fbpx

Çıplak Gözle Görülemeyen Bir Dünya 

Gönderen Damla Şayan
3 dk Okuma Süresi
  • Nikon’un, “Küçük Dünya” fotoğraf yarışmasının katılımcıları, deniz topalak bitkisinin tüylerinden kemirgenlerin optik sinirlere kadar birçok mikroskobik eseri yarışmada sundu. 
  • Organizatörler, 1974 yılında kurulan ve her yıl düzenlenen bu yarışmaya, bu yıl 72 ülkeden yaklaşık 1.900 katılım geldiğini söyledi. Fotoğraflar; özgünlük, bilgi içeriği, teknik yeterlilik ve görsel etkiye göre değerlendirildi. 

Mikroskobik fotoğrafçılık, mikroskop altında saklı olan dünyayı ortaya çıkarma gücüne sahip. Nikon’un Küçük Dünya Fotoğraf Yarışması 49 yıldır küçük dünyaların en iyi fotoğraflarına ev sahipliği yapıyor. 

Bu yılın kazanan fotoğrafı, Avustralya’nın Perth kentindeki bir görme araştırma merkezi olan Lion’s Eye Enstitüsünden Jayden Dickinson’un yardımıyla, araştırmacı Hassanain Qambari tarafından çekildi. Resimde, göz ile beyin arasında bilgi ileten optik sinir üzerinde merkezlenmiş bir kemirgen retinası gösterilmekte. 

nikon 4

Qambari, “Bu fotoğraf, gözlerimizi açtığımız andan itibaren hangi yapıların devrede olduğuna ve ne kadar enerji kullanıldığına dair bir fikir veriyor.” diyor. 

Kırmızı, sarı ve yeşil çizgiler, bu kritik sinirin moleküler iç işleyişini ortaya çıkarıyor. Araştırmacıların diyabetik retinopati adı verilen bir durumun nasıl tedavi edileceğini anlamalarına yardımcı olabilecek benzeri görülmemiş bir görünüm sunuyor. İnsanlarda bu durum görmenin bulanıklaşmasına ve daha sonra tamamen kaybolmasına neden olmakta. Hastalığın erken teşhisi, hastalığın durdurulmasına yardımcı olabilir ve doktorlar gözün içini ne kadar iyi görebilirse karmaşık iç işleyişini de o kadar iyi anlayabilir ve bu iç görüler kişiyi körlükten kurtarabilir. 

Yarışmada yer alan bazı diğer görseller ise şöyle:

nikon 6
Örümceğin alttan görünüşü. Pholcus phalangioides, aynı zamanda uzun bacaklı baba olarak da adlandırılır. Geçen yıl Andrew Posselt’in çektiği aynı türün fotoğrafı dördüncü oldu. FOTOĞRAF DR. ANDREW M POSSELT, NIKON KÜÇÜK DÜNYA
nikon 7
Akupunktur iğnesinin kenarlarını kaplayan ayçiçeği poleni kümeleri. Dikenli dış kısım polenlerin bitkilere tutunmasına yardımcı olur. Bu görüntü 14. sırada yer aldı. FOTOĞRAF: JOHN-OLIVER DUM, NIKON SMALL WORLD
nikon 8
Marangoz arının (Xylocopa violacea) kafası ve anteni. FOTOĞRAF: ANGEL NAVARRO GÓMEZ, NIKON SMALL WORLD
nikon 9
Üçüncü sırayı alan meme kanseri hücrelerinin bu mikroskobik görüntüsü kalp şeklinde.
FOTOĞRAF: MALGORZATA LISOWSKA, NIKON SMALL WORLD
nikon 10
Fare embriyosunun böbreği, bu organın düzgün çalışmasına yardımcı olan iki farklı ve temel bileşenden oluşan kümeleri gösterir. FOTOĞRAF: DR. LORI O’BRIEN, NIKON KÜÇÜK DÜNYA
nikon 11
Diatomlar her türlü su ortamında bulunan tek hücreli bir alg türüdür. Bir diatomun ne kadar küçük olduğunu göstermek için Jan Rosenboom bir tanesini kalemin başının üzerine yerleştirdi. FOTOĞRAF: JAN ROSENBOOM, NIKON SMALL WORLD
nikon 14
Deniz topalak bitkilerinin üzerinde büyüyen yapraklarda trikom adı verilen küçük tüy benzeri yapılar oluşur. Bir yapraktan jiletle çıkarılan bu ince, neredeyse şeffaf tüyler, mikroskop altında aydınlatıldığında ışığı kırıyor. FOTOĞRAF: WALTER MACHIELSEN, NIKON SMALL WORLD

Derleyen: Damla Şayan

damla sayan
Damla Şayan

Yaratıcılığın dahil olduğu her alanda kendini bulan, aslında kendini de yaratma ve gerçekleştirme gayreti içerisinde olan bir yağmur damlası. Yaratıcılığını dijital dünyada da var etmek onun için önemli. Damla’nın Dijitaliyidir için sloganı “Dijital, bizle iyidir.” oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Damla Şayan
Takip et:
Yaratıcılığın dahil olduğu her alanda kendini bulan, aslında kendini de yaratma ve gerçekleştirme gayreti içerisinde olan bir yağmur damlası. Yaratıcılığını dijital dünyada da var etmek onun için önemli. Damla’nın Dijitaliyidir için sloganı “Dijital, bizle iyidir.” oldu.
Yorum yaz