fbpx

Foxconn ve Nvidia Sürücüsüz Otomobiller için “Yapay Zeka Fabrikaları” Kuruyor

Gönderen Ayça Ayaz
4 dk Okuma Süresi
  • Nvidia ve Foxconn, sürücüsüz otomobillerin, otonom makinelerin ve endüstriyel robotların gelişimini hızlandırmak amacıyla “Yapay Zeka Fabrikaları” inşa etmek için işbirliği yapıyor.
  • Bu yapay zeka fabrikaları, büyük miktarda veriyi işleme yeteneğine sahip olan Nvidia GPU tabanlı bir bilgi işlem altyapısını kullanacak ve otomobil endüstrisinin yanı sıra diğer sektörlerde de uygulama bulacak.
  • Foxconn, bu yapay zeka fabrikalarını çeşitli alanlarda ölçeklendirmeyi hedefliyor ve bu tesislerin, şirketlerin üretim hizmeti şirketlerinden platform çözümleri şirketlerine dönüşmelerine yardımcı olacağına inanılıyor.

Nvidia ve Foxconn, sürücüsüz otomobillerin, otonom makinelerin ve endüstriyel robotların geliştirilmesini hızlandırmak için süper bilgisayar gücü sağlamayı vaat eden yeni bir veri merkezi sınıfı olan “AI fabrikaları” inşa etmek için birlikte çalışıyor.

Nvidia’nın kurucusu ve CEO’su Jensen Huang ve Foxconn Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Young Liu iş birliğini salı günü Tayvan’da düzenlenen Hon Hai Tech Day’de duyurdu. Yapay zeka fabrikası, büyük miktarda veriyi işlemek, rafine etmek ve değerli yapay zeka modellerine ve bilgilerine dönüştürmek için inşa edilecek bir Nvidia GPU bilgi işlem altyapısına dayanıyor.

Etkinlikte sahneye çıkan Jensen Huang, “Sürücüsüz otomobiller, otonom makineler ve endüstriyel robotlar için bu gelişmiş elektrikli otomobili inşa ederken, içinde sürücülerle ve yolcularla etkileşime girmesini ve otonom sürüş yapmasını sağlayan bir yapay zeka beyni bulunan, yapay zeka fabrikası ile tamamlanan uçtan uca bir sistemi oluşturuyoruz. Bu araç, yaşam deneyimiyle veri toplayacak, bu veriler yapay zeka fabrikasına iletilerek yapay zeka yazılımları geliştirilecek ve tüm yapay zeka filosu güncellenecek.” dedi.

Yapay zeka fabrikası bağlantısı, Nvidia ve Foxconn arasında otonom araç platformları geliştirmek üzere ocak ayında duyurulan bir ortaklığa dayanıyor. Bu anlaşma, Foxconn’un otomobil üreticileri için elektronik kontrol ünitelerinin (ECU’lar) birincil tedarikçisi olmasını ve bu ünitelerin Nvidia’nın otonom sürüş işlevlerini destekleyen bir süper bilgisayar yapay zeka platformu olan Drive Orin çip üzerinde sistem (SoC) ile oluşturulmasını içeriyordu. Salı günü Foxconn, 2025 yılında üretim başladıktan sonra Nvidia’nın yeni nesil SoC’si Drive Thor ile ECU üretmeyi de taahhüt etti.

Bu ortaklığın bir parçası olarak, otomobil üreticilerinin satın alması için hazır elektrikli araç platformlarını sürekli olarak piyasaya süren Foxconn, fason üretici olarak ürettiği araçların, yalnızca Drive Thor’u değil, aynı zamanda otonom sürüş yetenekleri için gerekli olan kamera, radar, lidar ve ultrasonik gibi bir dizi sensörü de içeren Nvidia’nın Drive Hyperion 9 platformuyla üretileceğini söyledi.

Ayrıca bu iş birliği çerçevesinde, Foxconn ayrıca Fisker için elektrikli araçlar üretmeyi de üstlenmişti. Bu da ölçekleme gereksinimi taşıyan yapay zeka fabrikalarının önemini vurguluyor. Bu yapay zeka fabrikaları, Tesla’nın Dojo süper bilgisayarına rakip olacak ve çeşitli sektörlerde uygulamalar bulacak.

Foxconn’un CEO’su Young Liu, yapay zeka fabrikalarını farklı sektörlerde ölçeklendirerek şirketlerin bir üretim hizmeti şirketinden bir platform çözümleri şirketine dönüşmesini hedeflediklerini belirtti. Bu platformlar akıllı elektrikli araçlar, akıllı şehirler ve akıllı üretim alanlarında odaklanıyor. Huang da bu konuda, “Bu, veri girişi ile zeka üreten bir fabrikadır ve gelecekte her sektörün ve her şirketin kendi yapay zeka fabrikasına sahip olacağını” ifade etti.

Derleyen: Ayça Ayaz

ayca profil
Ayça Ayaz

Bu içeriği paylaş
Yorum yaz