/

Squid Game: The Challenge Yarışmacıları, Netflix’i Dava Etmekle Tehdit Ediyor

  • Squid Game: The Challenge Netflix’te yayımlanmaya başladı.
  • Yarışmada yer alan iki yarışmacı, Netflix’i dava etmekle tehdit ediyor. Gerekçe ise oyunlardan birinde yaralanmış olmaları.

Netflix’in popüler dizisi Squid Game’i gerçek hayata taşıyan yarışma The Challenge, platformda yayımlanmaya başladı. Yarışma, toplam 10 bölüm hâlinde 6 Aralık’a kadar yayımlanacak. Katılımcılar 4,56 milyon dolarlık ödül için Squid Game’den esinlenen oyunlarda yarışmaya başladı.

Programda, dizideki gibi herhangi bir yaralanma veya ölüm yaşanmadığını biliyorduk. Ancak Deadline tarafından paylaşılan haber, Squid Game: The Challenge’a katılanların sorun yaşadığını ortaya koydu. Squid Game: The Challenge yarışmacıları, yarışma programının çekimleri sırasında yaralandıklarını iddia etti. Dahası, yarışmacılar Netflix ve yapımcıları yasal işlem başlatmakla tehdit ediyor.

İki kişi, yarışma sırasında yaralandıklarını söyledi

İsimleri açıklanmayan ve bir İngiliz hukuk firması tarafından temsil edilen iki yarışmacı, sakatlandıkları gerekçesiyle Netflix’i dava etmekle tehdit etti. Konuyla ilgili olarak yapım şirketi Studio Lambert’e de bir yazı gönderildiği bildirildi.

Söz konusu habere göre iki yarışmacı, çekimler sırasında İngiltere’nin soğuk koşullarında hipotermi ve sinir bozukluğu yaşadıklarını iddia etti. İddiaya göre olay, programın açılış oyunu olan “Kırmızı Işık, Yeşil Işık” sırasında meydana geldi. Oyun, Birleşik Krallık’ta soğuk bir mevsimde, şu anda stüdyo olarak kullanılan eski bir hava üssü olan Cardington Stüdyoları’nda çekildi. Netflix, o dönemde 456 oyuncudan üçünün sağlık sorunları olduğunu doğrulamış ancak ciddi bir sorun olmadığını belirtmişti.

Yarışmacıları temsil eden hukuk firması, müvekkillerinin uzun süre boyunca oyunda hareketsiz kalmaya çalıştıklarını ve sağlıklarını riske attıklarını belirtti. Firmanın CEO’su Daniel Slade yaptığı açıklamada, “Yarışmacılar, eğlenceli bir şeye katıldıklarını düşünüyorlardı. Bu kadar acı çekmeyi beklemiyorlardı. Soğuk havada acı verici pozisyonlarda sıkışıp kaldıktan sonra yaralanmalarla karşı karşıya kaldılar.” ifadelerini kullandı.

The Challenge tarafından da bir açıklama geldi. Açıklamada, yarışmacılar tarafından henüz herhangi bir dava açılmadığı ve yarışmacıların durumlarını ciddiye aldıkları belirtildi. Yarışmacıların gerçekten dava açıp açmayacaklarını ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Derleyen: Nazlı Koyuncu

Bir yanıt yazın