/

YouTube, Shorts’ta Bağlantı Spam Sorununa Karşı Önlem Alıyor

youtube shorts
  • YouTube Shorts üzerinde artan dolandırıcılık ve spam vakalarının üstesinden gelmek amacıyla yorumlar, açıklamalar ve dikey canlı yayın bağlantıları, kullanıcıların kötü amaçlı yazılımlara ve kimlik avına karşı korunması için tıklanamaz hâle getirilecek.
  • Değişiklikler, içerik oluşturucuların gelir elde etme ve içeriklerini çeşitlendirme imkanlarını etkileyebilirken YouTube, kullanıcıların web siteleri, sosyal profiller ve uygun bağlantılar eklemelerini sağlamak için yeni alanlar sunmayı planlıyor.
  • Bu güncelleme, 23 Ağustos’tan itibaren kullanıma sunulacak.

YouTube, Shorts üzerindeki bağlantı spam sorununa karşı önlemler alıyor. TikTok’a rakip olan bu kısa video platformunda artan dolandırıcılık ve spam vakalarıyla başa çıkmak amacıyla YouTube, 31 Ağustos’tan itibaren yorumları, açıklamaları ve dikey canlı yayın bağlantılarını kademeli olarak tıklanamaz hale getirecek. Böylece kullanıcıların potansiyel kötü amaçlı yazılımlara, kimlik avı dolandırıcılıklarına ve zararlı içeriklere maruz kalmasını engellemeyi hedefliyor.

YouTube, Shorts içerik oluşturucularının eylül ayı sonuna kadar izleyicileri diğer YouTube içeriklerine yönlendirmesi için spam içermeyen, daha güvenli bir yöntem sunmayı planlıyor. Ayrıca kanal banner’larında bulunan tıklanabilir sosyal medya simgelerini yanıltıcı bağlantı kaynakları olarak kabul ederek kaldıracak.

youtube shorts
İçerik oluşturucuların Shorts izleyicilerini diğer YouTube içeriklerine yönlendirmeleri için yeni ve daha güvenli bir yol eylül ayı sonunda kullanıma sunulacak. Resim: YouTube

Bu değişikliklerin dezavantajı, içerik oluşturucuların diğer platformlardaki hesaplarına yönlendirerek içeriklerini çeşitlendirmeleri ve gelir elde etmelerini sağlayan bağlantıların etkilenmesi olacak. Ancak YouTube, Shorts platformunda spam yüzünden link vermeyi kaldırsa da içerik oluşturuculara kanal profillerinde web sitelerine, sosyal profillere ve diğer uygun bağlantılara belirgin ve tıklanabilir bağlantılar eklemeleri için yeni bir alan sunmayı planlıyor. Bu güncelleme, mobil ve masaüstü platformlarında 23 Ağustos’tan itibaren kullanıma sunulacak.

YouTube, bağlantıların içerik oluşturucular için önemli bir iletişim ve gelir kaynağı olduğunun farkında olduğunu belirterek bağlantıları tıklanamaz hâle getirme gibi bir planlarının olmadığını ifade ediyor. Şirket, içerik oluşturucuların güvenli bir şekilde önemli bağlantılar eklemelerine yardımcı olmak için çalıştığını vurguluyor.

YouTube, Shorts platformunda dolandırıcılık ve spam mücadesinde uyguladığı politika ve sistemlerin olumlu sonuçlar verdiğini öne sürüyor. Son yıllarda birçok tanınmış içerik üreticisi, YouTube’un spam sorununu eleştirmişti. Şirket, bu eleştirilere yanıt olarak geçen yıl yeni politikalar ve önlemler getirmişti. Bu güncellemeler, içerik oluşturucuların abone sayılarını gizlemesine olanak tanımamak ve moderasyon sistemini güçlendirmek gibi unsurları içeriyordu.

Derleyen: Ayça Ayaz

Bir yanıt yazın