fbpx

Fransa, Radyasyon Maruziyeti Nedeniyle iPhone 12 Satışlarını Durdurdu

Gönderen Alp Eren Gümüş
4 dk Okuma Süresi
  • Apple, radyo frekansı maruziyetinin izin verilenden daha yüksek olduğunu gösteren izleme kuruluşu testleriyle karşı karşıya.
  • Apple, çarşamba günü yaptığı açıklamada iPhone 12’nin birden fazla uluslararası kuruluş tarafından küresel radyasyon standartlarına uygun olarak onaylandığını belirtti. Bununla birlikte, modelin izin verilenden daha fazla vücut tarafından emilebilen elektromanyetik dalga yaydığını söyleyen Fransız ANFR izleme kuruluşunun testlerine itiraz etti.
  • İzleme kuruluşu, telefonun elde tutulmasını ya da cepte taşınmasını simüle eden testler sırasında telefonun özgül emilim oranının (SAR) kilogram başına 5,74 watt olduğunu tespit ettiğini söyledi.

Apple, iPhone 12 cihazların Fransız düzenleyici kurumu tarafından radyo frekansı maruziyeti sınırlarını aştığına dair bir rapora itiraz etti. Bunun sonucunda şirket, iPhone 12’nin Fransa’da satışının yasaklanması ve potansiyel olarak geri çağrılmasıyla karşı karşıya kaldı.

Apple, çarşamba günü yaptığı açıklamada iPhone 12’nin birden fazla uluslararası kuruluş tarafından küresel radyasyon standartlarına uygun olarak onaylandığını belirtti. Bununla beraber, modelin izin verilenden daha fazla vücut tarafından emilebilen elektromanyetik dalga yaydığını söyleyen Fransız ANFR izleme kuruluşunun testlerine itiraz etti.

İzleme kuruluşu, telefonun elde tutulmasını ya da cepte taşınmasını simüle eden testler sırasında telefonun özgül emilim oranının (SAR) -bir ekipmandan vücut tarafından emilen radyo frekansı enerjisi oranının bir ölçüsü- kilogram başına 5,74 watt olduğunu tespit ettiğini söyledi. SAR için AB standardı bu tür testlerde kilogram başına 4.0 watt. Düzenleyici kurum, telefonun 141 telefon üzerinde yaptığı son testlerin bir parçası olarak gerçekleştirdiği diğer birçok SAR testine uyduğunu belirtti.

ANFR salı günü yaptığı açıklamada, Ekim 2020’de piyasaya sürülen ve kısa süre önce şirketin ürün yelpazesinden çekilen modelin artık satılmadığını kontrol etmek için Apple mağazalarına ve diğer distribütörlere temsilciler göndereceğini söyledi. İzleme kuruluşu, Apple’ın “uygunsuzluğa son vermek için mevcut tüm araçları kullanmasını” beklediğini ve harekete geçilmemesi durumunda tüketicilere satılmış olan iPhone 12 telefonlarının geri çağrılacağını belirtti.

Apple, düzenleyici kurumla temas hâlinde olduğunu ve cihazların tüm küresel SAR düzenlemeleri ve güvenlik standartlarıyla uyumlu olduğunu gösteren çok sayıda dahili ve bağımsız laboratuvar sonucu sunduğunu söyledi. Şirket, iPhone 12 de dahil olmak üzere cihazlarının SAR değerlerini sitesinde yayımlıyor.

Bazı ülkelerdeki düzenleyiciler, olumsuz sağlık etkilerini önlemek için cep telefonlarının yayabileceği elektromanyetik radyasyon miktarına çeşitli sınırlamalar getiriyor. Ahizeler, içerdikleri çeşitli radyolar için yapay olarak maksimum yayın gücüne ayarlanarak uygunluk açısından test edilir ve çıkış, bir el veya pantolon cebinde, bir çanta veya cekette ve arama yapmak için başa kadar tutulmayı simüle etmek için çok sayıda testte ölçülür. Sonuçlar, telefonun en ağır çalışma koşullarında ulaşabileceği üst sınırı gösterir ve tipik kullanımın göstergesi değil.

Fransa’nın dijital ekonomiden sorumlu bakanı Jean-Noel Barrot, telefonla bağlantılı radyasyon sorunlarını gidermek için bir yazılım güncellemesinin yeterli olacağını söyledi. Barrot, salı günü geç saatlerde Le Parisien gazetesine verdiği bir röportajda şunları söyledi: “Apple’ın iki hafta içinde yanıt vermesi bekleniyor. Eğer bunu yapmazlarsa piyasadaki tüm iPhone 12’lerin geri çağrılmasını emretmeye hazırım. Kural, dijital devler de dahil olmak üzere herkes için aynıdır.”

ANFR’ın ifadesi ise şu şekilde: “Apple, telefonlarını güncellemeyi seçerse bu ANFR tarafından doğrulanacaktır.” Barrot, Fransız izleme kuruluşunun bulgularını şimdi diğer AB üye ülkelerindeki düzenleyicilere aktaracağını ve bunun “kartopu etkisi yaratabileceğini” söyledi.

Derleyen: Alp Eren Gümüş

alperen profil
Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Alp Eren Gümüş
Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.
Yorum yaz