Çin’in Karbon Salınımının 2024’te Düşmesi Bekleniyor

çin yenilenebilir enerji
  • Yenilenebilir enerji kapasitesinde rekor büyümeye giden Çin’in, karbon salınımını 2024’te düşürmesi bekleniyor.
  • Dünyanın en fazla sera gazı salınımı yapan ülkesi olan Çin, saldığı gazı daha sıkı kontrol etmesi için yapılan çağrılara bu zamana kadar kulak asmadı.

Yeni yapılan bir analiz, Çin’in karbon salınımının 2024 yılında düşmesinin muhtemel olduğunu ortaya koydu. Değişimin sebebi, ülkedeki yenilenebilir enerji kapasitesindeki büyümenin artan talebi karşılamak için artık yeterli gelmesi.

Dünyanın en büyük sera gazı salınımı oranına olan sahip Çin, kendi koyduğu 2060 hedefinden daha iddialı hedefler için yapılan çağrılara bu zamana kadar kulak tıkadı.

Paris merkezli hükümetler arası kuruluş Uluslararası Enerji Ajansı, 2050’ye kadar mevcut fosil yakıt varlıklarından kaynaklanan küresel salınımın yüzde 45’inin Çin’den çıkacağını öngörüyor.

Ancak İngiltere merkezli iklim sitesi Carbon Brief’in pazartesi yayımlanan analizi farklı sonuçlar ortaya koydu. Analiz, Çin’in yenilenebilir enerji kapasitesini hızlı bir şekilde artırdığını ve sadece 2023 yılında güneş enerjisi kapasitesinin ABD’deki kurulu kapasitenin iki katına ulaşacağını ortaya koydu.

Raporda, “Sadece 2023 yılında yeni kurulan güneş, rüzgar, su ve nükleer enerji merkezleri, yılda tahmini 423 terawatt saat (TWh) üretecek. Bu da Fransa’nın toplam elektrik tüketimine eşit.” deniyor.

Analiz; merkez kurulumundaki büyük artış, kuraklığın azalması ve barajların dolmasıyla hidroelektrik üretiminde öngörülen toparlanmanın, 2024’te fosil yakıtlı elektrik üretimini ve karbondioksit salınımını düşüreceğini de yazdı.

Analiz, düşük karbonlu enerji dağılım oranının Çin’in genel elektrik talebindeki ortalama yıllık artışı karşıladığını ve bu düşüşün sürdürülebileceğini savunuyor.

Buna rağmen Çin, kömürlü termik santral kapasitesini artırmaya devam ediyor. Rapor, bunun ülkenin geleneksel ve yeni çıkar grupları arasında bir hesaplaşmaya zemin hazırladığı konusunda uyardı. Carbon Brief’e göre yenilenebilir enerjideki büyüme, kömür endüstrisinin ve kömür sektörüne bağlı yerel yönetimlerin çıkarlarını tehdit ediyor.

Konuyla ilgili olarak, Çinli ve Amerikalı iklim yetkilileri bu ayki COP28 görüşmeleri öncesinde bir araya geldi. Taraflar ayrıntı vermedi fakat görüşmelerin yapıcı geçtiğini bildirdi.

Derleyen: İsa Arslan

İsa Arslan

Kendini belirli bir konuyla ya da görüşle sınırlandırmadan yeni şeyler öğrenmeyi seviyor. Ama dünyadaki vaktimiz kısıtlı olduğundan dikkatini mümkün olduğunca "asıl önemli olan şeyler" üzerine odaklamaya çalışıyor. Dijitaliyidir için İsa'nın sloganı: dijital, gerçek inanç ve kanaatlerimizi ifade ettiğimiz sürece iyidir.
Mail: isa@dijitaliyidir.com

Bir yanıt yazın