fbpx

Tesla, Bir Irkçılık Davasıyla Daha Karşı Karşıya!

Gönderen Nazlı Koyuncu
3 dk Okuma Süresi
  • ABD Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonu (EEOC), perşembe günü Tesla’ya karşı dava açtı.
  • EEOC, otomobil üreticisini, siyahi çalışanlarına yönelik devam eden ırksal tacize göz yumarak ve bazı çalışanları tacize karşı çıktıkları için misillemeye maruz bırakarak federal yasaları ihlal etmekle suçladı.
  • Komisyon, Tesla’ya karşı ciddi yaptırımlar uygulanmasını talep ediyor.

İş yerinde ayrımcılığa karşı medeni haklar yasalarını uygulamaktan sorumlu federal kurumun açtığı dava, Tesla’ya karşı ırkçı taciz nedeniyle açılan birkaç davadan biri. Hatırlarsanız Kaliforniya Sivil Haklar Departmanı, 2022 yılında benzer iddialar nedeniyle Tesla’ya dava açmıştı. Ayrıca nisan ayında bir jüri, Tesla’nın Fremont montaj fabrikasında ırkçı tacize izin verdiğinin tespit edilmesinin ardından, Tesla’nın siyahi bir eski işçisi olan Owen Diaz’a 3,2 milyon dolar tazminat ödemesine karar vermişti.

2015’ten bu yana süregelen ırkçılık…

Tesla, EEOC ile zorunlu bir uzlaşma sürecine girmişti. Bu süreç, başarılı olmadı ve perşembe günü açılan davaya yol açtı. EEOC, 2015 yılından günümüze kadar aynı fabrikadaki siyahi çalışanların, “şiddetli veya yaygın ırkçı tacize” ve “düşmanca bir çalışma ortamına” maruz kaldıklarını iddia ediyor.

Dosyada, özellikle “tembel” ve “kokuşmuş” gibi kalıplaşmış saldırgan ifadeler yer alıyor. Ayrıca işçilerin “maymun”, “oğlan” ve “siyah sürtük” gibi hakaret ve lakaplara da maruz kaldıkları iddia ediliyor. Dava, bu hakaretlerin rastgele yerlerde ve çalışanların yoğun olarak bulunduğu alanlarda kullanıldığını iddia ediyor.

tesla
Tesla, Bir Irkçılık Davasıyla Daha Karşı Karşıya! 14

Tesla yönetimi, ırkçılığa göz yumuyor!

EEOC’ye konuşan siyahi işçiler, fabrikanın kimi yerlerinde ırkçı grafitilerle karşılaştıklarını dile getirdiler. Dava dilekçesinde, “Amirler ve yöneticiler, ırkçı saldırılara tanık olmuş ancak müdahale etmemişlerdir. Siyahi çalışanlar hakaretleri, aşağılamaları, duvar yazılarını ve kötü davranışları Tesla’nın insan kaynakları ve yönetim personeline bildirdiler. Tesla, bu davranışları ele almak için gerekli adımları atmadı ve atmayı reddetti.” deniyor. İddialara göre Tesla, siyahi çalışanlarını ırkçı tacizi rapor etmelerinden veya buna karşı çıkmalarından birkaç hafta sonra işten çıkardı.

Siyahi bir çalışan, “Tacizle ilgili mutsuzluğumu dile getirdikten sonra çalışırken müzik dinlemek gibi daha önce kabul edilebilir olan her küçük şey için ceza almaya başladım.” diye anlatıyor.

EEOC, jürili bir yargılama talep ediyor. Aynı zamanda mahkemenin, Tesla’nın mağdur bireylere tazminat ödemesinin yanı sıra yasaları çiğnediği için para cezası ödemesine hükmetmesini istiyor. Kurum ayrıca mahkemeden, ırkçılığa karışan ve ilerlemesine izin veren Tesla yönetimine, kalıcı bir tedbir kararı vermesini bekliyor. Tesla’ya durumu düzeltmek ve gelecekte siyahi işçileri korumak için politikalar oluşturmasını ve yürütmesini emreden bir karar vermesini de talep ediyor.

Derleyen: Nazlı Koyuncu

Nazli profil
Nazlı Koyuncu

Bu içeriği paylaş
Yorum yaz