fbpx

Immutable, Amazon ve Google’ın Web3 Dünyasındaki Yenilikleri Neler?

Gönderen Esin Özcan
4 dk Okuma Süresi
  • Immutable, blockchain oyun sektörünün gelişimine katkıda bulunmak için Amazon ile bir iş birliği yaptığını duyurdu.
  • Amazon ve Immutable iş birliği ise AWS aracılığıyla yürütülebilir yazılım çözümleri sağlayan kuruluşlara yönelik bir ortak satış programı olan ISV Accelerate programına katılım ile sağlanacak.
  • Ubisoft, Warner Bros. Games, Riot Games ve Epic Games gibi büyük oyun şirketleriyle de bağlantılı olan Amazon; güvenilirliği, ölçeklenebilirliği ve ismiyle blockchain üzerindeki oyunların kitlesel olarak benimsenmesinde kanaat önderi rolü oynamayı amaçlıyor.

Son ayarlarda Amazon ve Google gibi büyük şirketlerin radarında olan web3 dünyasına yatırım istekleri artıyor.

Bugün yapılan açıklamayla oyun platformu Immutable, blockchain oyun sektörünün gelişimine katkıda bulunmak ve dünya çapında milyonlarca oyuncuya nesnelerin dijital sahipliğini teşvik etmek için Amazon Web Servisleri (AWS) ile iş birliği yaptığını duyurdu.

Ubisoft, Warner Bros. Games, Riot Games ve Epic Games gibi büyük oyun şirketleriyle de bağlantılı olan Amazon; güvenilirliği, ölçeklenebilirliği ve ismiyle blockchain üzerindeki oyunların kitlesel olarak benimsenmesinde kanaat önderi rolü oynamayı amaçlıyor.

Amazon ve Immutable iş birliği ise AWS aracılığıyla yürütülebilir yazılım çözümleri sağlayan kuruluşlara yönelik bir ortak satış programı olan ISV Accelerate programına katılım ile sağlanacak. Bu şekilde Immutable’ın web3 sektöründeki doğrudan deneyimi daha geniş bir kitleye ulaştırılabilecek ve yeni potansiyel müşterilerin bu özel bağlamda kendi oyunlarını geliştirmelerine yardımcı olunabilecek.

Immutable’ın araçlarını ve teknik uzmanlığını kullanan bu geliştiriciler ayrıca Amazon’un bulutu içindeki altyapılarını genişletmek için girişimlere kredi, teknik destek, eğitim ve dış kaynaklar sağlayan AWS Activate’e de kaydolabilirler. Örneğin bir web3 oyun üreticisi olan Magmabyte, yakın zamanda çalışmalarını bir sonraki aşamaya taşıyarak bu girişime katıldı.

Bu hizmetler sayesinde Immutable, bağlantılı oldukları oyun miktarının 10 katı kadarını yönetebilerek ölçeklenebilirliğinde bir değişikliğe gidebilecek.

Google Cloud ise hizmetlerini web3 dünyasına daha iyi entegre etmek için çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde Google, merkezi olmayan platformlarda basitleştirilmiş erişimi mümkün kılmak için bir kimlik doğrulama altyapısı olan web3Auth servis sağlayıcısıyla iş birliği yaptı.

Teknik açıdan Amazon Web Services ve Google Cloud gibi devlerin sunduğu sunucusuz teknoloji konsepti, çok sayıda işlemin mümkün olan en düşük gecikme süresiyle ve daha az maliyetle gerçekleştirilmesine olanak tanıyor.

Immutable’ın ticari direktörü Jason Suen, Amazon ile kurdukları ortaklık hakkında şunları söyledi:

“Immutable’ın temel misyonu; stüdyolara mevcut en kapsamlı, güçlü, verimli ve kullanıcı dostu blockchain platformunu sunarak web3 oyun geliştirmeyi hızlandırmak ve genişletmektir. ISV Accelerate ve AWS Activate programlarına katılarak geniş oyun geliştirici ağımızda web3 oyunlarını hızlı bir şekilde oluşturmak ve ölçeklendirmek için anahtar teslim bir çözüm sunabiliyoruz.

Google’ın da web3 dünyasındaki büyümeden payını almak adına yatırım yaptığı bazı projeler var. Yukarıda bahsettiğimiz webAuth ile kullanıcıların bir cüzdan kurmasına gerek kalmadan Google oturum açma bilgilerini kullanarak genel-özel anahtar çifti oluşturmalarına olanak tanıyan bir sistemin oluşturulması; L1 Celo şifreleme ağının kullanılmasıyla Celo’nun Deutsche Telekom ve ImpactMarket gibi doğrulayıcılardan oluşan ağına katılarak blockchain ağlarının için tasarlanmış özel bir hizmet olan ve işlemlerini daha verimli ve ölçeklenebilir bir şekilde yönetmesine olanak sağlayan Blockchain Node Engine’i tanıtması; merkezi olmayan hizmetin sağlayıcılarını ve barındırma konumlarını genişletmeyi sağlamak için Lightning Network ve Bitcoin konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan Voltaj ile başlattığı ortaklık bu projelerin en önemlilerindendir.

Derleyen: Esin Özcan

esin ozcan scaled
Esin Özcan

Yeni Medya ve İletişim öğrencisi olarak dijital dünyayla insanın kesiştiği noktaları merak ediyor. Bunun için okuyor, kendini geliştiriyor ve o dünyadan besleniyor. Farklı mecraların ve farklı insanların bir arada olduğu dijitaliyidir'in bu yolda en doğru yer olduğunu düşünüyor. Esin’in dijitaliyidir için sloganı “Dijital, farklılıklarımızı yansıtabildiğimiz zaman iyidir.” oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Esin Özcan
Takip et:
Yeni Medya ve İletişim öğrencisi olarak dijital dünyayla insanın kesiştiği noktaları merak ediyor. Bunun için okuyor, kendini geliştiriyor ve o dünyadan besleniyor. Farklı mecraların ve farklı insanların bir arada olduğu dijitaliyidir'in bu yolda en doğru yer olduğunu düşünüyor. Esin’in dijitaliyidir için sloganı “Dijital, farklılıklarımızı yansıtabildiğimiz zaman iyidir.” oldu.
Yorum yaz