/

Google, Kullanıcıları Yapay Zekâ Arama Deneyine Dahil Etmeye Başlıyor

Bazı Google kullanıcıları çok farklı arama sonuçları görmeye başlamak üzere. Şirket bu sabah arama özelliklerini test etmek için Search Labs’e erişimi açtığını duyurdu. Labs hâlâ bir bekleme listesine sahip ve Google’ın insanları ne kadar çabuk dahil etmeyi planladığı belli değil. Ancak Google I/O’da Labs’ın duyurulmasından iki hafta geçmesiyle birlikte işlemlere başlandı.

Labs’daki en ilginç özellik, Google’daki arama sonuçlarının üstüne yapay zekâ tarafından oluşturulmuş bir özet koyan Üretken Arama Deneyimi. Üretken Arama Deneyimi, herhangi bir konu hakkında bilgi istediğinizde, Google sizi Wikipedia’ya ya da Google’ın meşhur 10 mavi bağlantısına yönlendirmek yerine, birkaç paragraflık bilgi üretecek ve daha fazla okuma için size birkaç bağlantı sunacak.

SGE, Google Arama tarihindeki en büyük değişiklik olabilir. İnsanların nasıl arama yaptıkları, hatta ne aradıkları konusunda büyük etkileri olabilir. Herkes artık aşağıya itilen bağlantılar yerine yapay zekâ özetinde yer almak için savaşırken SEO endüstrisini tamamen altüst olabilir. Eğer kullanıcılar çoğunlukla ihtiyaç duydukları şeyi özetlerden alırlarsa ve bu nedenle sayfalara tıklamazlarsa, web’in tüm iş modelini değiştirebilir.

Labs, SGE’ye ek olarak iki özellik daha içeriyor: Arama sonuçlarınızdaki her bağlantının yanına, o bağlantıyı seçtiğiniz Google Sayfasına ekleyecek bir düğme koyan Sayfalara Ekle ve özellikle kod yazmanıza ve düzeltmenize yardımcı olacak büyük bir dil modeli tabanlı sistem olan Kod İpuçları.

Bu arada Google şu anda pek çok test yürütüyor. Gmail ve Docs’ta yapay zekâ özelliklerini test etmek, yeni Tailwind yapay zekâ destekli not defterinde dolaşmak ve hatta Google’ın metinden müzik oluşturucusuyla eğlenmek için Workspace Labs’a kaydolabilirsiniz. Arama söz konusu olduğunda, henüz bekleme listesinde değilseniz, Search Labs sayfasından kaydolabilirsiniz. Zaten kaydolduysanız, Labs’a girebildiğinizde bir e-posta alacaksınız ve yapay zekânın arama yapma şeklinizi nasıl değiştireceğini göreceksiniz.

Derleyen: Alp Eren Gümüş

Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bir yanıt yazın