/

ABD Telif Hakkı Ofisi, Yapay Zeka Konusunda Kamuoyu Görüşüne Açık

  • ABD Telif Hakkı Ofisi, yapay zeka telif hakları konusuna yaklaşımın nasıl olacağını belirlemek üzere 30 Ağustos’tan itibaren kamuya açık bir yorum dönemi başlatacak.
  • Telif Hakkı Ofisi, üç ana soruyu yanıtlamak istiyor: AI modellerinin eğitimde telif hakkıyla korunan verileri nasıl kullanması gerektiği; AI tarafından üretilen materyalin, bir insan dahil olmasa bile, telif hakkıyla korunup korunamayacağı ve telif hakkı sorumluluğunun AI ile nasıl işleyeceği.
  • Telif Hakkı Ofisi; yapay zekanın sesleri, benzerlikleri veya sanat stillerini taklit etmesi durumunda, tanıtım ve haksız rekabet yasalarıyla ilgili devlet tarafından zorunlu kılınan kuralların etkilenebileceğinin altını çizdi.

ABD Telif Hakkı Ofisi, yapay zeka telif hakları konusuna yaklaşımın nasıl olacağını belirlemek üzere 30 Ağustos’tan itibaren kamuya açık bir yorum dönemi başlatacak. Federal Sicil‘de duyurulduğu üzere, ajans üç ana soruyu yanıtlamak istiyor: AI modellerinin eğitimde telif hakkıyla korunan verileri nasıl kullanması gerektiği; AI tarafından üretilen materyalin bir insan dahil olmasa bile telif hakkıyla korunup korunamayacağı ve telif hakkı sorumluluğunun AI ile nasıl işleyeceği. Ayrıca yapay zekanın tanıtım haklarını ihlal etme olasılığı hakkında da yorum isteniyor. Ancak bunların teknik olarak telif hakkı sorunları olmadığı da belirtildi. Telif Hakkı Ofisi; yapay zekanın sesleri, benzerlikleri veya sanat stillerini taklit etmesi durumunda, tanıtım ve haksız rekabet yasaları ile ilgili devlet tarafından zorunlu kılınan kuralların etkilenebileceğinin altını çizdi.

Yazılı yorum süreci 18 Ekim’de sona erecek. Cevapların ise en geç 15 Kasım’a kadar Telif Hakkı Ofisine sunulması gerekiyor.

AI eğitim verilerinin ve üretken AI araçlarının çıktılarının telif hakkı durumu; politikacılar, sanatçılar, yazarlar ve hatta sivil haklar grupları için tartışmalı bir konu hâline geldi. Gelecek AI düzenlemesi için potansiyel birçok fikir beyan edildi. Telif Hakkı Ofisi, “geçtiğimiz birkaç yıl içinde, Ofis’in AI tarafından üretilen materyalleri içeren eserleri kaydetmek için başvurular almaya başladığını” belirtiyor. Yapılacak telif hakkı düzenlemelerinde de bu veriler kullanılacak.

Telif Hakkı Ofisi geçen yıl Stephen Thaler’a bir yapay zeka platformu tarafından oluşturulan görüntünün haklarını vermeyi reddetmesinin ardından bir davayla karşı karşıya kalmıştı. Bu ayın başlarında, Washington DC’deki bir mahkeme, davada ABD Telif Hakkı Ofisinin yanında yer aldı ve telif hakkının, bir insan olmadan ortaya konan hiçbir çalışmaya verilmediğini belirtti.

Bu arada, üretici yapay zeka araçlarına güç veren birçok büyük dil modeli, çevrim içi olarak serbestçe erişilebilen bilgileri kullanıyor. Telif hakkıyla korunan materyallerin belirli bir aracın eğitim veri setinin bir parçası olup olmadığı genellikle net olmasa da telif hakkı ihlali iddiasıyla hâlihazırda birkaç dava açıldı. Üç sanatçı, Stable Diffusion ve Midjourney adlı üretken yapay zeka sanat platformları ile DeviantArt adlı sanat web sitesine, sanatlarını kendi rızaları olmadan alıp yapay zeka modellerini eğitmek için kullandıkları iddiasıyla dava açtı. Komedyen Sarah Silverman, yazar Christopher Golden ve Richard Kadrey ise kitaplarını ChatGPT ve LLaMA’yı geliştirmeye yardımcı olmak için kullandıkları iddiasıyla OpenAI ve Meta’ya karşı kendi yasal işlemlerini başlattılar.

Fikri mülkiyetin AI modellerinde kullanılmasına ilişkin endişeler, bazı haber kuruluşlarının OpenAI’ı engellemesine de yol açtı.

Milletvekilleri, yapay zekayı düzenlemenin en iyi yolunu tartışmak üzere çeşitli AI ortaklarını davet etti. Ek olarak Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, meslektaşlarına bu teknolojiyle ilgili kural koyma sürecini hızlandırmaları çağrısında bulundu.

Derleyen: Alp Eren Gümüş

Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bir yanıt yazın