fbpx

X Social Media Tarafından X’e Karşı Ticari Marka Davası!

Gönderen Nazlı Koyuncu
2 dk Okuma Süresi
  • Reklam ajansı X Social Media LLC, Twitter’ın X olarak adlandırılması nedeniyle Elon Musk’ın X Corp şirketine federal mahkemede dava açtı.
  • X Social Media tarafından açılan davada, Elon Musk’ın temmuz ayında X olarak yeniden markalaştırmaya başladığı X Corp’un, tüketicide kafa karışıklığına neden olabileceği iddia ediliyor.
  • Ajans, mahkemeden şirketin “X” ismini kullanmaması yönünde karar almasını ve belirtilmemiş bir miktar maddi tazminata hükmedilmesini talep etti.

Reklam ajansı X Social Media LLC, Twitter’ın X olarak adlandırılması nedeniyle Elon Musk’ın X Corp şirketine federal mahkemede dava açtı. Söz konusu şirket, X Corp’un “haksız rekabet ile ticari marka ve hizmet markası ihlali” nedeniyle Florida genel hukukunu ve eyaletin “Aldatıcı ve Haksız Ticaret Uygulamaları Yasası”nı ihlal etmekten suçlu olduğunu iddia ediyor.

X Corp, şikâyetle ilgili yorum talebine hemen yanıt vermedi. X Social Media ise yorum yapmayı reddetti.

Dava, ajansın 2016 yılından bu yana “X Social Media” adını kullandığını ve bu adı kapsayan federal bir ticari markaya sahip olduğunu belirtiyor. Ajansın, potansiyel müşterilere ulaşmak için Facebook reklamlarına 400 milyon dolardan fazla yatırım yaptığı ifade ediliyor.

Şirket, Twitter’ın yeniden markalaşmasının şimdiden müşterilerin kafasını karıştırdığını ve gelir kaybına neden olduğunu söyledi. Davada, “X Corp, kısa bir süre içinde sosyal medya gücünü, pazarlama kaynaklarını ve genel ulusal şöhretini kullanarak ‘X’ markasının tüketici algısına hâkim oldu.” denildi.

X Social Media, mahkemeden şirketin “X” ismini kullanmaması yönünde karar almasını ve belirtilmemiş bir miktar maddi tazminata hükmedilmesini talep etti.

Derleyen: Nazlı Koyuncu

Nazli profil
Nazlı Koyuncu

Bu içeriği paylaş
Yorum yaz