fbpx

Instagram, Hikâyeler için Yeni “Yakındaki” Akışını Test Ediyor

Gönderen dijital iyidir
2 dk Okuma Süresi
  • TikTok ve Instagram, yerel içerik akışı konusundaki rekabette yeni bir aşamaya geçiyorlar.
  • TikTok, Douyin ile in-stream ticarette büyük başarı yakaladı. Ancak Batılı kullanıcılar aynı ilgiyi göstermedi.
  • Sosyal medya devleri, uygulama içi ticaretin geleceği için çeşitli yollar keşfetmeye çalışıyorlar.
  • TikTok ve Instagram, kullanıcıların yakınlarındaki içeriği keşfetmelerini sağlayacak yeni özellikleri test ediyorlar.

Instagram, TikTok’tan ilham alarak yeni bir özellik üzerinde çalışıyor gibi görünüyor. Bu yeni test, uygulamanın gelecekteki gelişmelerine yanıt verme amacını taşıyor.

ig nearby

Bu görüntüde gördüğünüz gibi uygulama araştırmacısı Alessandro Paluzzi tarafından paylaşılan bir görüntüye göre, Instagram şu anda kullanıcıların ve işletmelerin yakınınızdaki kamusal içeriği vurgulayacak yeni bir “Yakındaki” akışı üzerinde denemeler yapıyor.

TikTok da benzer şekilde denemeler yaptı, bazı kullanıcılar uygulamanın ana arayüzünde alternatif bir “Yakındaki” akışını gördü.

tiktok nearby

Bu akışın avantajı, coğrafya temelinde kullanıcılara ulaşma imkânı sunarak yerel markalar için yeni bir tanıtım yüzeyi sunuyor olması. Çin’de ise bu, Douyin’in uygulama aracılığıyla hizmetler ve yemek servisi gibi yeni reklam tekliflerine yönelmesini sağlıyor.

Bu, TikTok’un uygulama içi ticaret akışını sürdürmeyi düşündüğü yer olabilir. Akış içi ticaret, Douyin için temel gelir kaynağı haline geldi, ancak şimdiye kadar Batılı kullanıcılar aynı ürünleri uygulama içinde satın alma konusunda benzer ilgi göstermediler.

Kullanıcıların bir unsura harcama yapmalarını sağlayabilirse, bu süreci daha fazla alışveriş seçeneği ile genişletmek çok daha kolay hale gelebilir.

Her durumda, bu ilginç bir özellik olabilir, ancak Instagram’mın kullanıcılarını komşularına göstermemesi için gizlilik ayarlarını güncellemeleri gerekeceğini kullanıcılara tekrar hatırlatması muhtemel. Instagram henüz bu testle ilgili resmî bir bilgilendirme yapmadı.

Ayrıca bu yeni test, kullanıcıların yakınlardaki yerlerde neler olup bittiğini takip etmelerine ve içerik oluşturmalarına olanak tanıyabilir. Ayrıca, Instagram’ın TikTok’a karşı rekabet gücünü artırmasına yardımcı olabilir.

Derleyen: Karya Kortel

cropped secilen logo sosyal1001
dijital iyidir

Bu içeriği paylaş
Yorum yaz