fbpx

DistroKid Kullanıcıları Artık Şarkılarını TikTok Music ve CapCut’a Yükleyebilir

Gönderen dijital iyidir
3 dk Okuma Süresi
  • TikTok ve müzik distribütörü DistroKid arasında yapılan yeni bir anlaşma sayesinde, milyonlarca bağımsız sanatçı, aboneliklikle müziklerini TikTok Music’te duyurabilecek.
  • Anlaşma ayrıca müzisyenlerin şarkılarını yaklaşık 490 milyon iOS ve Android kullanıcısı olan ByteDance’a ait CapCut’ta erişilebilir hale getirmelerine olanak tanıyor.

TikTok Music ve CapCut’ta yer almak, dinleyici kitlesi oluşturmak için popüler platformlarda müziklerini tanıtan bağımsız sanatçılar için önemli. DistroKid’in müzik arşivi, Universal Music Group, Warner Music Group ve Sony Music gibi TikTok Music’te halihazırda yer alan büyük plak şirketlerinin kataloglarına katılıyor.

DistroKid’in kurucusu ve CEO’su Philip Kaplan yaptığı açıklamada, “TikTok dünyanın en güçlü müzik keşif platformlarından biri. Bu ortaklığın CapCut ve Ticari Müzik Kütüphanesini de kapsayacak şekilde genişletilmesi, milyonlarca müzisyenin, müziklerini daha da fazla yerde erişilebilir hale getirmesini son derece kolaylaştırırken TikTok’un yeni müzik akışı bir çok ülkede kullanılabilir hale geldikçe daha fazla erişim sağlanıyor” diye belirtti.

DistroKid kullanıcıları, DistroKid’in destek sayfasına göre şarkıları, TikTok videolarına her dahil edildiğinde telif ücreti alıyor. Üyelere TikTok üzerinden değil DistroKid üzerinden ödeme yapılıyor. Çevrim içi tahminlere göre TikTok, sanatçılara video başına üç sent ödüyor. DistroKid ise kazancın %100’ünü (banka ücretleri ve vergiler hariç) sanatçıya veriyor. Şirket ise TikTok’a ödeme yapmayı tercih eden üyelerin elde ettiği toplam gelir miktarını paylaşmayı reddetti.

DistroKid ayrıca müzisyenlerin şarkılarını Spotify, Apple Music, Instagram, YouTube, Pandora, Amazon ve iHeartRadio gibi platformlarda satmalarına da yardımcı oluyor.

Ayrıca, DistroKid’in arşivi, TikTok’un Ticari Müzik Kütüphanesinde (CML) markaların reklam kampanyalarında kullanabilmeleri için mevcut. Bir DistroKid sözcüsü TechCrunch’a yaptığı açıklamada, bu kütüphanenin daha önce beta aşamasında olduğunu ancak bugünkü duyuruyla birlikte artık tüm DistroKid sanatçılarına “tamamen açık” olduğunu söyledi.

Sözcü, “Bu noktadan sonra çok sayıda sanatçının CML’den yararlanmasını bekliyoruz.” dedi.

İki milyondan fazla sanatçı müzik paylaşımı, para kazanma, promosyon, metaverse özelleştirme ve depolama hizmetleri için DistroKid’i kullanıyor. Şirket kısa süre önce web sitesi kurucusu Bandzoogle’ı satın alarak kullanıcılara albümlerini satmalarına yardımcı olacak yeni e-ticaret özellikleri sundu.

TikTok ve DistroKid arasındaki ortaklığın genişlemesi, video uygulaması yapımcısının “In The Mix” adlı ilk canlı müzik etkinliğinin biletlerinin satılmasına yardımcı olmak için Tickets.com ile ortaklık kurmasından bir hafta sonra gerçekleşti.

Derleyen: Tuğçe Şahbazoğlu

cropped secilen logo sosyal1001
dijital iyidir

Bu içeriği paylaş
Yorum yaz