/

Sam Altman OpenAI’a Geri Dönüyor 

  • Yönetim kurulu tarafından CEO olarak görevden alındıktan günler sonra Sam Altman, şirkete geri dönmeye hazırlanıyor. 
  • OpenAI, “Sam Altman’ın CEO olarak OpenAI’a dönmesi konusunda prensipte bir anlaşmaya varıldığını” belirten bir bildiri yayımladı. 
  • Önerilen anlaşma, Altman’ı kovan tüm yöneticilerin, yani Quora CEO’su Adam D’Angelo’nun değiştirilmesini içeriyor. Yeni yönetim kurulunda kendisine Salesforce’un eski CEO’su Bret Taylor ve eski ABD Hazine Bakanı Larry Summers da katılacak. 

OpenAI, zor durumdaki şirketi kurtarmak amacıyla Altman ve onu görevden alan yönetim kuruluyla görüşmelerde bulunuyordu. Görüşmeler, OpenAI’ın küresel ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı Anna Makanju tarafından personele gönderilen bir notta kabul edildi. Görüşmelerde, yönetim kurulu ve geçici CEO Emmett Shear’ın da yer aldığı belirtildi. Shear, OpenAI’ın, Altman’ın geri dönmesiyle ilgili anlaşmayı duyurmasının ardından X’te “72 saatlik çok yoğun çalışmanın ardından bu sonuçtan son derece memnun olduğunu” belirten bir paylaşım yaptı.  

Altman’ın kovulması, Microsoft’a katılmayı kabul etmeden önce, şirkete dönmeyi tartıştığı birkaç günü tetikledi. Yüzlerce personel, yönetim kurulunun Altman’ın görevden alınmasına yönelik yaklaşımını protesto etmek amacıyla şirketten ayrılma tehdidinde bulunan bir mektubu imzaladı. Öğleden sonra şirketin yüzde 95’inden fazlası mektuba adını eklemişti. 

İsimsiz kaynaklara dayanan bir habere göre yönetim kurulunun bazı üyeleri, Altman’la belki de geçici yönetim kurulunda direktör olarak olası dönüşü hakkında tekrar konuşuyor. Görüşmelerin, Altman’ın yeniden CEO olarak atanmasını isteyen OpenAI yatırımcılarını da kapsadığı söyleniyor. 

Altman’ı görevden aldıktan sonra yönetim kurulu, ilk olarak CTO Mira Murati’yi geçici CEO olarak atadı. Ayrıca Altman’ın kurucu ortağı ve şirketin başkanı Greg Brockman’ı da başkanlık görevinden aldı. Brockman, birkaç saat sonra istifa etti. 

Hafta sonu olası bir geri dönüşe ilişkin tartışmaların sona ermesinin ardından Altman, Microsoft’a katılmayı kabul etti. Eski çalışanları, topluca istifa etmekle ve açık bir mektupla onu takip etmekle şirketi tehdit etti ve yönetim kurulu Emmett Shear adında geçici bir CEO atadı. 

Derleyen: Damla Şayan 

Damla Şayan

Yaratıcılığın dahil olduğu her alanda kendini bulan, aslında kendini de yaratma ve gerçekleştirme gayreti içerisinde olan bir yağmur damlası. Yaratıcılığını dijital dünyada da var etmek onun için önemli. Damla’nın Dijitaliyidir için sloganı “Dijital, bizle iyidir.” oldu.

Bir yanıt yazın