelerinin başında yer alması şaşırtıcı değil” dedi.

Dijital satışlar 2022 yılında Birleşik Krallık’ta satılan oyunların tahmini %90’ını oluşturduğundan, dijitale geçiş pek çok kişi için sürpriz olmayacaktır. Dijital indirmelerin ve ön yüklemenin sağladığı kolaylık fiziksel disklerin önüne geçerken, dünya genelinde de benzer eğilimler yaşanıyor. Baldur’s Gate 3 ve Alan Wake 2 gibi büyük sürümler bile yalnızca dijital ürünler olarak piyasaya sürüldü.

Street Fighter ve Resident Evil yayıncısı Capcom da 2020’de satışlarının %80’inin dijital olduğunu söylerken, aynı yıl Cyberpunk 2077’nin tüm zamanların en büyük dijital lansmanını yaptığı bildirildi.

Derleyen: Alp Eren Gümüş

Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bir yanıt yazın