fbpx

Avast, Google Uygulamasını Kötü Amaçlı Yazılım Olarak İşaretledi

Gönderen Ayça Ayaz
2 dk Okuma Süresi
  • Çek siber güvenlik şirketi Avast; Huawei, Vivo ve Honor akıllı telefonlarda Google Android uygulamasını yanlışlıkla kötü amaçlı yazılım olarak işaretledi.
  • Kullanıcılar, bu hata nedeniyle Google uygulamasını kaldırmaları gerektiği konusunda uyarılar aldılar.
  • Yanlış uyarıların arkasında Avast antivirüs SDK’inin olduğu doğrulandı ve Google, bu sorunu çözmek için kullanıcıları cihaz üreticileriyle iletişime geçmeye teşvik etti.

Çek siber güvenlik şirketi Avast, antivirüs SDK’inin (Yazılım Geliştirme Seti) cumartesi gününden bu yana Huawei, Vivo ve Honor akıllı telefonlarda bir Google Android uygulamasını kötü amaçlı yazılım olarak işaretlediğini doğruladı.

Etkilenen cihazlarda kullanıcılar, gizlice SMS mesajları gönderebileceği, diğer uygulamaları indirip yükleyebileceği veya hassas bilgilerini çalabileceği için Google uygulamasını hemen kaldırmaları konusunda uyarıldı. Diğerleri ise Google uygulamasının, cihazlarına uzaktan erişim sağlayabilecek ve saldırganların kötü amaçlı yazılım yüklemesine ve kullanıcıların verilerini çalmasına izin verebilecek bir truva atı olduğunu söyleyen farklı bir uyarıyla karşılaştı.

Sorun, kullanıcılar tarafından Google’ın destek forumunda (Vivo gönderisi), Reddit’te (Vivo başlığı), Huawei’nin forumunda ve diğer çeşitli Android topluluklarından bildirildi.

Bir Google sözcüsü BleepingComputer’a yaptığı açıklamada “Bu güvenlik bildirimi Google Play Protect tarafından tetiklenmedi ve Play Protect sertifikalı olmayan ve Google’ın temel uygulamalarını Play’den resmî olarak indirme erişimine sahip olmayan bir cihazdan geliyor gibi görünüyor. Daha fazla bilgi için cihaz üreticisiyle iletişime geçmenizi öneririz. Google Play, Android için Google’ın temel uygulamalarını resmî olarak indirebileceğiniz tek uygulama mağazasıdır.” dedi.

Google, sorunu tetikleyen güvenlik hizmetini veya uygulamayı tam olarak belirleyemezken, Avast salı günü Google Quick Search Box uygulama başlatıcısını yanlışlıkla kötü amaçlı yazılım olarak etiketleyen Android antivirüs SDK’i olduğunu doğruladı.

Avast, Huawei’nin Optimizer uygulamasının Huawei cihazlarında kötü amaçlı yazılım uyarıları gösterdiğini söyledi ancak etkilenen Honor ve Vivo cihazlarıyla ilgili herhangi bir ayrıntı vermedi.

Şirketten yapılan açıklamada, “29 Ekim’de Avast’a, Android için antivirüs Yazılım Geliştirme Kitinin Huawei telefonlarda Google Hızlı Arama Kutusunu yanlışlıkla kötü amaçlı yazılım olarak işaretlediği bildirildi. Bu SDK, temizleme ve performans özellikleri de sağlayan bir cihaz yönetim uygulaması olan Huawei’nin Optimizer uygulamasının antivirüs bileşenini sunuyor.” ifadesi yer aldı.

Derleyen: Ayça Ayaz

ayca profil
Ayça Ayaz

Bu içeriği paylaş
Yorum yaz