fbpx

TikTok, Ünlülerin ve Politikacıların Kişisel Bağlantılarını İfşa Etti 

Gönderen Damla Şayan
3 dk Okuma Süresi
  • Dünyanın dört bir yanındaki TikTok ve ByteDance çalışanları, en popüler ünlülerin ve diğer kamuoyuna mal olmuş kişilerin hesaplarına serbestçe erişebildi. 
  • Ulusal güvenlik riskleri yaratan bu olay, dünyadaki en güçlü insanlardan bazılarının mahremiyetini tehlikeye attı. 

Beyoncé, Ed Sheeran, Charli D’Amelio, kongre üyeleri hatta Biden ailesinin kişisel bağlantılarına dünyanın her yerindeki tüm TikTok veya ByteDance çalışanları tarafından yalnızca birkaç kısıtlama ile erişilebiliyor. 

Her büyük sosyal medya platformu, kullanıcılarının kimlerle ve nasıl bağlantı kurduğunu gösteren ayrıntılı bilgiler tutmakta. Şirketlerin ayrıca bu verileri analiz etmelerine yardımcı olacak araçları da var. Bu açıdan TikTok’un da rakiplerinden hiçbir farkı yok. Ancak TikTok ve TikTok’un ana şirketi ByteDance tarafından kullanılan sosyal haritalama araçları, diğer şirketlere göre kullanıcılarını daha kapsamlı bir şekilde izleyebiliyor. Rakipleri, TikTok’u diğerlerinden ayıran şeyin bu tür özel veriler üzerinde bariz kontrol eksikliği olduğunu söylüyor. Erişime ihtiyacı olmayan çalışanlar tarafından bile bilgilere kolaylıkla ulaşılabildiği iddia ediliyor. Şirket iddiaları reddetse de kaynaklar ve uzmanlar; TikTok’un Çin’e ait olmasının ve Çin’in uygulama ile bu tür hassas verilere erişebilme yeteneğinin, aracın nasıl kötüye kullanılabileceğine dair endişeleri artırdığını söylüyor. 

Twitter’ın eski güvenlik şefi, geçen yıl ABD hükümetine, şirketin maaş bordrosunda tam da bunu yapan casusları ve yabancı ajanları keşfettiğini söyledi. Adalet Bakanlığı ayrıca geçtiğimiz günlerde Twitter’da çalışan bir Suudi Arabistan vatandaşını, uygulamayı eleştirmenler ve siyasi muhalifler hakkında casusluk yapmak için kullandığı gerekçesiyle yıllarca federal hapis cezasına çarptırdı. ABD’li yetkililer ayrıca Çin hükümetinin, Amerikalıların kişisel bağlantıları aracılığıyla bilgi toplaması ve LinkedIn’de potansiyel müşteri araması da dahil olmak üzere teknoloji şirketlerine personel yerleştirmeye veya işe alım yapmaya çalışmasıyla ilgili ciddi endişelerini dile getirdi.

TikTok sözcüsü Alex Haurek çıkan iddiaların ardından bir açıklamasında, “Araçlarımız için koruma önlemlerimiz var ve işlerini yapmak için bunlara ihtiyaç duyan çalışanların erişimini sınırlandırıyoruz.” dedi. 

Şirket, bu önlemlerin neler olduğu ve bu tür araçların kullanımını ve olası kötüye kullanımını izlemek için gözetim süreçlerinin olup olmadığı hakkındaki sorulara yanıt vermedi. Çin de dahil olmak üzere TikTok veya ByteDance’te çalışan kişiler tarafından bu tür bir aracın kötüye kullanıldığına dair herhangi bir örnek olup olmadığı ise bilinmiyor. 

Derleyen: Damla Şayan 

damla sayan
Damla Şayan

Yaratıcılığın dahil olduğu her alanda kendini bulan, aslında kendini de yaratma ve gerçekleştirme gayreti içerisinde olan bir yağmur damlası. Yaratıcılığını dijital dünyada da var etmek onun için önemli. Damla’nın Dijitaliyidir için sloganı “Dijital, bizle iyidir.” oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Damla Şayan
Takip et:
Yaratıcılığın dahil olduğu her alanda kendini bulan, aslında kendini de yaratma ve gerçekleştirme gayreti içerisinde olan bir yağmur damlası. Yaratıcılığını dijital dünyada da var etmek onun için önemli. Damla’nın Dijitaliyidir için sloganı “Dijital, bizle iyidir.” oldu.
Yorum yaz