//

Birleşik Krallık’ın Öncü Programcısı John Gibson Hayatını Kaybetti

  • Psygnosis ve Sony’de geçirdiği dönemle tanınan deneyimli İngiliz programcı John Gibson hayatını kaybetti.
  • Kırk yıllık bir kariyere sahip olan Gibson, modern zamanlarda en çok Motorstorm oyunları ve DriveClub ile tanınıyordu.
  • John Gibson’un kariyeri 1983 yılında Imagine Software’de başladı ve ölümüne kadar kaldığı Sony’de sona erdi.

Gibson, ZX81 bilgisayarda makine kodu yazmayı öğrendikten sonra 30’lu yaşlarında Imagine’e katıldı ve “Büyükbaba” olarak tanındı.

Imagine’de Molar Maul, Zzoom ve Stonkers gibi eleştirmenlerce beğenilen birçok oyun tasarladı.

Aynı zamanda, Imagine’in iflas etmesi nedeniyle hiçbir zaman piyasaya sürülmeyen iddialı mega oyun Bandersnatch’in de programcısıydı.

Imagine sonrası John Gibson

Bundan sonra, diğer eski Imagine üyeleriyle birlikte Denton Designs’ı kurdu. Gibson’ın daha sonra Bandersnatch klonu ve en sevdiği Denton oyunu olarak tanımladığı Gift From the Gods’ı piyasaya sürdü. Böylece dolaylı bir şekilde Bandersnatch’i yayımlamayı başarmış oldu.

Denton için Frankie Goes to Hollywood oyununu ve Cosmic Wartoad’u programlayan John Gibson, 1990 yılında Psygnosis’e katılmadan önce birkaç yıl serbest çalıştı. Burada Microcosm ve Sentient’i programladı.

Warthog Games’te bir süre çalıştıktan sonra Sony Computer Entertainment Europe’a geçen Gibson, burada Evolution Studios ekibine katıldı ve çok sayıda popüler yarış serisinin önemli bir parçası haline geldi.

John Gibson, PS2’de WRC 4 ve WRC Rally Evolved’un yanı sıra popüler PS3 lansman oyunu MotorStorm ve devam oyunları Pacific Rift, Apocalypse ve RC’de programcı olarak görev yaptı. Ayrıca Evolution’ın son oyunu olan PS4 yarış oyunu Driveclub’ın programcılarından biriydi.

Aralarında Gibson’ı İngiliz programlama öncüsü olarak nitelendiren ve oyun dünyasına inanılmaz katkılarından söz eden deneyimli gazeteci Julian Rignall’ın da bulunduğu birçok sektör temsilcisi Gibson’ı saygıyla andı.

Yazılım danışmanı Andy Toone şunları söyledi: ”John Gibson’ın vefat ettiğini duymak çok üzücü. Üniversiteden ayrıldıktan sonra birlikte çalıştığım ilk kişilerden biriydi. Microcosm’u yazmak için Psygnosis’e katılmıştı. Harika bir mizah anlayışı olan sevimli, sabırlı bir adamdı.”

Eski Psygnosis yazılımcısı Chris Stanley: “Eski iş arkadaşlarımdan biri daha vefat etti. John Gibson çok sevimli ve dost canlısı bir adamdı.”

Derleyen: Onur Bedek

Bir yanıt yazın