fbpx

Hollywood’da Senaristlerin Grevi Sona Erdi!

Gönderen Nazlı Koyuncu
3 dk Okuma Süresi
  • Hollywood’da senaristlerin başlattığı ve oyuncuların da katıldığı yaklaşık 5 aydır süren grev, stüdyolarla varılan anlaşmanın ardından sona erdi.
  • Amerika Yazarlar Birliği (WGA), anlaşmanın “senaristler için anlamlı kazanımlar ve güvence sağlayan bir anlaşma” olduğunu belirtti.

ABD film ve dizi sektörünün kalbi Hollywood’da, senaristlerin başlattığı ve oyuncuların da katıldığı yaklaşık 5 aydır devam eden grev bugün sona erdi. Amerika Yazarlar Birliği (WGA) yaptığı açıklamada sendika liderlerinin, “oy birliğiyle grevin sona erdirilmesi yönünde oy kullandığını” söyledi. WGA’nın 11.500 üyesi daha sonra ücret artışları ve yapay zeka kullanımına ilişkin güvenceler sunan üç yıllık bir anlaşmayı onaylayıp onaylamama konusunda oy kullanacak. Oylamanın 2-9 Ekim arasında yapılması bekleniyor. Anlaşmanın reddedilme ihtimali, teorik olarak bulunsa da bu pek olası görülmüyor.  Zira WGA, anlaşmanın “senaristler için anlamlı kazanımlar ve güvence sağlayan bir anlaşma” olduğunu belirtti.

Nedir bu kazanımlar?

Paylaşılan bilgilere göre anlaşma kapsamında, yazarların maaşları artacak. Bununla birlikte, izleyici verileri daha şeffaf bir şekilde paylaşılacak ve yazarlar, popüler hâle gelen eserler için ikramiye ödemeleri alacak. Bunlara ek olarak bir yapım için belirli sayıda personelin çalıştırılması zorunlu tutulacak.

Anlaşmaya göre yapay zeka, edebî metin yazamayacak. Bir kişi veya kuruluş, ChatGPT benzeri araçlarla edebî bir metin oluştursa bile bu metin, kaynak olarak kabul edilemeyecek. Şirketler, yazarları yapay zeka kullanmaya zorlamayacak. Ayrıca yapay zekanın oluşturduğu bir metin olursa tüm taraflara bilgi verilecek. Böylece şeffaflık sağlanmış olacak.

Hollywood
Hollywood'da Senaristlerin Grevi Sona Erdi! 14

Ayrı bir anlaşmazlık da grevde olan aktörlerle ilgili

Senaristlerin 2 Mayıs’ta başlayan grevine, 13 Temmuz’da Screen Actors Guild (SAG) üyeleri de katıldı. Bu grev, Hollywood’u etkileyen en uzun grev oldu. Grev, ücret ve sektörde yapay zeka kullanımı üzerine bir anlaşmazlıktan kaynaklanıyordu.

Milken Enstitüsü ekonomisti Kevin Klowden’ın tahminine göre bu grev, ABD ekonomisine yaklaşık 5 milyar dolara mal oldu. Söz konusu anlaşmazlık, ABD’nin en iyi programlarının çoğunu durdurdu. Bu anlaşmayla birlikte programların çoğu, yayın hayatına dönebilir.  

WGA grevinin sona ermesi, Hollywood’u normale döndürmüyor. Zira temmuz ayında iş bırakan oyuncular sendikası, grevde kalmaya devam ediyor. Tıpkı yazarlar gibi oyuncular da ücretlerin, çalışma koşullarının, sağlık ve emeklilik haklarının iyileştirilmesini istiyor. Ayrıca gelecekteki televizyon ve film yapımlarında yapay zeka kullanımı için sınırlamalar oluşturmaya da kararlılar.

Derleyen: Nazlı Koyuncu

Nazli profil
Nazlı Koyuncu

Bu içeriği paylaş
Yorum yaz