fbpx

Roblox da Çalışanlarının Ofise Dönmesini İstiyor

Gönderen Alp Eren Gümüş
3 dk Okuma Süresi
  • Roblox CEO’su David Baszucki, çalışanları ofise geri çağıran bir e-postada, sanal çalışma alanlarının fiziksel olanlar kadar “ilgi çekici, iş birlikçi ve üretken” olmadığını söylüyor.
  • Diğer birçok şirket gibi Roblox da çalışanların ofiste üç gün (salıdan perşembeye) çalışmasının beklendiği bir modele geçecek. Çalışanların yeni kurallar çerçevesinde şirkette kalıp kalmayacaklarına karar vermek için 16 Ocak 2024 tarihine kadar süreleri olacak.
  • Bir çalışan, Roblox’ta kalmayı ve taşınmayı seçerse şirket taşınma masraflarına yardımcı olacak ve 15 Temmuz 2024’e kadar bu kişilerin şirketin San Mateo, California’daki ofislerine rapor vermelerini bekliyor.

Son derece popüler sanal deneyimler platformu oluşturan, kısa bir süre önce görüntülü sohbete kendi yorumunu getiren ve hatta Roblox içinde bir kariyer merkezi oluşturan şirket Roblox, uzaktan çalışmadan “uzaklaşıyor”. CEO David Baszucki salı günü kamuya açık olarak paylaşılan personele gönderdiği bir e-postada, “uzaktan çalışanlarımızın bir kısmından önümüzdeki yaz San Mateo’daki merkezimizden çalışmaya başlamalarını” istedi.

Diğer birçok şirket gibi Roblox da çalışanların ofiste üç gün (salıdan perşembeye) çalışmasının beklendiği bir modele geçecek. Çalışanların yeni kurallar çerçevesinde şirkette kalıp kalmayacaklarına karar vermek için 16 Ocak 2024 tarihine kadar süreleri olacak. Bir çalışan, Roblox’ta kalmayı ve taşınmayı seçerse şirket taşınma masraflarına yardımcı olacak ve 15 Temmuz 2024’e kadar şirketin San Mateo, California’daki ofislerine rapor vermelerini bekliyor.

“Taşınması mümkün olmayan” çalışanlar 15 Nisan 2024 tarihine kadar şirkette kalabilecek. Roblox, ayrılmayı tercih edenler için bir kıdem tazminatı paketi sunacak.

Roblox ekibi, Mart 2020’de tamamen uzaktan çalışmaya başladı. Ancak Baszucki’ye göre şirket geleceği hakkında “çok sayıda derin tartışma” yaptı ve sonunda “yüz yüze çalışmaya geri dönülmesi gerektiğine” karar verdi. “Ağırlıklı olarak hibrit bir uzaktan çalışma kültürü hayal etmenin mümkün olabileceğini” umarken şirketin ilk “karantina sonrası yüz yüze grup toplantısı” sırasında “çok önemli bir an” yaşadığını söylüyor. Baszucki bu yaşadıklarını “45 dakika içinde üç ayrı görüşmeden spontane yapılacaklar ve harekete geçirilecek fikirlerle ayrıldım ki bu son birkaç yıllık video toplantıları sırasında olmamış bir şeydi.” diye açıklıyor.

Baszucki ayrıca sanal çalışma ortamlarının yüz yüze olanlar kadar iyi olmadığını söylüyor: “Sanal çalışma alanlarının fiziksel alanlar kadar ilgi çekici, iş birliğine dayalı ve üretken olduğu bir noktaya ulaşacağımızdan emin olsam da henüz o noktada değiliz.” Görünüşe göre şirketin, Roblox çalışanlarının önümüzdeki beş yıl içinde “Roblox’u uzaktan toplantılar için kullanarak videodan daha fazla zaman geçirmesi” hedefine ulaşmak için yapması gereken bazı işler var.

Roblox, son aylarda çalışanlarını ofise çağıran birçok şirketten sadece biri. Zoom, bir ofisin 50 mil yakınında çalışan personeline haftada iki kez ofise gelmelerini söyledi. Amazon, çalışanlarına haftada üç gün ofise geri dönmeleri gerektiğini bildirdi ve CEO Andy Jassy’nin mutsuz çalışanlara “Aynı fikirde değillerse ve taahhütte bulunamıyorlarsa muhtemelen Amazon’da tutunamayacaklar.” dediği bildirildi. Meta çalışanları, eylül ayı itibarıyla haftada üç gün ofise geri döndü. Elon Musk da geçen yılın sonlarında şirketi devraldıktan kısa bir süre sonra X’te uzaktan çalışmaya son vermişti.

Derleyen: Alp Eren Gümüş

alperen profil
Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Alp Eren Gümüş
Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.
Yorum yaz