fbpx

LinkedIn, Bu Yıl Yaklaşık 1.400 Kişiyi İşten Çıkaracağını Doğruladı

Gönderen Ayça Ayaz
3 dk Okuma Süresi
  • LinkedIn, 668 çalışanını işten çıkaracağını açıkladı. Bu işten çıkarmaların büyük bir kısmı, Ar-Ge alanındaki çalışanları etkileyecek.
  • İşten çıkarmalar, LinkedIn’in Microsoft tarafından satın alınmasından bu yana gerçekleşen en sonki işten çıkarmalar. Bu, 2023 yılında teknoloji sektöründe önemli bir işten çıkarma dalgasının bir parçası olarak görülüyor.

LinkedIn, bu ayın başlarında işletme genelinde yapay zeka destekli bir dizi yeni aracı kullanıma sunacağını açıkladı. Ancak şirket, geleceğe yönelik farklı bir türde bir duyuru yaparak 668 çalışanını işten çıkaracağını doğruladı. Şirketten gelen bilgilere göre 563 kişinin işten çıkarılacak ve bu durumun büyük bir kısmı Ar-Ge alanındaki çalışanları etkileyecek. Mühendislik, ürün geliştirme, yetenek yönetimi ve finans alanlarındaki ekipler de bu işten çıkarmalardan etkilenecek.

İşten çıkarma açıklaması, LinkedIn’in beş ay önce 716 kişiyi işten çıkaracağını duyurmasının ve aynı zamanda Çin’deki uygulamasını aşamalı olarak kaldıracağını açıklamasının ardından geldi. Şimdiki işten çıkarmalarla birlikte Microsoft’un sahip olduğu LinkedIn’de toplamda 1.384 kişi işten çıkarılmış oldu. 2023 yılında teknoloji sektöründe, istihdam takipçisi Layoffs.fyi’ye göre 242.000’den fazla kişi işten çıkarıldı.

Şirketten yapılan imzasız açıklamada, “Organizasyonel yapılarımızı adapte ederken ve karar alma mekanizmamızı düzenlerken geleceğimiz için stratejik önceliklere yatırım yapmaya, üyelerimiz ve müşterilerimiz için değer sunmaya devam etmeyi sürdürüyoruz. Bu geçiş sürecinde etkilenen tüm çalışanlarımıza tam destek sağlamaya ve onlara özenle davranılmasını sağlamaya kararlıyız.” denildi.

Şirketin hangi stratejik önceliklere odaklanacağı belirtilmemiş olsa da daha fazla yapay zeka yeteneğinin işe alınmasının muhtemelen bu planın bir parçası olduğu düşünülüyor.

2016 yılında Microsoft tarafından 26 milyar dolardan fazla bir bedelle satın alındıktan sonra LinkedIn, mali durumu ve diğer operasyonel ölçütleri açısından önemli ölçüde daha az şeffaf hâle geldi. Microsoft’un Temmuz 2023 tam mali yıl kazanç raporunda şirket, 950 milyondan fazla üyeye ve 15 milyar doların üzerinde gelire sahip olduğunu belirtti. Ayrıca yetenek çözümlerinin 7 milyar dolardan fazla gelirle en büyük katkıyı sağladığını da bildirdi.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, “Üyelerimizin ve müşterilerimizin fırsatlarla bağlantı kurmasına ve platformdaki uzmanların deneyimlerinden yararlanmasına yardımcı olmak için yapay zekayı kullanmaya devam ediyoruz. Yapay zeka destekli ortak makalelerimiz şu anda LinkedIn’in en hızlı büyüyen trafik kaynağıdır.” denildi.

Derleyen: Ayça Ayaz

ayca profil
Ayça Ayaz

Bu içeriği paylaş
Yorum yaz