fbpx

Steam, TL’den Dolar Fiyatlandırmasına Geçiyor

Gönderen Nazlı Koyuncu
3 dk Okuma Süresi
  • Valve artık Türkiye ve Arjantin’de bölgesel para birimlerini desteklemeyecek. Lira ve pesonun yerini ABD doları alacak.
  • Değişiklik, 20 Kasım itibarıyla geçerli olacak. Bu, 20 Kasım’da Steam cüzdanınızdaki mevcut bakiyenin, o günkü döviz kuru üzerinden USD’ye dönüştürüleceği anlamına geliyor.
  • Steam, hâlihazırda 25 ülkeye USD fiyat politikası uyguluyordu. Şimdi ise Mısır, Irak, Ürdün, Filistin, Venezuela gibi ülkelere Türkiye de eklendi.

Türkiye ve Arjantin’de bulunan Steam kullanıcıları, Valve’den fiyat değişikliğiyle ilgili bildirimler almaya başladı. Reddit’te bununla ilgili birkaç gönderi yayımlandı ve kullanıcılar, ilgili ekran görüntülerini paylaştı: Türkiye’deki fiyatlandırma ve Steam Cüzdanları, 20 Kasım’dan itibaren USD’ye dönüştürülecektir.”

Steam Turkiye

Bağlantı, Valve’ın değişiklikleri ayrıntılı olarak açıkladığı özel Steam Destek sayfasına yönlendiriyor. İşte, önemli çıkarımlar:

  • Steam, 20 Kasım’dan itibaren Türkiye ve Arjantin’deki kullanıcılar için ana para birimi olarak (lira ve peso yerine) USD kullanmaya başlayacak.
  • 20 Kasım’da, Türkiye ve Arjantin’deki kullanıcıların Steam cüzdanlarında bulunan tüm bakiyeler, günün döviz kuru üzerinden ABD dolarına çevrilecek.
  • Bu değişikliğe, Latin Amerika ve Orta Doğu/Kuzey Afrika için toplam 25 ülke ve bölgede yeni fiyatlar eşlik edecek.

Steam, bu değişikliğe neden şimdi gitti?

Valve, “Son yıllarda Arjantin ve Türkiye’deki döviz kuru dalgalanmaları, geliştiricilerin oyunlar için uygun fiyatları seçmelerini ve güncel tutmalarını zorlaştırdı.” açıklamasını yaptı. Şirket, “sürekli döviz dalgalanmaları, ücretler, vergiler ve lojistik sorunlar” nedeniyle bu bölgelerde faaliyet göstermekte ve bölgesel ödeme yöntemlerini korumakta zorlandığını da sözlerine ekledi.

Steam, “Türkiye ve Arjantin, uzun zamandır oyunların en ucuz olduğu iki bölge olarak kalmaya devam ediyor. Fiyatlar, o kadar cazipti ki bazı kullanıcılar yeni AAA sürümlere 60 dolar ödemek istemedi. Bu yüzden Steam bölgelerini, bu ülkelerle değiştirmeye, dijital olarak Türkiye ve Arjantin’den oyuncular gibi davranmaya ve ucuz oyunları lira ve peso cinsinden satın almaya başladılar.” ifadelerine yer verdi.

İlk değişiklik, Ekim 2022’de Steam’in önerdiği bölgesel fiyatları güncellemesiyle gerçekleşti ve Türkiye ile Arjantin’de %450’den fazla zam yapıldı. O dönemde şirket, sürekli gelişen satın alma gücü ve döviz kurları nedeniyle “güncel kalmak için bu dönüşüm önerilerinde önemli değişiklikler yapmak” zorunda kaldığını açıklamıştı.

Bu durum, birçok geliştiricinin oyun fiyatlarını artırmasına yol açtı. Ancak yine de genel olarak ABD ve Avrupa’dan daha ucuz kaldılar. En sonki kayda değer fiyat artışı, geçen hafta gerçekleşti ve Activision oyunları, Türkiye ve Arjantin’de %1,000-%2,300 oranında zamlandı.

Derleyen: Nazlı Koyuncu

Nazli profil
Nazlı Koyuncu

Bu içeriği paylaş
Yorum yaz