fbpx

Mastodon’un Yeni Güncellemesi Haberleri Takip Etmeyi Kolaylaştırıyor

Gönderen Alp Eren Gümüş
2 dk Okuma Süresi
  • Merkezi olmayan X alternatifi Mastodon, CEO ve kurucu Eugen Rochko’nun blog yazısına göre Android uygulamasına listeler özelliği ekleniyor. Listeler, Android için Mastodon’un son güncellemesinin bir parçası olarak kullanıma sunuldu.
  • Rochko, güncellemenin ayrıca ana akışınız, listeleriniz ve hashtagleriniz arasında gezinmeyi kolaylaştırmak için yeniden tasarlanmış bir ana sekmeye sahip olduğunu söylüyor.

Merkezi olmayan X alternatifi Mastodon, CEO ve kurucusu Eugen Rochko’nun blog yazısına göre Android uygulamasına listeler özelliği ekleniyor. Listeler, Android için Mastodon’un son güncellemesinin bir parçası olarak kullanıma sunuldu.

Rochko, “Yeni güncellemeyle birlikte artık özel listeler oluşturabilir ve takip ettiklerinizi ana akışınızdan kaldırırken belirli konulara veya ilgi alanlarına göre kategorize edebilirsiniz. Bu sadece ana akışınızı düzenlemeye yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda hazır olduğunuzda belirli konularla kendi koşullarınızda etkileşim kurmanıza da olanak tanıyor.” diye belirtiyor. Rochko, güncellemenin ayrıca ana akışınız, listeleriniz ve hashtagleriniz arasında gezinmeyi kolaylaştırmak için yeniden tasarlanmış bir ana sekmeye sahip olduğunu söylüyor.

Rochko listelerin iOS’a gelip gelmeyeceğini ya da ne zaman geleceğini belirtmedi (web’de zaten mevcutlar). Özellik iOS’a geliyor, ancak sözcü Renaud Chaput’a göre, “şu anda bazı performans ve çökme sorunlarını çözmek için uygulamayı yeniden düzenliyoruz, bu nedenle çalışma Android sürümümüzden biraz daha uzun sürüyor.”

Rochko, “iOS ve web ekiplerimiz de yeni özellikler ve iyileştirmeler üzerinde durmadan çalışıyor.” diye ekliyor. Bunlar nispeten küçük güncellemeler, ancak Mastodon’u seven insanlar için listeler gerçekten yararlı bir özellik olabilir.

Mastodon sürekli daha iyi arama ve ilk katılım gibi iyileştirmeler yapmakta ve yeni kullanıcıları mastodon.social (Mastodon’un en büyük sunucusu) üzerinde hesap açmaya yönlendirmekte. Ancak X bir zamanlar olduğu gibi bir platform olmasa da ActivityPub tarafından desteklenen Mastodon, Bluesky (kendi merkezi olmayan sosyal ağ protokolünü inşa ediyor) ve Meta’nın Threads’i (sonunda ActivityPub ile entegre olacağına söz verdi) gibi diğer Twitter alternatiflerinin şiddetli rekabetiyle karşı karşıya.

Derleyen: Alp Eren Gümüş

alperen profil
Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Alp Eren Gümüş
Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.
Yorum yaz