fbpx

Brave’den Yeni Bir “Anonim ve Güvenli” Yapay Zekâ Sohbet Robotu

Gönderen Ayça Ayaz
3 dk Okuma Süresi
  • Brave, gizlilik odaklı web tarayıcısı kullanıcılarına benzersiz bir yapay zekâ asistanı olan Leo’yu sunuyor.
  • Leo, diğer yapay zeka sohbet robotlarına benzer temel yeteneklere sahipken kullanıcı gizliliği konusunda da önemli avantajlar sunuyor. Kullanıcıların sohbetleri kaydedilmiyor ve AI modellerini eğitmek için kullanılmıyor.
  • Leo’nun standart sürümü ücretsiz olarak sunulurken daha fazla özellik ve farklı yapay zeka modellerine erişim isteyenler için Leo Premium aboneliği mevcut. Brave, kullanıcıların gizliliği koruyarak yapay zeka yardımını geliştirmeyi amaçlıyor.

Gizlilik odaklı web tarayıcısı Brave, kullanıcılarına istenmeyen reklamları ve izleyicileri otomatik olarak engelleyen bir yapay zeka asistanı Leo’yu sunuyor. Brave’in bu yerel AI asistanı, şirketin diğer AI chatbot hizmetlerinden ayrıldığı benzersiz gizlilik özellikleri sunuyor.

Leo, web tarayıcısının 1.60 sürümünü kullanan Brave masaüstü kullanıcıları için ücretsiz olarak sunuluyor. Kullanıcılar, Leo’yu önümüzdeki birkaç gün içinde aşamalı olarak kullanabilecekler. Önümüzdeki aylarda Android ve iOS platformlarında da kullanılabilecek.

Leo’nun temel yetenekleri, Bing Chat ve Google Bard gibi diğer yapay zekalı sohbet robotlarından çok farklı değil. Çeviri, soruları yanıtlama, web sayfalarını özetleme ve yeni içerik oluşturma gibi görevleri içeriyor. Brave, Leo’nun gizliliğe odaklanmasıyla diğer yapay zeka sohbet robotlarından ayrıldığını vurguluyor. Kullanıcılar, Leo ile yaptıkları konuşmaların kaydedilmediğini veya AI modellerini eğitmek için kullanılmadığını biliyor ve giriş bilgisi de gerekmiyor. Ancak Brave, Leo’nun çıktılarının da dikkatle ele alınması gerektiğini belirtiyor.

IMG 7066
Brave kullanıcıları, Leo’ya doğrudan web sayfasının sağında görülen tarayıcı kenar çubuğundan erişebilirler.

Leo’nun standart sürümü, Meta’nın büyük dil modeli olan Llama 2’yi kullanıyor ve varsayılan olarak ücretsiz olarak sunuluyor. Farklı bir yapay zeka dil modeline erişmek isteyen kullanıcılar için Brave, aylık 15 dolarlık Leo Premium aboneliği sunuyor. Bu abonelik, Anthropic’in yapay zeka asistanı Claude Instant’ı içeriyor.

Brave’in CTO’su ve kurucu ortağı Brian Bondy, bir basın açıklamasında, “Yapay zeka güçlü bir araç olabilir ancak aynı zamanda veri gizliliği konusunda giderek artan endişeler yaratabilir. Dolayısıyla gizlilik öncelikli bir çözüme ihtiyaç var. Brave, yapay zekayı kullanıcı gizliliğiyle eşleştirmeye kararlıdır ve kullanıcılarımıza zaten çevrim içi zaman geçirdikleri yerlerde güvenli ve kişiselleştirilmiş bir yapay zeka yardımı sağlayacaktır.” dedi.

Brave, Leo’nun zaman içinde daha fazla modelle genişletileceğine inanıyor ve kullanıcıların tercihlerine uygun bir yapay zeka asistanı seçebileceğini belirtiyor.

Derleyen: Ayça Ayaz

ayca profil
Ayça Ayaz

Bu içeriği paylaş
Yorum yaz