fbpx

George R.R. Martin, OpenAI’a Telif Hakkı İhlali Davası Açtı

Gönderen Alp Eren Gümüş
2 dk Okuma Süresi
  • Yazarlar, OpenAI’a telif hakkı ihlali nedeniyle dava açmaya devam ediyor. Yapay zeka modellerinin eğitiminde yazdıkları kitapların kullanılmasından pek çok yazar şikâyetçi.
  • Jonathan Franzen, John Grisham, George R.R. Martin, Jodi Picoult gibi tanınmış 17 yazar New York Güney Bölgesinde OpenAI’a dava açtı. Yazarlar Birliğinden davacılar, başvurunun toplu dava olarak sınıflandırılmasını umuyor.
  • Şikâyete göre OpenAI “davacıların çalışmalarını izinsiz veya dikkate almadan toptan bir şekilde kopyaladı” ve telif hakkıyla korunan materyalle büyük dil modellerini besledi.

Yazarlar, OpenAI’a telif hakkı ihlali nedeniyle dava açmaya devam ediyor. Yapay zeka modellerinin eğitiminde yazdıkları kitapların kullanılmasından pek çok yazar şikâyetçi. Jonathan Franzen, John Grisham, George R.R. Martin, Jodi Picoult gibi tanınmış 17 yazar New York Güney Bölgesinde OpenAI’a dava açtı. Yazarlar Birliğinden davacılar, başvurunun toplu dava olarak sınıflandırılmasını umuyor.

Şikâyete göre OpenAI “davacıların çalışmalarını izinsiz veya dikkate almadan toptan bir şekilde kopyaladı” ve telif hakkıyla korunan materyalle büyük dil modellerini besledi.

Şikâyet şu şekilde:

“Yazarların geçim kaynağı yarattıkları eserlerdir. Ancak davalının büyük dil modelleri (LLM), kurgu yazarlarının geçimlerini sağlama kabiliyetlerini tehlikeye atmaktadır; zira büyük dil modelleri, aksi takdirde yazarlara oluşturmaları için ödeme yapılacak metinleri herkesin otomatik olarak ve ücretsiz (veya çok ucuza) oluşturmasına izin vermektedir.”

Yazarlar; OpenAI’ın büyük dil modellerinin, kitapları “temel alan, taklit eden, özetleyen veya yorumlayan” türev çalışmalarla sonuçlanabileceğini ve bunun da pazarlarına zarar verebileceğini ekledi. Yazarlara göre OpenAI, GPT’yi, lisans ücreti ödemeden, telif hakkıyla korunan materyalleri çekmek yerine kamu malı olan eserler üzerinde eğitebilirdi.

Konuyla ilgili OpenAI’ın yorumu ise şu şekilde:

Bu, OpenAI’a karşı popüler yazarların -Martin Game of Thrones’u yazdı, Grisham’ın birçok kitabı filme dönüştürüldü vb.- telif hakkı ihlali iddiasıyla açtığı son dava. Kavalier ve Clay’in Akıl Almaz Maceraları’nın yazarı Michael Chabon ve diğerleri eylül ayının başlarında GPT’yi eğitmek için kitaplarını kullandığı gerekçesiyle şirkete dava açmıştı. Komedyen Sarah Silverman ve yazarlar Christopher Golden ve Richard Kadrey de OpenAI ve Meta’ya karşı yasal işlem başlatırken, Paul Tremblay ve Mona Awad da şikâyetlerini haziran ayında sundu.

Derleyen: Alp Eren Gümüş

alperen profil
Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Alp Eren Gümüş
Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.
Yorum yaz