fbpx

X, Yeni Kullanıcılardan Ücret Talep Ediyor!

Gönderen Nazlı Koyuncu
2 dk Okuma Süresi
  • Eski adı Twitter olan X’in yeni kullanıcıları, platformu kullanmak için yılda bir dolar ödemek zorunda kalacak.
  • Platform, yeni politikayı Yeni Zelanda ve Filipinler’de denediğini açıkladı.
  • Elon Musk, daha önce X’in tüm kullanıcılarına bir ödeme duvarı sunabileceğini söylemişti.

Daha önce Twitter olarak bilinen Elon Musk’ın X’i, Yeni Zelanda ve Filipinler’deki yeni kullanıcılardan sadece platformu kullanmaları için yıllık 1 dolar ücret almaya başladı. Bugün başlayan politika, ilk olarak salı günü Fortune’dan Kylie Robinson tarafından bildirildi. X’in kendisi de yeni “Not A Bot” programını bu iki ülkede denediğini söyleyerek kısa sürede bu durumu doğruladı. Platform, denemenin sonunda söz konusu politikanın diğer ülkelere de yayılıp yayılmayacağını belirtmedi.

Denemenin bir parçası olarak “yeni, doğrulanmamış hesapların” gönderi paylaşabilmek ve diğer gönderilerle etkileşime girebilmek için yıllık 1 dolarlık bir abonelik ücreti ödemesi gerekecek. Platform, mevcut kullanıcıların denemeden etkilenmeyeceğini söyledi. Şirket, yeni politikanın “kâr amacı gütmediğini” ve bunun yerine botların etkisini en aza indirmeyi amaçladığını da sözlerine ekledi.

Musk, uzun zamandır platformun ödeme planlarında değişiklik yapmayı zaten düşünüyordu. Geçtiğimiz ay Musk, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’ya bir canlı yayın sırasında, X’in tüm kullanıcıları için bir ödeme duvarı oluşturabileceğini söylemişti: “Aslında daha düşük kademeli bir fiyatlandırma yapacağız. Bunun sadece küçük bir miktar olmasını istiyoruz. Bu, uzun bir tartışma ama aslında bot ordularına karşı tek savunma.”

Musk, Ekim 2022’de platformu satın aldığından bu yana platformda birçok değişiklik yaptı. Nisan ayında, platformun eski doğrulama programını Twitter Blue abonelik programı ile değiştirdi. Ardından temmuz ayında, platformun Twitter olan adını X olarak değiştirdi.

Musk, reklam gelirlerindeki düşüş göz önüne alındığında X’i kârlı bir yola sokmaya odaklanmış durumda. Temmuz ayında milyarder, paylaştığı X gönderisinde şirketin zorlu bir mali konumda olduğunu belirtmişti.

Derleyen: Nazlı Koyuncu

Nazli profil
Nazlı Koyuncu

Bu içeriği paylaş
Yorum yaz