fbpx

Avrupa’daki Meta Kullanıcıları, Reklamsız Sürümler için Ödeme Yapabilecek

Gönderen Esin Özcan
3 dk Okuma Süresi
  • Meta, AB’nin kişiselleştirilmiş reklamlarla ilgili kuralları sebebiyle Facebook ve Instagram’da ücretli abonelik hizmetine geçiş yapıyor.
  • Akıllı telefon kullanıcıları aylık 12,99 avro ve masaüstü kullanıcıları 9,99 avro ücretle reklamsız sürümleri kullanabilecek.
  • AB’nin Dijital Piyasalar Yasası mevzuatı uyarınca, Meta platformlarının bir kullanıcıyı reklam amacıyla izlemeden önce açık rıza alması gerekecek.
  • İlerleyen dönemde bağlantılı ek hesaplar için telefonlarda 8 avro, masaüstünde 6 avro ekstra ücret talep edilecek.

Meta, Facebook ve Instagram’da AB veri gizliliği kurallarına uymak için akıllı telefon kullanıcıları için aylık 12,99 avro ve masaüstü için 9,99 avro ücretlendirme seçeneği sunuyor.

Ana şirket Meta dün yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’ndeki Facebook ve Instagram kullanıcılarının, platformların veri gizliliği kurallarına uymanın bir yolu olarak sosyal ağların reklamsız sürümleri için ayda 12,99 avroya kadar ücretlendirileceğini söyledi.

Kasım ayından itibaren masaüstü tarayıcı kullanıcıları ayda 9.99 avro öderken, Apple iOS veya Android kullanıcıları yaklaşık 12.99 avro ödeyecek. Şirket bir blog yazısında, bu fiyat farkının Apple ve Google uygulama mağazalarının uygulama içi ödemelerden aldığı komisyonları yansıttığını belirtti.

İlk etapta abonelik, kullanıcının Hesaplar Merkezindeki tüm bağlantılı Facebook ve Instagram hesapları için geçerli olacak. İlerleyen dönemde bağlantılı hesaplar için ekstra ücret talep edilecek. Mart ayında bağlantılı ek hesaplar için web üzerindeki hesaplar başına 6 avro, akıllı telefonlardaki hesap başına ise 8 avro ücret alınmaya başlanacak.

Meta, Avrupa Birliği yüksek mahkemesinin, AB veri gizliliği kuralları uyarınca, şirketin önce onaylarını almadığı sürece kişiselleştirilmiş reklamlarla insanları hedeflemek için kişisel bilgileri kullanamayacağına karar vermesinin ardından abonelik seçeneğini kullanıma sunuyor. Şirketin para kazanmasının ana yolu, reklamları çevrim içi ilgi alanlarına ve dijital etkinliklerine bağlı olarak bireysel kullanıcılara göre uyarlamak.

Meta tarafından yayımlanan blog yazısında “İnsanların ekonomik durumlarından bağımsız olarak kişiselleştirilmiş ürün ve hizmetlere erişimini sağlayan reklam destekli bir internete inanıyoruz.” denildi.

Şirket, gelişen Avrupa düzenlemelerinin ruhuna ve amacına saygı duyduğunu ve bunlara uymaya kararlı olduğunu da ekledi. AB’nin Dijital Piyasalar Yasası mevzuatı uyarınca, Meta platformlarının bir kullanıcıyı reklam amacıyla izlemeden önce açık rıza alması gerekecek.

Şirketin açıklamasında, ücretli seçeneğin “kullanıcılara seçenek sunarken ve Meta’nın tüm insanlara hizmet vermeye devam etmesine izin verirken Avrupalı düzenleyicilerin gereksinimlerini dengelediği” belirtiliyor. Bu ayın başlarında Avrupalı düzenleyicilerin ücretlerin boyutunu ve reklamlar tarafından hedef alınmak istemeyen kişiler için çok pahalı olup olmadığını inceledikleri bildirilmişti.

AB’nin 27 üye ülkesinin yanı sıra İsviçre, Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn’daki 18 yaş ve üzeri kullanıcılar, Facebook veya Instagram’ı reklamlarla kullanmaya devam etme seçeneğine sahip olacak.

Meta, Avrupa’nın gizlilik kararı göz önüne alındığında “gençlere nasıl faydalı ve sorumlu bir reklam deneyimi sunacağını” araştırdığını söyledi.

Derleyen: Esin Özcan

esin ozcan scaled
Esin Özcan

Yeni Medya ve İletişim öğrencisi olarak dijital dünyayla insanın kesiştiği noktaları merak ediyor. Bunun için okuyor, kendini geliştiriyor ve o dünyadan besleniyor. Farklı mecraların ve farklı insanların bir arada olduğu dijitaliyidir'in bu yolda en doğru yer olduğunu düşünüyor. Esin’in dijitaliyidir için sloganı “Dijital, farklılıklarımızı yansıtabildiğimiz zaman iyidir.” oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Esin Özcan
Takip et:
Yeni Medya ve İletişim öğrencisi olarak dijital dünyayla insanın kesiştiği noktaları merak ediyor. Bunun için okuyor, kendini geliştiriyor ve o dünyadan besleniyor. Farklı mecraların ve farklı insanların bir arada olduğu dijitaliyidir'in bu yolda en doğru yer olduğunu düşünüyor. Esin’in dijitaliyidir için sloganı “Dijital, farklılıklarımızı yansıtabildiğimiz zaman iyidir.” oldu.
Yorum yaz