fbpx

Meta Yeni AI Araçlarıyla Gen Z’ye Odaklanıyor

Gönderen Alp Eren Gümüş
3 dk Okuma Süresi
  • Meta çarşamba günü, kişilikli sohbet robotlarından yapay zeka tarafından üretilen çıkartmalara kadar çok çeşitli yapay zeka özelliklerini tanıttı.
  • Meta’nın sohbet asistanı Meta AI’ya ek olarak kullanıcılar; Tom Brady, Naomi Osaka, Snoop Dogg ve Kendall Jenner gibi ünlülere dayanan yapay zeka kişilikleriyle etkileşime girebilecek ve özelleştirilmiş çıkartmalar oluşturabilecekler.
  • Ünlülerden ilham alan yapay zeka kişilikleri ve üretken yapay zeka çıkartmaları Meta’nın uzun vadeli büyümesinin önünü açabilir.

Meta çarşamba günü, kişilikli sohbet robotlarından yapay zeka tarafından üretilen çıkartmalara kadar çok çeşitli yapay zeka özelliklerini tanıttı. Meta’nın sohbet asistanı Meta AI’ya ek olarak kullanıcılar; Tom Brady, Naomi Osaka, Snoop Dogg ve Kendall Jenner gibi ünlülere dayanan yapay zeka kişilikleriyle etkileşime girebilecek ve özelleştirilmiş çıkartmalar oluşturabilecekler.

Meta daha önce de Z kuşağına yönelik hamleler yapmıştı. Bu hamlelerden en önemlisi Insider Intelligence’a göre Reels oldu. Reels günde 200 milyarla rekor bir izleme alıyor.

Ancak yeni uygulama, Meta’nın demografiye yönelik ilk yapay zeka kullanımı olacak. Uzmanlar ise bunun ne kadar işe yarar bir strateji olduğu konusunda ikiye bölünmüş durumda.

Upfront Ventures’ın ortağı ve yapay zeka yatırımcısı Kobie Fuller, bu fikrin “doğru bir uygulama ile şahlanabileceğini” ancak Meta’nın yeni ünlülere atıfta bulunan sohbet robotları söz konusu olduğunda hâlâ kat etmesi gereken bir yol olduğunu düşünüyor.

Fuller, Yahoo Finance’a verdiği bir telefon röportajında, “Başlangıçta pazarlanma şeklinden -ya da eksikliğinden- özensiz görünüyor. Bu, konuşabileceğiniz bir ünlünün rastgele ikinci kişiliği. Profilinde ‘Meta tarafından yönetiliyor’ yazıyor. Naomi Osaka’nın bir alter egosu olacaksa ve bu gerçekten onun hesabı değilse, bu otantik hissetmek için hazırlanmış gibi görünmüyor.” diye belirtti.

Z kuşağı hem perakendeciler hem de teknoloji devleri arasında gözde bir demografik grup olduğu için riskler yüksek. Meta’nın yapay zeka sohbet robotları, OpenAI’ın ChatGPT’si ve Snapchat’in My AI’ı da dahil olmak üzere çevrim içi ve sosyal medya uygulamalarında giderek büyüyen isimlerle rekabet edecek.

McKinsey’in araştırması, Z kuşağının ekonomik dalgalanma dönemlerinde bile istekli tüketiciler olduğunu göstermekte. Ayrıca, Aisera CEO’su ve kurucusu Dr. Muddu Sudhakar, “Z kuşağının küresel tüketicilerin %40’ından fazlasını temsil ettiğini” tahmin etmekte.

Yapay zeka söz konusu olduğunda daha genç demografik gruplar özellikle ilgi odağı. Pennsylvania Üniversitesi profesörü Chris Callison-Burch’a göre, dijital yerliler olarak “Z kuşağı, üretken yapay zekanın en büyük benimseyicisi olacak.”

Bir yandan, Z kuşağının Meta’nın geliştirmekte olduğu yapay zeka özellikleriyle etkileşime girme olasılığı, baby boomers ve milenyum kuşağına göre daha yüksek. Öte yandan, şirketin “2023 Z Kuşağı Segmentasyon Çalışması”nda toplanan EY verilerine göre, Z kuşağı aynı zamanda şüpheci bir kuşak. Şirketlerin yeni bir yapay zeka ürününü doğru bir şekilde piyasaya sürmesi hayati önem taşıyor. Aksi takdirde Z kuşağının ilgisini çekemeyecektir.

Derleyen: Alp Eren Gümüş

alperen profil
Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Alp Eren Gümüş
Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.
Yorum yaz