fbpx

X, Dezenformasyon İddialarına Karşı Savunmasını Sundu

Gönderen Alp Eren Gümüş
4 dk Okuma Süresi
  • X CEO’su Linda Yaccarino, X platformunda Hamas’a bağlı “yüzlerce” hesabı tespit edip kaldırdığını ve Hamas’ın İsrail’e karşı gerçekleştirdiği terör saldırılarının ardından “on binlerce içeriği kaldırmak veya etiketlemek için harekete geçtiğini” söyledi.
  • Bazıları milyonlarca kez görüntülenmiş olan ve bağlamından koparılarak paylaşılan video ile görselleri içeren bu tür içeriklerin çok sayıda örneği derlendi.
  • Musk, bizzat Breton’a verdiği yanıtlarda açık sözlü davranarak komiserin platformdaki belirli ihlalleri kamuya açık bir şekilde listelemesi için bastırdı. Musk, “Eylemlerimizi açık bir şekilde gerçekleştiriyoruz.” diye yazdı.

X CEO’su Linda Yaccarino, X platformunda Hamas’a bağlı “yüzlerce” hesabı tespit edip kaldırdığını ve Hamas’ın İsrail’e karşı gerçekleştirdiği terör saldırılarının ardından “on binlerce içeriği kaldırmak veya etiketlemek için harekete geçtiğini” söyledi. Mektubunda Yaccarino; AB komisyon üyesi Thierry Breton’un, X üzerinden AB’nin yeni Dijital Hizmetler Yasasının (DSA) ihlal edilerek “yasa dışı içerik ve dezenformasyon yaymak” için kullanıldığına dair endişelerine yanıt verdi.

X ile Avrupa Birliği arasında yaşanan hareketlilik, AB’nin büyük çevrim içi platformlara yasa dışı içeriği kaldırma ve kamu güvenliğine yönelik riskleri azaltma yükümlülüğü getiren Dijital Hizmetler Yasasını uygulamaya geçirmesiyle birlikte ortaya çıktı. X’in yanı sıra Breton da Meta’ya mektup yazarak DSA kapsamındaki yükümlülüklerini hatırlattı.

İsrail-Hamas savaşıyla ilgili olarak X’te yanlış bilgi ve dezenformasyonun yayıldığına dair yaygın raporlar var. The Guardian, bazıları milyonlarca kez görüntülenmiş olan ve bağlamından koparılarak paylaşılan video ile görselleri içeren bu tür içeriklerin çok sayıda örneğini derledi. Ayrıca araştırmacılar, savaşla ilgili yanlış ve kışkırtıcı içerik yayınlayan 67 hesaptan oluşan bir propaganda ağı keşfettiklerini iddia ediyor.

X, Elon Musk’ın sahipliğinde şirkette gerçekleşen ve moderasyon ekiplerinde derin kesintilere, daha önce yasaklanan hesapların eski hâline getirilmesine, doğrulama sisteminin alt üst edilmesine, platformun Güven ve Güvenlik Konseyinin feshedilmesine ve son olarak iki Güven ve Güvenlik başkanının şirketten ayrılmasına neden olan değişiklikler nedeniyle özellikle yoğun bir inceleme altında.

Yaccarino, Hamas saldırısı haberinin duyulmasından kısa bir süre sonra X’in, durumu değerlendirmek üzere bir “liderlik grubu” oluşturduğunu ve platformun şiddet söylemi ile şiddet ve nefret içeren oluşumlara karşı moderasyon politikalarını özetlediğini söyledi. CEO, platformun AB’de alınan 80’den fazla yayından kaldırma talebine “gerekli süre içinde” yanıt verdiğini belirtti. Ancak Europol’den hizmetteki yasa dışı içerikle ilgili herhangi bir bildirim almadıklarını kaydetti.

Yaccarino’nun mektubunda ayrıca X’in, platformundaki yanlış bilgilerle mücadele etmek amacıyla Topluluk Notlarını nasıl kullandığı da vurgulanıyor. Platformda saldırılarla ilgili 700’den fazla benzersiz notun gösterildiğine dikkat çekiliyor. Ancak NBC News tarafından yayımlanan bir rapor, bazı topluluk notlarının onaylanmasının saatler -hatta günler- sürmesi ve diğer gönderilerin hiç etiketlenememesi nedeniyle gönüllülük esasına dayalı sistemin ne kadar zorlandığını gözler önüne serdi.

Öte yandan Elon Musk’ın mektubu diplomatik bir tonda olsa da Musk’ın kendisi, Breton’a verdiği yanıtlarda daha açık sözlü oldu ve komiserin platformdaki belirli ihlalleri kamuya açık bir şekilde listelemesi için bastırdı. Musk, “Eylemlerimizi açık bir şekilde gerçekleştiriyoruz.” diye yazdı.

Şimdi AB’nin yanıtını bekliyoruz. Thierry Breton daha önce X’i DSA’ya uyulmamasının bir soruşturma ve olası para cezalarıyla sonuçlanabileceği konusunda uyarmıştı.

Derleyen: Alp Eren Gümüş

alperen profil
Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Alp Eren Gümüş
Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.
Yorum yaz