fbpx

YouTube, Gençleri Korumak için Bazı Video Önerilerini Sınırlandırıyor

Gönderen Ayça Ayaz
3 dk Okuma Süresi
  • YouTube, gençleri korumak için 2 Kasım’dan itibaren hassas konularla ilgili tekrarlanan video önerilerini kısıtlayacak.
  • Önlemler, Gençlik ve Aileler Danışma Komitesi ile iş birliği çerçevesinde geliştirildi. Sağlıksız içeriklerin gençler üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceği vurgulanıyor.
  • YouTube ayrıca, gençlerin refahıyla ilgili diğer ürün güncellemelerini ve eğitim kaynaklarını duyurdu. Bu önlemler ABD’den başlayarak diğer ülkelere de yayılacak.

YouTube, gençleri korumak için bazı video önerilerini sınırlıyor. Şirket, 2 Kasım’dan itibaren gençlerin vücut imajı gibi hassas konularla ilgili tekrarlanan video önerilerini kısıtlayacağını duyurdu. Bu önlemler; psikologlar, araştırmacılar, çocuk gelişimi, çocuk medyası ve dijital öğrenme alanındaki diğer uzmanlarla iş birliği yaparak oluşturulan Gençlik ve Aileler Danışma Komitesi tarafından geliştirildi. Bu komite, gençlerin tekrar tekrar maruz kalabileceği potansiyel zararlı ruh sağlığı etkileri konusunda önerilerde bulunuyor.

Klinisyen, araştırmacı ve Gençlik ve Aileler Danışma Komitesi üyesi olan Allison Briscoe-Smith, bir basın açıklamasında, “Sağlıksız standartları veya davranışları idealize eden içeriklerin daha sık görülmesi, potansiyel olarak sorunlu mesajları vurgulayabilir ve bu mesajlar, bazı gençlerin kendilerini nasıl gördüklerini etkileyebilir. Kısıtlamalar, gençlerin kendilerini doğal olarak başkalarıyla karşılaştırırken ve dünyada nasıl görünmek istediklerini ölçerken sağlıklı kalıpları korumalarına yardımcı olabilir.” dedi.

YouTube, tekrar tekrar izlendiğinde potansiyel olarak sorun yaratabilecek video kategorilerini belirlemek için danışma komitesiyle birlikte çalıştı. Artık genç izleyiciler, “fiziksel özellikleri karşılaştıran ve bazı türleri diğerlerine göre idealize eden; belirli fitness seviyelerini, vücut ağırlıklarını idealize eden veya temassız kavgalar ile gözdağı şeklinde sosyal saldırganlık sergileyen” içerikler ile ilgili tekrarlanan video önerileri almayacaklar.

Ayrıca, daha sık ve dikkat çekici “mola ver” ve “yatma zamanı” hatırlatıcıları da dâhil olmak üzere gençlerin refahıyla ilgili diğer ürün güncellemeleri de duyuruldu. YouTube, “yeme bozuklukları” gibi sorguları arayan kullanıcıları kriz hizmeti ortaklarından canlı destekle buluşturan kriz kaynağı panelini de tam sayfa bir deneyime dönüştürdü. Paneller artık üçüncü taraf kriz yardım hatları için görsel olarak daha belirgin kaynaklar içerecek ve bunun yerine “öz şefkat” veya “temel egzersizler” gibi konular için önerilerle arama sorgularını yönlendirmeye çalışacak.

Buna ek olarak YouTube, ebeveynler ve gençler için eğitim kaynakları geliştirmek üzere Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Common Sense Networks ile çalıştığını söylüyor. Bu kaynaklar, çevrim içi videoların nasıl güvenli ve empatiyle oluşturulacağının yanı sıra yorumlara nasıl yanıt verileceği ve daha fazlası hakkında rehberlik içerecek.

Bu güncellemeler, YouTube’un gençlerin ruh sağlığına yönelik endişelerin arttığı bir dönemde geldi. YouTube, ABD’deki gençlere bu önlemleri 2 Kasım’dan itibaren uygulamaya başlayacak ve 2024’te diğer ülkelere de yaygınlaştıracak.

Derleyen: Ayça Ayaz

ayca profil
Ayça Ayaz

Bu içeriği paylaş
Yorum yaz