/

Flipboard, Bluesky ve Pixelfed ile Çalışmaya Hazır

Kendine özgü sosyal dergi Flipboard, Bluesky’ı iPhone, iPad ve Android cihazlar için uygulamalarına entegre etti.

Bluesky’ın kodunun ilk sürümünün yayımlanmasından sadece birkaç hafta sonra beta özelliği olarak sunulan destek, programcıların AT protokolü üzerine inşa edilmiş uygulamalar geliştirmelerine imkân tanıyor. Ayrıca Flipboard, aynı ActivityPub protokolünü kullanan açık kaynaklı Instagram alternatifi olan Pixelfed’den gelen gönderilerin de yakın gelecekte uygulamasında kullanılabileceğini duyurdu.

Flipboard kullanıyorsanız, uygulamanın altındaki dört kare simgesine dokunarak ve hesaplar sekmesine giderek Bluesky’ı ekleyebilirsiniz. Mastodon, Bluesky ve YouTube’u içeren tercih ettiğiniz sosyal ağa bağlantı kurma seçeneği sunan bir hesap listesi görünüyor.

Bluesky kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yapabileceksiniz. Ancak Flipboard, Bluesky’ın daha güvenli olan uygulama şifresi işlevini kullanarak Flipboard için benzersiz bir giriş oluşturmanızı öneriyor.

Entegrasyonu kurduktan sonra, davetli kullanıcıların sosyal ağındaki takip ettiğiniz kişilerden gönderileri “Takip Et” seçeneğiyle izleyebilir, kendi gönderilerinizi anlık olarak alabilir veya sadece Bluesky’daki “Neler Popüler” sekmesini göstermesine izin verebilirsiniz. İsterseniz, tıpkı Mastodon entegrasyonunda olduğu gibi Flipboard’da gördüğünüz Bluesky içeriğini yanıtlayabilir, beğenebilir ve yeniden paylaşabilirsiniz.

Flipboard, geçen ay destek eklediği Mastodon gibi açık kaynaklı, federatif sosyal ağlara büyük bir ilgi gösteriyor ve şimdi de Bluesky ve Pixelfed ile bu desteğini devam ettiriyor. Bu, Flipboard’un destek sağladığı ikinci merkezi olmayan sosyal ağ protokolü ve daha fazla destek yolda. Şirket gelecekte platformunu protokol düzeyinde tam olarak entegre etmeyi planlıyor.

Derleyen: Ayça Ayaz

Bir cevap yazın