fbpx

Google Chrome Seneye Reklam Engelleyicileri Sınırlayacak

Gönderen İsa Arslan
4 dk Okuma Süresi
  • Google’ın Chrome tarayıcı için tasarladığı ve duyurulduğunda tartışmalara yol açan Manifest V3 uygulaması, tansiyon düştükten bir yıl sonra geri döndü.
  • Google, seneye haziran ayından başlayarak Manifest V3 değişikliğini tüm Chrome sürümlerine kademeli olarak getirecek.
  • Manifest V3 değişikliği ile internetteki reklamları ve istenmeyen unsurları engelleyen uzantılar büyük darbe alacak.

Google’ın reklam engelleyici uzantıları engelleme planı işlemeye devam ediyor. Şirket, Google Chrome internet tarayıcısının en popüler uzantılarından bazılarına vereceği zarar yüzünden tepki alan Manifest V3 değişimini bir yıl önce durdurmuştu. Google, aşamalı devam ettiği anlaşılan Manifest V3 planını şimdi yeniden uygulamaya koyuyor. Bazı şeyler değişmiş olsa da Google, Manifest V3 değişikliği ile reklamlar ve virüsler gibi istenmeyen unsurları engelleyen uzantıları zayıflatacak.

Google, blog yazısında Chrome uzantıları için mevcut format olan Manifest V2’yi kaldırma planının 2024’ün haziran ayından itibaren tekrar devreye gireceğini belirtti. Bu tarihte Google; Chrome’un Beta, Dev ve Canary sürümlerinde Manifest V2’yi sonlandıracak. Google yazıda, “Manifest V2 uzantıları otomatik olarak devre dışı bırakılacak.” diyor.

Google, değişikliğin ana Chrome sürümüne gelmesinin en az bir ay almasını bekliyor. Değişim tarayıcının ana sürümünde zaman içinde kademeli olarak yapılacak. Kesin zamanlamanın toplanan verilere bağlı olarak değişebileceğini söyleyen Google’ın burada hangi verilerden bahsettiği belirsiz.

Google; Manifest V3’ü tarayıcıyı hızlandıracak ve Google’ın kullanıcıların gizliliğini uzantılardan korumasına yardım edecek bir şey olarak tanıtıyor. Ancak Google’ın bahsetmediği şeyse Manifest V3 ile sınırlandırılacak uzantıların internetteki istenmeyen içeriği engelleme kapasitesinin de sınırlandırılması.

Burada ironik olan şey, internette kullanıcı gizliliğini tehdit eden en büyük varlığın Google olması. Dijital dünyada özgürlüğü savunan STK Electronic Frontier Foundation (EFF), Google’ın Manifest V3 açıklamasını aldatıcı ve tehditkar olarak nitelendiriyor. EFF’e göre Manifest V3’ün güvenlik hakkında pek bir şey yapıp yapamayacağı şüpheli. EFF, Google’ın hızlandırma argümanının da su tutmadığını savunuyor. EFF’nin iddiasını test etmek zor değil. Google Chrome kullanan herkes, Chrome görev yöneticisini açabilir ve her bir sayfanın ne kadar büyük miktarda bellek kapladığını görebilir. Reklam engelleme eklentisi uBlock Origin, Chrome’un bir sayfaya harcadığı bellekten çok daha azını kullanıyor.

Manifest V3 gizlilik ve performansa etki edecek mi bilinmez ama reklam engelleyicilere kesinlikle zarar verecek. Çünkü Google, Manifest V3 ile içerik filtreleme eklentilerinin kaç kural içerebileceğini keyfi olarak sınırlandırıyor. Başlangıçta 5.000 gibi yetersiz bir sınır koyan Google, Manifest V3’ü ilk çıkardığında aldığı tepkinin ardından bu sayıyı 30.000’e çıkarmıştı. uBlock Origin, 300.000’den fazla kuralla birlikte geliyor. Buna kullanıcının ek engelleme listelerini de eklediğimizde 30.000’in yetersiz bir sınır olduğunu görüyoruz.

Google’ın filtre kuralları listesini sınırlamak için bir gerekçesi de yok. Şu an kullanımda olan Manifest V2’nin bir sınırı yok ve bu arayüz sorunsuz çalışıyor. Firefox’ta da Manifest V3 var ama Google’ın koyduğu gibi bir sınırlama yok. Mozilla, konuyla ilgili bir blog yazısında Firefox kullanıcılarının uBlock Origin gibi uzantılara rahatça erişebileceği vaadinde bulunuyor.

Manifest V3 Google Chrome’a geldiğinde bu tarayıcıda sadece uBlock Origin Lite kullanılabilecek. Reklamları ve istenmeyen pop-uplar gibi diğer unsurları tamamen engellemek isteyenlerin Mozilla Firefox veya sınırlı olmayan başka bir tarayıcıya geçmeleri gerekecek.

Derleyen: İsa Arslan

profil isa
İsa Arslan

Kendini belirli bir konuyla ya da görüşle sınırlandırmadan yeni şeyler öğrenmeyi seviyor. Ama dünyadaki vaktimiz kısıtlı olduğundan dikkatini mümkün olduğunca "asıl önemli olan şeyler" üzerine odaklamaya çalışıyor. Dijitaliyidir için İsa'nın sloganı: dijital, gerçek inanç ve kanaatlerimizi ifade ettiğimiz sürece iyidir. Mail: isa@dijitaliyidir.com

Bu içeriği paylaş
Gönderen İsa Arslan
Kendini belirli bir konuyla ya da görüşle sınırlandırmadan yeni şeyler öğrenmeyi seviyor. Ama dünyadaki vaktimiz kısıtlı olduğundan dikkatini mümkün olduğunca "asıl önemli olan şeyler" üzerine odaklamaya çalışıyor. Dijitaliyidir için İsa'nın sloganı: dijital, gerçek inanç ve kanaatlerimizi ifade ettiğimiz sürece iyidir. Mail: isa@dijitaliyidir.com
Yorum yaz