fbpx

TikTok’ta Ücretli Abonelik Dönemi!

Gönderen Nazlı Koyuncu
2 dk Okuma Süresi
  • TikTok, reklamsız bir abonelik hizmet planını test ediyor.
  • Bu hizmet ile kullanıcılar, platformda reklamsız bir deneyim yaşayabilecekler.
  • Söz konusu abonelik hizmetinin aylık 4,99 dolar olacağı belirtildi.

İlk olarak Android Authority tarafından bildirildiği üzere TikTok uygulamasında yer alan bir kod, TikTok’un kullanıcılar için reklamsız bir abonelik katmanını test etmeye başlayabileceğini gösteriyor. Site, abonelerin 4,99 dolar karşılığında TikTok’ta reklamsız bir deneyim yaşayabileceklerini bildirdi. Bununla birlikte edinilen bulgulara göre abonelik, yalnızca TikTok tarafından sunulan reklamları kapsıyor gibi görünüyor. Ücretli planın ana hedefi, kullanıcı hareketlerine dayalı kişiselleştirilmiş reklamları kaldırmak. TikTok, söz konusu bu özelliği test ettiğini doğruladı.

TikTok ucretli abonelik

Ekran görüntüsünden anlaşılacağı üzere platform, kullanıcılara Standart ve Reklamsız olarak 2 farklı seçenek sunmayı planlıyor. İlk planda, kullanıcılara reklamlı bir deneyim sunuluyor ve cihaz takibi açıldığında kullanıcı verilerinin 3. taraflarla paylaşılacağı belirtiliyor. İkinci plan ise 4,99 dolar karşılığında sunuluyor ve kullanıcıların reklamsız bir TikTok deneyimi yaşayabileceği bilgisi yer alıyor.

Platform, gelirinin çoğunu reklamlardan kazanıyor. Şimdiye kadar ise çevrim içi reklam harcamalarındaki durgunluğa karşı dirençli olduğunu kanıtladı.

Pazar araştırma şirketi Cowen’ın yakın tarihli bir raporu, daha temkinli reklam alıcıları arasında bile TikTok’un benimsendiğini ve %60’ının, TikTok’u “kısa biçimli video platformu” olarak adlandırdığını ortaya koydu. Standard Media Index, kasım ayı itibarıyla TikTok’un ana girişimi ByteDance’ın sosyal medyadaki büyük ajans harcamalarındaki payının %11’e ulaştığını belirtti. En çok harcama yapanlar arasında ise Pepsi, DoorDash, Amazon ve Apple gibi şirketlerin yer aldığını bildirdi.

Asıl soru, reklamsız bir hizmetin bu geliri önemli ölçüde değiştirip değiştiremeyeceği. Belli ki TikTok, sosyal medya rakipleri X ve YouTube’un ayak izlerini takip ederek şansını denemeye istekli.

Derleyen: Nazlı Koyuncu

Nazli profil
Nazlı Koyuncu

Bu içeriği paylaş
Yorum yaz