fbpx

“Yaşanabilir” Olarak Adlandırılan Ötegezegende Karbondioksit ve Metan Bulundu!

Gönderen Nazlı Koyuncu
2 dk Okuma Süresi
  • James Webb Uzay Teleskobu, “yaşanabilir” olduğu düşünülen K2-18b adlı ötegezegende karbondioksit ve metan bulunduğunu keşfetti.
  • Bu keşif, gezegenin dev okyanuslara ev sahipliği yapabileceği ihtimalini akıllara getirdi.
  • NASA ise heyecanlanmak için henüz erken olduğunu belirtiyor. Çünkü bu ötegezegendeki okyanusların yaşam için fazla sıcak olması muhtemel.

Ocak 2022’den bu yana Dünya yörüngesinde bulunan ve o tarihten beri uzayın derinliklerine ilişkin çarpıcı veriler sağlayan James Webb Uzay Teleskobu, gündeme bomba gibi düşecek bir keşfe imza attı. İlk kez 2015 yılında keşfedilen K2-18b isimli ötegezegen hakkında yepyeni tespitler yapmayı başaran teleskop, uzay bilimcilerin K2-18b hakkında önemli sonuçlara ulaşmasını sağladı.

K2 18b 2

Yaklaşık 120 ışık yılı uzaklıkta bulunan K2-18b, uzun zaman önce “yaşanabilir bir gezegen” olarak sınıflandırılmıştı. James Webb Uzay Teleskobu tarafından yapılan son çalışma, bu gezegenin atmosferinde, karbon içeren metan gazı ve karbondioksit moleküllerinin bulunduğunu ortaya koydu.

Uzmanlar son keşfin, K2-18b’nin atmosferi altında dev bir okyanus olabileceği fikrini desteklediğini söylüyor. Eğer durum gerçekten böyleyse K2-18b, tıpkı Dünya gibi büyük okyanuslarla kaplı bir gezegen olarak anılmaya başlanacak.

James Webb Uzay Teleskobu’nun K2-18b ile ilgili tek keşfi metan ve karbondioksit değil. Teleskop, dış gezegenin dimetil sülfür bileşenine sahip olabileceğini buldu. Ancak bu, şu an için doğrulanmış değil. Çalışmalar sonucunda dimetil sülfür tespit edilirse K2-18b ile ilgili yepyeni bir gelişme yaşanacak. Dünya’da çoğunlukla okyanuslardaki fitoplanktonlardan yayılan bileşen, K2-18b’de aslında bir tür yaşam olduğunun kanıtını ortaya koyacak.

NASA, heyecanlanmak için henüz erken olduğunu belirtiyor. Çünkü bu ötegezegendeki okyanusların yaşam için fazla sıcak olması muhtemel. Devam eden çalışmalar, K2-18b’yi daha yakından tanımamızı sağlayacak.

Derleyen: Nazlı Koyuncu

Nazli profil
Nazlı Koyuncu

Bu içeriği paylaş
Yorum yaz