fbpx

Google Bard, Sorularınızın Yanıtı İçin Gmail, Dokümanlar ve Drive’ınızı Tarayabilir 

Gönderen Damla Şayan
3 dk Okuma Süresi
  • Google’ın yapay zekâ sohbet robotu artık Gmail gelen kutunuzda ve Drive depolama alanınızda bulduğu bilgilere göre soruları yanıtlayabiliyor. 
  • Yeni entegrasyonla Bard’dan, bir e-postanın içeriğini bulma ve özetleme, hatta Drive’da sakladığınız bir belgenin en önemli noktalarını vurgulama gibi şeyler yapmasını isteyebilirsiniz. 

Google’ın uzantı olarak adlandırdığı bu entegrasyonlar için çok çeşitli kullanım durumları bulunuyor ancak yeni özelliği ile kullanıcıyı belirli bir bilgiyi bulmak için bir yığın e-posta veya belgeyi taramak zorunda kalmaktan kurtarmayı amaçlıyor.  

Bard’ın bu özelliği ile bir bilgiyi grafiğe koymasını veya madde işaretli bir özet oluşturmak gibi başka şekillerde kullanmasını sağlayabilirsiniz. Şimdilik yalnızca İngilizce olarak hizmet alınabiliyor. 

Bard’ın kişisel e-postanıza ve belgelerinize erişmesine izin vermek gizlilik ve veri kullanımıyla ilgili endişeleri artıracak olsa da Google, bu bilgileri Bard’ın genel modelini eğitmek için kullanmayacağını ve gerçek incelemeciler tarafından görülmeyeceğini söylüyor. Ayrıca Gmail, Dokümanlar ve Drive entegrasyonlarını da açmanız gerekmiyor. Google önce sizden kaydolmanızı istiyor ve istediğiniz zaman devre dışı bırakabilmenize olanak tanıyor.

Bard’ın ürün sorumlusu Jack Krawczyk, bu özelliği kullanmak için Bard’ın doğrudan Gmail’inizde arama yapmasını sağlayabileceğinizi, örneğin sorunuzun başına @mail yazarak cevaba ulaşabileceğinizi söylüyor. Basitçe “Yaklaşan uçuşumla ilgili bilgi için e-postamı kontrol et” diye sorabilirsiniz. 

Bard’ın uzantıları yalnızca Gmail, Dokümanlar ve Drive ile sınırlı değil. Google ayrıca sohbet robotunun; Haritalar, YouTube ve Google Flights’a da bağlanacağını duyurdu. Bu, artık Bard’dan gerçek zamanlı uçuş bilgilerini almasını, yakındaki ilgi çekici yerleri bulmasını, belirli bir konudaki YouTube videolarını öne çıkarmasını ve çok daha fazlasını isteyebileceğiniz anlamına geliyor.

Krawczyk, “Bu deneye başlamamızın nedeni, öncelikle bir dil modeli ürününün kişisel verilerinizle gerçekten bütünleşmesidir. Bunu doğru yaptığımızdan emin olmak istiyoruz.” diyor. Google, Bard’da başka önemli iyileştirmeler de yapıyor. Buna, sohbet robotunun “Google It” düğmesi aracılığıyla Bard’ın yanıtlarını tekrar kontrol etmenin yeni bir yolu da dahil.  

Bard’ın şubat ayında piyasaya sürülmesinden bu yana Google, Google E-Tablolar için işlevler oluşturmanın yanı sıra kod oluşturma ve hata ayıklama yeteneği de dahil olmak üzere Bard’a yavaş yavaş daha fazla özellik ekliyor. Google kısa süre önce Bard’a, Google Lens desteğini de ekleyerek aracı bir fotoğraf için altyazı fikirleri üzerinde çalışma yapmak veya fotoğraf hakkında daha fazla bilgi bulmak için kullanmanıza olanak tanıdı. 

Derleyen: Damla Şayan 

damla sayan
Damla Şayan

Yaratıcılığın dahil olduğu her alanda kendini bulan, aslında kendini de yaratma ve gerçekleştirme gayreti içerisinde olan bir yağmur damlası. Yaratıcılığını dijital dünyada da var etmek onun için önemli. Damla’nın Dijitaliyidir için sloganı “Dijital, bizle iyidir.” oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Damla Şayan
Takip et:
Yaratıcılığın dahil olduğu her alanda kendini bulan, aslında kendini de yaratma ve gerçekleştirme gayreti içerisinde olan bir yağmur damlası. Yaratıcılığını dijital dünyada da var etmek onun için önemli. Damla’nın Dijitaliyidir için sloganı “Dijital, bizle iyidir.” oldu.
Yorum yaz