fbpx

Savaş Sanal Dünyada da Sürüyor: Hacktivistler İsrail Sitelerini Hackliyor

Gönderen Okan Köroğlu
3 dk Okuma Süresi
  • İsrail-Filistin savaşı, internet ortamında da alevlendi. Dünya çapında Filistin’i destekleyen birçok hack grubu, İsrail web sitelerini hedef alıyor.
  • Başta ünlü İsrail gazetesi Jarusalem Post olmak üzere birçok web sitesi, son 48 saat içerisinde bir şekilde saldırıya uğradı.
  • Saldırıların bir kısmı doğrulanırken bir kısmı iddia olarak yerini alıyor. Örneğin, AnonGhost ve AnonymusSudan yaptıkları saldırılara yeterli deliller sunamadı ve İsrail devleti de saldırıları doğrulamadı.
israil hack 1

Hacktivist gruplar, İsrail ve Gazze’deki savaşın ortasında çevrim içi olarak İsrail hedeflerini vurduklarını, Jerusalem Post gibi web sitelerini bozup tahrif ettiklerini söylüyorlar. İsrail ile Filistin arasındaki çatışma, rutin olarak hem yoğun küresel ilgiyi hem de kendi tercih ettikleri tarafı desteklemek ya da sadece dikkat çekmek için çatışmalara sahip çıkan, hacktivist olarak adlandırılan siyasi görüşlü bilgisayar korsanlarının ilgisini çekiyor.

Siber istihbarat firması Recorded Future, “Hem önceden kurulmuş hem de yeni (hacktivist) gruplar tarafından her gün düzinelerce mağduriyet yaşanıyor.” açıklamasında bulundu. Verilen rapor ve açıklamalara göre büyük oranda ve uzun vadeli hasarlar tespit edilemedi. Ancak bu saldırılar gösteriyor ki tıpkı Ukrayna-Rusya savaşında olduğu gibi çağımızda artık herhangi bir savaş sadece cephede gerçekleşmeyecek. Dijital dünyanın merkeze oturduğu bir dünyada online savaşlar da bir cephe olarak anılacak.

Çoğu saldırı doğrulanamadı fakat İsrail sessiz

104259076 2

Saldırıların bir kısmı doğrulanırken bir kısmı iddia olarak yerini alıyor. Örneğin, kendilerine AnonGhost adını veren ve Hamas’ı destekleyen bir grup bilgisayar korsanı, bugün yaptıkları açıklamada İsrainl’in acil durum uyarı sistemine zarar verdiklerini iddia etti. Daha önce başka hack saldırılarına tanık olduğumuz AnonymusSudan’da Telegram’da yaptığı açıklamada, İsrail’in kritik bazı altyapılarına saldırılar düzenlediklerini bildirdi. Fakat iki grup da saldırılara dair kanıtlar sunmadı ve İsrail devleti de bu saldırıları doğrulamadı.

Bağımsız güvenlik analistlerine göre İsrail’de 100’den fazla web sitesi en bilinen saldırı yöntemlerinden biri olan DDoS (trafik ile hizmet reddi) saldırısına uğradı. Jerusalem Post genel yayın yönetmeni Avi Mayer, “Saldırganlar, son birkaç gün içinde bizi uzun süre çevrim dışı tutmayı başardılar. Bu basın özgürlüğüne apaçık bir saldırıdır.” dedi.

İsrail’in Bilgisayar Acil Durum Müdahale Ekibi (CERT) saldırılar ile ilgili yorum yapmayı reddetti.

Savaştan önce Misrosoft rapor yayımlamıştı

Geçen hafta Microsoft, Storm-1133 olarak bilinen Gazze merkezli bir hacker grubunun bu yılın başlarında telekomünikasyon, savunma ve enerji alanında faaliyet gösteren İsrail şirketlerine yönelik siber casusluk çabalarını nasıl artırdığını kaydeden bir rapor yayımlamıştı. Raporda, “Bu grubun Hamas’ın çıkarlarını ilerletmeye yönelik çalışmalarını değerlendiriyoruz.” denilmişti.

İsrailli siber güvenlik firması Profero’nun genel müdürü Omri Segev Moyal, firmasının yakın zamanda Muddy Water lakaplı İranlı bir casus grubuyla bağlantılı bazı hackleme faaliyetleri ve araştırmacıların Hamas için hareket ettiğine inandığı başka bir grup olan Molerat’larla potansiyel olarak bağlantılı izinsiz giriş girişimleri tespit ettiğini söyledi.

okan koroglu profil 300px
Okan Köroğlu

Dijital dünyanın dününde bugünde var olan, yarınında da olabilmek için gemiden hiç inmeye niyeti olmayan bir kaçak yolcu. Gazete, dergi ve radyo deneyimlerini dijital ile birleştirme inadından asla vazgeçmediği için dijitaliyidir’in içinde. Dijitaliyidir için Okan’ın sloganı “dijital sandığınızdan da iyidir.” oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Okan Köroğlu
Takip et:
Dijital dünyanın dününde bugünde var olan, yarınında da olabilmek için gemiden hiç inmeye niyeti olmayan bir kaçak yolcu. Gazete, dergi ve radyo deneyimlerini dijital ile birleştirme inadından asla vazgeçmediği için dijitaliyidir’in içinde. Dijitaliyidir için Okan’ın sloganı “dijital sandığınızdan da iyidir.” oldu.
Yorum yaz